Spis treści:
Jakie właściwości ma piwo?
Piwo to napój wyskokowy o różnej zwartości alkoholu. Powstaje w wyniku fermentacji chmielu, słodu jęczmiennego (lub innego surowca zbożowego), drożdży i wody. Jego produkcja to skomplikowany i wieloetapowy proces. Co ciekawe, piwo to trzeci najpopularniejszy napój na świecie. Wyprzedzają je tylko woda i herbata.
Typowe piwo zawiera 92 proc. wody, 1-6 proc. etanolu, 4-9 proc. ekstraktu oraz <1 proc. dwutlenku węgla. W składzie napoju znajdują się śladowe ilości przeciwutleniaczy, związki goryczkowe chmielu, naturalne barwniki, organiczne kwasy (cytrynowy, jabłkowy, szczawiowy) oraz witaminy w grupie B i sole mineralne (krzem, magnez, cynk, potas, fosfor). Kompozycja składników zależy od rodzaju napoju.
Nietypowe wykorzystanie piwa w domu i ogrodzie
Piwo nadaje się nie tylko do spożycia dla dorosłych. Jego właściwości sprawiają, że znajdzie praktyczne zastosowania w domu i ogrodzie.
- Dodatek do kąpieli
Aby skóra nabrała blasku i miękkości, wystarczy, że raz na jakiś czas dolejesz do tradycyjnej kąpieli puszkę ciemnego piwa. Taka odżywiająca kuracja poprawi jej wygląd i elastyczność.
- Płukanka do włosów
Piwa możesz użyć także jako płukanki do włosów. Dzięki niemu zyskają blask i będą uniesione u nasady.
- Pielęgnacja twarzy
Z trunku przygotujesz także maseczkę do twarzy – wymieszaj go z dwoma łyżkami drożdży i miodu. Całość trzymaj na buzi ok. 20 minut. Po takim zabiegu skóra będzie wygładzona i dobrze nawilżona.
Piwo bardzo dobrze poleruje meble drewniane i sprawia, że nie gromadzi się na nich kurz.Fot. Mirsad Sarailjic/CanvaPro
- Na problemy ze snem
Miejska legenda głosi, że szklanka trunku dodana do pranych poszewek na poduszki, może zaradzić problemom z bezsennością. Właściwości usypiające wykazuje lekki, orzechowy zapach chmielu.
- Środek na rdzę
Alkoholu na bazie słodu i chmielu warto użyć do usunięcia rdzy z narzędzi ogrodowych. Wystarczy zanurzyć w nim zardzewiały przedmiot na 15 minut. Po wyjęciu trzeba wytrzeć narzędzi do sucha.
- Polerowanie mebli drewnianych
Piwo z powodzeniem zastępuje środki do odkurzana i polerowania drewnianych mebli. Odczekaj, aż napój straci wszystkie bąbelki, nasącz nim ściereczkę z mikrofibry i wypucuj drewniane akcesoria. Dla dopełnienia efektu całość przetrzyj jeszcze suchą szmatką – gotowe.
Przeczytaj również: Co zrobić, żeby fikus wypuszczał nowe liście? Zmieszaj ten składnik z wodą i podlewaj regularnie
-
Do nabłyszczania liści roślin
Odkurzaj w ten sposób rośliny o dużych liściach i grubych, takich jak: monstera, dracena, daktylowiec czy zamiokulkas. Dzięki piwu będą pięknie błyszczeć.
- Do zwalczania ślimaków i muszek owocówek
Ślimaki podgryzają kwiaty i młode warzywa rosnące w twoim ogródku? Powstrzymaj je, używając "złotego płynu" - przelej piwo do niewielkiego naczynia, umieszczonego w pobliżu grządek. Pamiętaj, by codziennie dolewać świeżego napoju. Ślimaki zamiast do twoich roślin, dobiorą się do trunku, upoją się nim, i - choć zabrzmi to brutalnie - w końcu utoną. Stosując tę naturalną broń przeciwko szkodnikom, pozbędziesz się także muszek owocówek, latających po kuchni, w pobliżu owoców i warzyw.
Odżywka na bazie piwa pobudza rośliny do kwitnienia. Szczególnie lubi ja storczyk. Fot. RitaE/CanvaPro
- Odżywka do kwiatów
Napitek z pianką bogaty jest w drożdże oraz węglowodany. Są one doskonałą pożywką dla roślin. Raz na jakiś czas do konewki z wodą, którą podlewasz swoje kwiaty, dodaj szklankę lub dwie wygazowanego piwa. Dzięki niemu rośliny będą rosły silne i zdrowe. Jakie rośliny podlewać piwem? Za taką kuracją przepadają pomidory, fikusy i rośliny o ozdobnych kwiatach - np. storczyki (należy je zraszać trunkiem).
- Starter do kompostu
Przeterminowane lub wygazowane piwo wykorzystać można jako składnik kompostu. Cukier i drożdże zawarte w napoju zasilą bakterie rozkładające materię organiczną.
- Odżywka do trawnika
Jeśli na swoim trawniku dostrzegłeś nieestetyczne, brązowe plamy, czym prędzej polej je chmielowym alkoholem. Kwasy w nim zawarte zabiją grzyby i szkodniki wyniszczające trawę. Warto też podlać trawnik "złotym płynem" na przedwiośniu, zwłaszcza w miejscach, gdzie traw słabo rośnie, jest przerzedzona.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 1.02.2022 roku.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Drewno zamiast węgla — czy to się opłaca? Ile drewna opałowego odpowiada tonie węgla?
Jak skutecznie czyścić płytę indukcyjną? Nie używam chemii, mam lepszy sposób
To przez nie z domu ucieka mnóstwo ciepła. Jak ocieplić drzwi wejściowe?