Z artykułu dowiesz się:
- Rodzaje murków ogrodowych
- Jak posadzić rośliny w murze?
- Rośliny na murek w cieniu
- Rośliny na murek w słońcu
- Co posadzić między płytami chodnika?
Murki ogrodowe – doskonałe miejsce na efektowną zieleń
Murki znajdujące się w przydomowych ogródkach to elementy małej architektury, które mają nie tylko funkcję dekoracyjną. Buduje się je, aby wzmacniać skarpy oraz by wydzielać miejsce na rabaty kwiatowe. By taka kamienna konstrukcja mogła stanowić ozdobny detal, przykuwać wzrok i nadawać ogrodowi niepowtarzalnego klimatu, można zmienić ją w zieloną kompozycję.
Murki ogrodowe powinny być nie wyższe niż 100 cm i mieć szerokość nie mniejszą niż 30 cm. Do ich budowy najlepiej nadają się:
- piaskowce
- wapienie
- granity
- bazalty
- porfiry
Należy przy tym raczej zrezygnować z układania konstrukcji z kamieni polnych, gdyż jest to dość trudne i mur taki z dużym prawdopodobieństwem nie przetrwa próby czasu.
Wygląd murka ogrodowego zmienia się na skutek oddziaływania na niego czynników atmosferycznych. Kamienie pokrywają się patyną, a z czasem mogą się kruszyć. Jednak to właśnie dzięki temu wyglądają tak naturalnie – dodatkowo ich walory wizualne mogą podkreślić odpowiednio dobrane do nich kwiaty.
Murki ogrodowe powinny być nie wyższe niż 100 cm i mieć szerokość nie mniejszą niż 30 cm. Fot.123RF.com
Nie wszystkie gatunki roślin dobrze czują się w towarzystwie murów i kamieni. Niektóre z nich źle znoszą obecność związków chemicznych, które podczas opadów deszczu są wypłukiwane ze skał. Dlatego chcąc wykorzystać murek jako dodatkowe miejsce na kwiaty, unikaj m.in. roślin wrzosowatych i lewizji.
Jak posadzić rośliny w murze?
W ogrodach najczęściej budowane są suche murki oporowe. Powstają one tuż przy skarpach, chroniąc je przed osuwaniem się. Ich budowa polega na stworzeniu fundamentu, następnie na układaniu kolejnych warstw kamieni – na samym dole umieszcza się największe elementy, a na górze najmniejsze. Natomiast przestrzeń między kamieniami wypełnia się ziemią.
Ci, którzy chcieliby, aby murek porósł kwiatami i bujną roślinnością, powinni o tym pomyśleć już na etapie jego budowy. Podczas stawiania murka i układania kamieni, należy wykorzystać odpowiedni „wypełniacz”. Powinna być nim ziemia kompostowa dokładnie wymieszana ze żwirem, piaskiem lub ewentualnie z klińcem. Trzeba wysypywać ją na każdą warstwę ułożonych kamieni, a także bezpośrednio za powstającym murkiem.
Rośliny w murze można sadzić na dwa sposoby:
- umieszczając sadzonki między kamieniami podczas wznoszenia konstrukcji
- sadząc rośliny dopiero wtedy, kiedy murek będzie gotowy – używa się do tego wąskiej, podłużnej łopatki w kształcie dłuta.
Rośliny rosnące między kamieniami trzeba podlewać dość obficie, ale łagodnym i rozproszonym strumieniem wody – zapobiegnie to wypłukaniu ziemi spomiędzy kamieni. By kwiaty dobrze się przyjęły, warto po ich posadzeniu okryć je wilgotną jutą.
Najlepsze rośliny na murek w słońcu i w cieniu
Murek ogrodowy może być w całości pokryty zielenią. Kwiaty można sadzić nie tylko między kamieniami, ale też na jego górnej płaszczyźnie.
Rośliny, które będą dobrze czuły się w towarzystwie pokruszonych fragmentów skał, to przede wszystkim gatunki górskie – nie mogą one być uprawiane na rabatach kwiatowych, ale wąskie, kamienne szczeliny to dla nich idealne środowisko.
Na murlach źle czują się rośliny wrzosowate. Fot.123RF.com
Zieleń warto sadzić na płaszczyznach murków wystawionych na ekspozycję na promienie słońca od wschodu i zachodu. Natomiast jeśli rośliny mają znaleźć się na ścianach wyeksponowanych na północ lub na południe, trzeba wybrać właściwe gatunki kwiatów pod kątem tego, czy są one światłolubne czy też nie.
