Porady ogrodnicze

Pielęgnacja złocieni. Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie i na balkonie?

Chryzantemy, znane również jako złocienie, należą do rodziny astrowatych. Tworzą rozbudowaną grupę roślin, do której należy kilkadziesiąt gatunków o zróżnicowanej budowie koszyczka kwiatowego, odmiennych typach wzrostu i bogatej kolorystyce.
Pielęgnacja złocieni. Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie i na balkonie?
REKLAMA

Dla ułatwienia można je podzielić na odmiany rabatowe, które charakteryzują się całkowitą lub częściową mrozoodpornością i nadają się do sadzenia w gruncie, odmiany na kwiat cięty oraz odmiany doniczkowe – zazwyczaj jednoroczne. W naszej kulturze kojarzone są z kwiatami cmentarnymi, typowo jesiennymi, o melancholijnej symbolice, ale umiejętnie wprowadzone do ogrodu lub na balkon czy taras, sprawią, że nasze otoczenie będzie kolorowe i wesołe, aż do pierwszych silnych mrozów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Żywotność i wytrzymałość złocieni nie należy wyłącznie do indywidualnych cech poszczególnej odmiany, gdyż ogromne znaczenie mają również w tym wypadku odpowiednie warunki ich rozwoju.

Optymalnym środowiskiem do rozwoju chryzantem rabatowych jest:
• miejsce nasłonecznione i ciepłe
• osłonięte od wiatru i przeciągów
• idealnym jest stanowisko przy ścianie domu lub przy murze. Magazynują one ciepło i odbijają promienie słoneczne – dzięki temu rośliny naprawdę bardzo długo bronią się przed skutkami mrozu
• stanowisko o podłożu żyznym i przepuszczalnym – chryzantemy bardzo źle znoszą stagnującą w ziemi wilgoć.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Odpowiednia pielęgnacja chryzantem rabatowych opiera się o systematyczne ich nawożenie w trakcie sezonu wegetacyjnego oraz uszczykiwanie (obłamywanie) przekwitniętych kwiatostanów – co pobudza roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych i przedłuża jej okres kwitnienia. Po nastaniu mrozów zaleca się nie obcinać zaschniętych pędów i pozostawić je w takiej formie przez całą zimę, gdyż stanowią one dodatkową ochronę przed mrozem. Rośliny warto okrywać również grubą warstwą suchych liści oraz stroiszem lub słomą. Jeśli chryzantemy zostały posadzone w glebie wilgotnej i słabo przepuszczalnej – zaleca się ich wykopanie i przechowywanie w inspekcie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

 


Jeśli chodzi o rośliny sadzone w pojemnikach, warunki, które musimy im zapewnić, są bardzo zbliżone do tych wymienionych wyżej. Należy również pamiętać o regularnym podlewaniu chryzantem w bezdeszczowe dni oraz okrywaniem kwiatostanów agrowłókniną – jeśli zapowiadane są nocne mrozy. W doniczkach uprawiać można zarówno rośliny jednoroczne, które regularnie nawozimy co tydzień, jak i zimotrwałe odmiany. W przypadku tych drugich przed nastaniem zimy zaleca się zaprzestanie nawożenia, tak aby rośliny zdążyły się do niej przygotować. Najlepiej przesadzić je na stałe miejsce w ogrodzie, gdzie dużo lepiej zniosą ujemne temperatury. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości – warto otulić doniczkę folią bąbelkową, a roślinę zabepieczyć białą włókniną.

mgr inż. Patrycja Lipiec

 

Zobacz aranżację z chryzantemami naszych użytkoników. Kliknij!


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pielęgnacja złocieni. Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie i na balkonie? "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.