Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zaraza ziemniaczana zaatakowała pomidory. Czy da się uratować owoce i krzaki?

Zaraza ziemniaczana wbrew swej nazwie jest groźna również dla pomidorów. Ta choroba wywoływana przez organizm grzybopodobny, Phytophthora infestans, atakuje głównie rośliny psiankowate. To jedna z gorszych przypadłości, która może się przydarzyć naszym uprawom i znacząco nadwerężyć plony. Jakie są objawy zarazy ziemniaczanej, jak ją zwalczać, a jak zapobiegać jej atakom? Wyjaśniamy w tym artykule.  

Zaraza ziemniaczana zaatakowała pomidory. Czy da się uratować owoce i krzaki?
Jak uratować pomidory zaatakowane przez zarazę ziemniaczaną? Fot. aleksandrumagurean/CanvaPro

Spis treści: 

Zaraza ziemniaczana na pomidorach – objawy 

Ta choroba pojawia się na uprawach około czerwca, sprzyja jej wilgotna pogoda. Pierwszym objawem zarazy ziemniaczanej na pomidorach są zielonkawe, wodniste plamy na liściach. W pierwszej fazie plamy pojawiają się na dolnych liściach, z czasem powiększają swoją objętość i brunatnieją, przenosząc się na wszystkie nadziemne części pomidorowych krzaczków. W miejscu plam nerwy liści zmieniają kolor na ciemny, a nawet czarny. Kolejnym objawem zarazy ziemniaczanej są brunatne łodygi i pędy pomidorów oraz ciemne plamy na owocach. W przypadku wilgotnego lata na spodniej stronie liści w miejscu plam pojawia się biały nalot, podobny może wystąpić na plamach na owocach.  

Przeczytaj również: Przenawożenie pomidorów gorsze niż niedobory. Czym nawozić pomidory w sierpniu?

Jak uratować pomidory zaatakowane przez zarazę ziemniaczaną? 

Kiedy zaraza ziemniaczana pojawi się na pomidorach, trzeba działać szybko i stanowczo. Nie pomogą tu domowe metody, które mają raczej charakter zapobiegawczy niż interwencyjny. W pierwszej kolejności trzeba usunąć wszelkie zarażone części rośliny: liście, pędy i owoce. Najlepiej je spalić, aby całkowicie zniszczyć zarzewie choroby.  

Pomidory zaatakowane zarazą ziemniaczaną uratuje tylko oprysk dedykowany zwalczaniu tej choroby. Patogen, który ją wywołuje to nie grzyb, lecz organizm grzybopodobny, trzeba więc uderzyć bezpośrednio w niego. Zanim jednak potraktujemy naszą uprawę chemią, zerwijmy z krzaczków wszystkie czerwone lub pomarańczowe owoce. Oprysk będzie działał czynnie przez okres około dwóch tygodni i w tym czasie nie należy zbierać i spożywać pomidorów, które przecież wciąż będą dojrzewały na krzaku. Dlatego czerwone lub pomarańczowe owoce warto wcześniej zebrać, aby dojrzały w domu. Natomiast okazy lekko blade lub całkowicie zielone mogą pozostać na roślinie, gdyż dojrzeją dopiero po upływie dwóch tygodni. Następnie całe krzaki pomidorów wraz z liśćmi i owocami należy spryskać dedykowanym opryskiem. Najlepiej wykonywać go rano lub wieczorem w niezbyt gorący, ale bezdeszczowy dzień. To zwiększy szansą na uratowanie pomidorów zainfekowanych zarazą ziemniaczaną.  

Zarazę ziemniaczaną na pomidorach trudno zwalczyć, ale można jej zapobiegać? Fot. sezer66/CanvaPro

Zapobieganie zarazie ziemniaczanej 

Zarazę ziemniaczaną trudno zwalczyć, lepiej jej więc zapobiegać. Robimy to już na etapie sadzenia roślin do gruntu, tu kilka prostych błędów może przynieść opłakane skutki. Rozwojowi choroby sprzyja wilgotność powietrza i gleby oraz brak higieny uprawy. Na czym polega zapobieganie zarazie ziemniaczanej na pomidorach?  

  • Stosuj płodozmian: nie sadź pomidorów na tym samym miejscu, w którym rok wcześniej rosły pomidory lub ziemniaki. Patogeny choroby mają zdolność przetrwania zimy w glebie.  
  • Nie sadź pomidorów w pobliżu ziemniaków, najlepiej zachowaj między uprawami odstęp około 50 m;  
  • Czyść dokładnie narzędzia przed ich zastosowaniem (łopaty, sekatory), zanieczyszczone mogą przenosić patogeny; 
  • Stosuj szerokie rozsady, by utrudnić patogenom przenoszenie się z rośliny na roślinę. W przypadku pomidorów ich rzędy powinny być oddalone od siebie o 70 – 90 cm, a odległość między roślinami w rzędzie to 40 – 60 cm; 
  • Zadbaj o odpowiednią wentylację szklarni i tuneli, nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi choroby.  Obrywaj też dolne, dotykające ziemi liście krzaków.  
  • Nie podlewaj roślin po liściach, wodę trzeba lać wprost pod korzeń;  
  • Stosuj zapobiegawczo oprysk miedzianem, który jest środkiem dopuszczonym do upraw ekologicznych.  

Na rynku pojawia się coraz więcej odmian pomidorów, niektóre z nich są odporne na zarazę ziemniaczaną. Należą do nich Hoeny Moon, Awizo F1, Henryka F1, Antares F1. Warto w nie zainwestować, by oszczędzić potem na zwalczaniu tej choroby.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Najlepsze przepisy na dania i przetwory z pomidorów

Płynny nawóz ze skoszonej trawy. Idealny do podlewania warzyw i kwiatów

Jak stosować saletrę wapniową do pomidorów? Pomoże na suchą zgniliznę wierzchołkową

Zbiór nasion warzyw na własne wysiewy. Kiedy zbierać, jak suszyć i przechowywać nasiona

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.