Przeczytaj również: Pielęgnacja wrzosów na wiosnę: Jak się za to zabrać?
Rośliny na murek w cieniu – przegląd propozycji
Na murze świetnie prezentuje się winobluszcz trójklapowy. Jego liście są ułożone dachówkowo, co sprawia, że ściana murka pokrywa się efektowną kaskadą. Latem i wiosną winobluszcz ma intensywnie zielony kolor. Natomiast wtedy, kiedy nadchodzi jesień, jego liście zmieniają barwę czerwono-żółtą. Roślina ta będzie wspinała się zarówno po wyższej, jak i niższej konstrukcji. Jego ogromnym atutem jest łatwa uprawa.
- cymbalaria murowa
Roślina ta jest wręcz stworzona do tego, aby uprawiać ją na kamiennych konstrukcjach. Rosnąc, wspina się po murze i penetruje najciaśniejsze szczeliny między kamienienia. Ponadto jest doceniana za uroczy wygląd.
Wyświetl ten post na Instagramie
Gdy roślina ta kwitnie, pojawiają się na niej drobne fioletowe kwiaty z białą plamką. Natomiast jej liście są małe, ale dość grube. Cymbalaria murowa to roślina lubiąca cieniste miejsca, próchnicze podłoże i która osiąga wysokość 5-10 cm. Najlepiej rośnie w wilgotnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie. Ponadto może być uprawiana na murkach lub stanowić zieloną ozdobę w skalniakach.
- skalnica cienista
Skalnicę cienistą zdobią niewielkie, białe kwiaty zebrane w wiechy. Rosną one na długich czerwonawych pędach. Roślina ta ma ok. 10-30 cm wysokości i nie może być uprawiana tam, gdzie byłaby narażona na bezpośrednią ekspozycję promieni słonecznych.
Wyświetl ten post na Instagramie
Rośliny na murek w słońcu – gatunki światłolubne
- aster alpejski
Roślina ta osiąga ok. 40 cm wysokości, a tym, co ją zdobi w czasie kwitnienia (czyli od maja do czerwca) są fioletowo-niebieskie, małe kwiatki z żółtym środkiem. Liście astra alpejskiego mają szarozielony odcień, lancetowaty kształty praz pokrywa je meszek.
Wyświetl ten post na Instagramie
- macierzanka piaskowa
W okresie od kwietnia do czerwca – gdy roślina ta kwitnie – pojawiają się na niej bardzo małe, różowe lub fioletowe kwiatki zebrane w niewielkie kwiatostany. To wtedy też zaczyna ona pięknie, intensywnie pachnieć. Liście macierzanki są skórzaste, dość grube, od spodu pokryte krótkimi włoskami i mają owalny kształt.
Wyświetl ten post na Instagramie
- smagliczka skalna
Ta zjawiskowa roślina będzie szczególnie dobrze rosła na murkach z wapieni – świetnie czuje się w szczelinach między kamieniami i w skalanych wnękach. Wyróżniają ją urocze, małe żółte kwiatki, które unoszą się na dość długich pędach. Bylina ta osiąga wysokość 10-30 cm, jest mrozoodporna i najlepiej rośnie na nasłonecznionych stanowiskach.
Wyświetl ten post na Instagramie
Co posadzić między płytami chodnika?
Ogrodowe alejki niej muszą być jednolitymi, betonowymi płaszczyznami – fugi warto zastąpić zielenią. Taka ścieżka będzie nie tylko świetnie się prezentować, ale będzie miała także naturalny system służący do odprowadzania nadmiaru deszczówki.
Rośliny można sadzić zarówno między płytami chodnikowymi, jak i w wolnych miejscach między kostką brukową. W takich miejscach dobrze rosną:
- trawy
- goździczniki
- rumianki, rozchodniki, fiołki, karmnik ościsty – gatunki te można sadzić także na intensywnie uczęszczanych ścieżkach – nie szkodzi im zadeptywanie.
Pozostawione puste fugi szybko zazielenią się także same – pojawią się tam m.in. różnego rodzaju mchy.
Naturalny kamień, a nawet beton świetnie komponują się z zielenią i różnokolorowymi kwiatami. Warto wykorzystać ten fakt, aby ozdobić ogród – wystarczy wybrać odpowiednie rośliny na murki i chodniki, posadzić je i cieszyć się ich nietuzinkowym wyglądem.
Przeczytaj również:
Rośliny na skalniak – wieloletnie, zimozielone, płożące, niewymagające w uprawie. Przegląd najciekawszych propozycji