Porady ogrodnicze

Ogród zimowy jak z bajki. Jak urządzić oranżerię?

Ilu właścicieli ogrodów zimowych, tyle koncepcji na jego urządzenie. Jedni cenią sobie minimalizm i prostotę, drudzy ekstrawagancję i wręcz barokowy przepych. Czym tak naprawdę jest oranżeria i jakie rośliny będą czuły się w niej najlepiej? Przeczytacie poniżej.
REKLAMA

Oranżeria może być zielonym pokojem ze szklanym dachem – naszym ulubionym miejscem do wypoczynku, może pełnić funkcje jadalni, salonu albo być pomieszczeniem przeznaczonym tylko i wyłącznie do uprawy roślin tropikalnych – bo ogród zimowy to coś więcej niż przeszklona weranda, to przedłużenie ogrodu w środku domu, szczególnie potrzebne, gdy za oknem tak jak dziś ponuro, szaro i deszcz.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Pierwszym i najistotniejszym kryterium dzielącym ogrody zimowe na poszczególne typy jest sposób ogrzewania oranżerii w miesiącach jesienno-zimowych. Kryterium to daje podstawę to podziału na dwa główne typy: oranżerię ciepłą (ogrzewaną w zimie) oraz oranżerię zimną (czyli taką, w której temperatura jest regulowana poprzez nagrzanie przez promienie słoneczne). Ten drugi typ, to  pomieszczenie służące przede wszystkim do przechowywania roślin wrażliwych na mróz oraz do uprawy gatunków, które potrzebują w ciągu roku okresu z niższymi temperaturami (10-15 st.C.) Do roślin preferujących takie warunki należą m.in.: araukaria chilijska, drzewka cytrusowe, kliwia, fatsja japońska, kamelia japońska, trzykrotki, oleander, datury, zaślaz,  cisus australijski, asparagusy, zielistki, bluszcz, kordylina australijska, laur szlachetny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Ciekawie będzie, jeśli w doborze gatunkowym posłużymy się jakąś myślą przewodnią, motywem, który będzie spinał kompozycję w jedną całość. Takim motywem w oranżerii chłodnej o wystawie południowej może być styl śródziemnomorski - bo właśnie gatunki roślin ozdobnych z basenu Morza Śródziemnego wymagają wysokiej temperatury i nasłonecznienia w lecie i nieco niższych temperatur zimą. Wśród popularnych roślin uprawianych w ogrodzie w takim stylu są:

drzewka cytrusowe - potrzebują dużej ilości światła dziennego, dlatego szklana konstrukcja zimowego ogrodu to dla nich prawdziwy raj.
palmy - zależnie od gatunku i pochodzenia, mają dość zróżnicowane wymagania. Łączy je to, że nie wolno ich przycinać. Każdy pęd ma jeden wierzchołek wzrostu; gdy go utniemy, przestaje rosnąć.
oleandry - potrzebują również dużo światła (w ciemnym pomieszczeniu nie kwitną). W klimacie umiarkowanym nadają się wyłącznie do uprawy doniczkowej, dlatego spokojnie mogą zdobić nasz ogród zimowy. Potrzebują obfitego podlewania.
storczyki – to kwiaty o zróżnicowanych zapotrzebowaniach co do wilgotności i nasłonecznienia, wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wybierzemy. Dlatego ich gatunek powinniśmy dostosować do właściwości ogrodu zimowego.
gardenie – należą do roślin trudnych w uprawie domowej. Aby zakwitały trzeba zapewnić im stosunkowo wysoką temperaturę oraz znaczną wilgotność powietrza. Mikroklimat ogrodu zimowego to dla nich najlepsze miejsce.
bluszcze – nie lubią słońca ani wiatru. Preferują miejsca zaciszne, w cieniu. W całkiem zacienionych zakątkach dobrze będą się czuły odmiany o zielonych liściach.
męczennice – rośliny te dobrze się rozwijają i kwitną tylko w jasnych miejscach.
pelargonie – mają niewielkie wymagania uprawowe, długi okres kwitnienia, a także różnorodność odmian i barw.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Oranżerie ciepłe dają natomiast dużo większe pole do popisu. Kiedy w ogrodzie zimowym jest ciepło, a temperatura przekrocza 20°C przez cały rok, do tego zapewniamy wysokie nasycenie powietrza parą wodną, warto zastanowić się nad roślinami tropikalnymi, a oryginalnym pomysłem na motyw przewodni może stać się kultura Dalekiego Wschodu. W ogrodzie zimowym w stylu azjatyckim można cieszyć się widokiem: bambusów,figowców z małymi liśćmi, np. figowiec benjamina, figowiec pnący, fatsji japońskiej, herbaty chińskiej. W oranżeriach ciepłych świetnie czują się także: stefanotis bukietowy, filodendrony, syngonium, anturium, difenbachia, guzmania, skrzydłokwiat, widliczki i inne rośliny tropikalne.

Kliknij i zobacz oranżerie uzytkowników Deccoria.pl

Kilka istotnych wskazówek
Rozmieszczając rośliny w oranżerii, musimy wziąć pod uwagę tempo ich wzrostu. Te, które w przyszłości będą najwyższe, umieśćmy najbliżej ścian, niższe gatunki zaś na brzegu grupy. Stworzymy w ten sposób piętra roślinne podobne do warunków naturalnych. Starajmy się też, by rośliny cieniolubne znalazły się pod koronami wyższych okazów.

Latem rośliny powinny być codziennie podlewane, szczególnie w ogrodach przy południowych ścianach domów. Koniecznie też należałoby zadbać o cieniowanie i wietrzenie pomieszczenia, bo wysoka temperatura i nadmiar słońca mogą być przyczyną poparzenia i opadania liści

W ogrodzie zimowym rośliny powinny być uprawiane w większych pojemnikach, aby miały lepsze warunki do rozwoju. Przy większej ilości podłoża, łatwej utrzymać odpowiednią wilgotność. Dobrym rozwiązaniem będzie uprawa roślin w sporych skrzyniach, które pozwolą na tworzenie zasobnych i bardzo dekoracyjnych kompozycji.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Rośliny pielęgnujemy zgodnie z ich potrzebami, jednak warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. W oranżerii mamy możliwość uprawiać rośliny o większych rozmiarach. W tak dogodnych dla siebie warunkach rośliny osiągają spore rozmiary, tak więc należy zapewnić im odpowiednio dużą przestrzeń. Nie powinniśmy roślin komponować w zbytnim ścisku, dobrze jest w kompozycjach uwzględniać rośliny o podobnych wymaganiach, co z pewnością ułatwi ich pielęgnację.
Rośliny w oranżerii tak jak inne rośliny uprawiane w domu, wymagają systematycznego, nawożenia, przy którym można użyć nawozów wolno działających, aby ułatwić sobie pielęgnację zielonego gąszczu. Uważajmy także na liczne szkodniki (m.in. mączlik szklarniowy, tarczniki, przędziorki, miseczniki, wełnowce, mszyce i inne) które w ogrodzie pod szkłem znajdują dobre warunki do zwiększenia swojej populacji. Przy prawidłowej pielęgnacji roślin, zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia zmasowanego ataku wybranych szkodników roślin.

mgr inż. Patrycja Lipiec

BODOWA ORANŻERII KROK PO KRKU. KLIKNIJ!


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

bibitka

Naprawdę przepiękne są te ogród zimowe. Ja również taki podobny posiadam, projektowała jak i wykonywała mi go firma https://www.facebook.com/ogrodyzimowenetpl bardzo profesjonalne podejście do klienta polecam

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ogród zimowy jak z bajki. Jak urządzić oranżerię?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.