Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Woda w ogrodzie

Woda będąca symbolem życia jest elementem ogrodu, w który warto zainwestować. Poprzez nawilżanie powietrza w otoczeniu poprawia się mikroklimat, a jej szum będzie dodatkowym atutem każdego zieleńca sprawiającym, że odpoczynek stanie się przyjemniejszy. Istnieje kilka rozwiązań, które pozwolą wprowadzić wodę do ogrodu jak np. kaskada, zbiornik wodny lub staw kąpielowy. Które z nich jest warte wprowadzenia do naszej przestrzeni?

Woda w ogrodzie

Kaskada wodna

Wprowadzenie tego elementu wodnego będzie najbardziej efektowne, jeśli w naszym ogrodzie znajduje się wzniesienie. Oczywiście możemy sami ukształtować teren tak, by posiadał spadek, po którym będzie spływała woda.

Do budowy kaskady wodnej wykorzystuje się materiały podobne, jak przy budowie stawów. Zaleca się wykorzystywanie maty EPDM lub bentonitowej, ich trwałość wynosi ponad 20 lat. Za pomocą maty wyściela się odpowiednio wcześniej ukształtowane korytko, którym będzie płynęła woda (kaskada może być wykonana również w sposób nowoczesny z betonu zaizolowanego żywicami lub matą).


Fot. 123RF.com

Jednakże w końcowym efekcie mata nie może być widoczna, dlatego zaleca się ułożenie dużych kamieni na brzegach koryta, które oprócz zamaskowania wystającej maty dodatkowo ją dociążą, utrzymując na swoim miejscu. Na brzegach koryta, między kamieniami można wprowadzić rośliny, szczególnie te, które dobrze wyglądają w sąsiedztwie wody: paprocie, rośliny wodne (kosaciec żółty, sity) czy inne byliny, jak:  liliowce, funkie czy tawułki. Dobrze, by kaskada miała swoje zakończenie w zbiorniku wodnym, np. stawie. Wówczas wraz ze zbiornikiem będą wyglądać bardziej naturalnie i efektownie. Niezbitym argumentem za wprowadzeniem kaskady wodnej do swojego ogrodu jest kojący dźwięk spadającej i szumiącej wody. Od tej pory nasz ogród będzie nie tylko atrakcyjny wizualnie czy zapachowo za sprawą roślin, ale także pod względem dźwięku wody, rozprzestrzeniającej się wśród zieleni.


Fot. 123RF.com

Uwaga! Ogród wodny starajmy się sytuować z dala od drzew. Ich silne korzenie mogą z czasem uszkodzić dno zbiornika, a liście spadające jesienią będą zaśmiecać wodę.

Zbiornik wodny – staw

Staw w ogrodzie pełni kilka ważnych funkcji. Stanowi lustro w którym odbijają się pokroje rosnących w pobliżu roślin,które z kolei w jego otoczeniu lepiej rosną, ponieważ parująca woda zapewnia korzystny dla nich mikroklimat.

Zobacz więcej zdjęć

Staw może być naturalny lub sztuczny. W naturalnych stawach woda utrzymuje się dzięki warstwie ilastej i gliniastej w gruncie, ponieważ iły i glina nie przepuszczają wody w głąb. W takiej sytuacji sprawa jest łatwiejsza - wystarczy odpowiednio zagospodarować otoczenie stawu, by było atrakcyjne o każdej porze roku. Jednak mało kto może cieszyć się z naturalnego stawu w granicach swojego ogrodu, dlatego rozwiązaniem jest budowa sztucznego zbiornika.

Prace polegają na: projekcie, odpowiednim ukształtowaniu terenu oraz wyłożeniu dna zbiornika materiałem nieprzepuszczalnym dla wody. Następnie wystający materiał należy nawinąć na brzeg i ukryć pod warstwą ziemi, na której można ułożyć głazy. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie roślin, które będą atrakcyjne przez cały rok. Polecić tu można różaneczniki i azalie oraz klony palmowe, które kochają dużą wilgotność i mikroklimat, zapewniany przez lustro wody zbiornika. W strefie płytkiej wody można wprowadzić pałkę szerokolistną, tatarak czy kosaciec żółty. W strefie głębszej wody pięknie będą prezentować się nenufary takie jak grzybienie wodne oraz grążele żółte.

Zobacz więcej zdjęć

Należy pamiętać, że zbiornik wodny powinien być wyposażony w specjalny filtr z pompą, który będzie oczyszczał wodę i zapewniał prawidłowe funkcjonowanie stawu. Decydując się na staw należy także pamiętać, by nie był on usytuowany w głębokim cieniu pod dużymi drzewami, ponieważ będzie się w nim gromadziło dużo opadających liści. Zaleca się, by staw był ocieniony jedynie w stopniu lekkim.

Staw kąpielowy

Ostatnio coraz modniejszym elementem wodnym w ogrodach są stawy kąpielowe. Stanowią połączenie walorów estetycznych z użytkowymi, ponieważ ten typ zbiornika wodnego pozwala na kąpiele.

Staw kąpielowy zazwyczaj posiada 2 strefy: wody płytkiej oraz głębokiej. W strefie wody płytkiej (głębokość około 10-15cm) wprowadza się gatunki roślin ozdobnych, które w naturze rosną w wodzie przy brzegach zbiorników. Z kolei ze strefy wody głębokiej można zażywać kąpieli wodnych, ponieważ pozwala na to głębokość na poziomie około 150cm. W tej strefie raczej nie wprowadza się roślin.

Zobacz więcej zdjęć

Stawy kąpielowe buduje się na przykład z bloczków betonowych, zaizolowanych matą EPDM lub żywicami. Taka konstrukcja zapewnia długą żywotność zbiornika i gwarancję nieprzeciekania. Dodatkowy efekt pozytywny stawu można uzyskać poprzez nocne podświetlenie dna czy ścian strefy głębokiej czy usytuowanie drewnianego tarasu z leżakami tuż nad stawem. Staw kąpielowy powinien być wkomponowany w otoczenie i wyglądać jak najbardziej naturalnie.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Dusza w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.