Prawo i finanse
Można już składać wnioski o wypłatę dodatku do pelletu. Komu przysługuje dofinansowanie do ogrzewania? Jak prawidłowo wypełnić formularz? W naszym artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z otrzymaniem dodatku do pelletu. Wzór wniosku znajdziesz poniżej.
Czytaj artykułOdpowietrzanie kaloryferów przeprowadza się regularnie, głównie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Dzięki temu pozbywamy się z kaloryferów zalegającego powietrza. Udrażniamy tym samym przepływ wody. Niektórzy jednak zapominają o tej czynności. Co się stanie, gdy nie odpowietrzymy kaloryfera? Upewnijmy się, jak skutecznie odpowietrzyć kaloryfer!
Czytaj artykułPellet ze słomy w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Nie zanieczyszcza środowiska i jest bardzo wydajnym, a przy tym niedrogim paliwem. W związku z tym na ogrzewanie pelletem decyduje się coraz więcej osób. Czym jest pellet ze słomy? Jaka jest jego kaloryczność? Ile trzeba zapłacić za tonę tego paliwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czytaj artykułWzór wniosku o dodatek energetyczny pojawił się już na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). O wsparcie finansowe będą mogły ubiegać się gospodarstwa domowe, które ogrzewają swoje domy m.in. drewnem, LPG, pelletem oraz olejem opałowym. Sprawdź, co należy wpisać w dokumencie i gdzie go złożyć. Wzór wniosku o dodatek energetyczny znajdziesz w naszym artykule.
Czytaj artykułLista materiałów opałowych, którymi można ogrzewać gospodarstwa domowe, ewoluowała na przestrzeni ostatnich lat. Okazuje się jednak, że w tym sezonie, w związku z wysokimi cenami węgla oraz problemami z jego dostępnością, do użytku mogą zostać dopuszczone również te paliwa, które uprzednio wycofano.
Czytaj artykułOszacowano, że aktualnie w Polsce na wymianę czeka prawie 3 miliony kopciuchów. Nie spełniają one norm emisji pyłu oraz pozostałych niebezpiecznych substancji. Sprawdź, do kiedy trzeba dokonać obowiązkowej wymiany pieca i jak to zrobić, a także jak starać się o dofinansowanie.
Czytaj artykułZgodnie z polskim prawem budowlanym właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek przeprowadzania kontroli instalacji elektrycznej, która ma na celu sprawdzenie poziomu jej bezpieczeństwa eksploatacyjnego. Na czym polega przegląd instalacji i jak często należy go wykonywać? Komu zlecić wykonanie takiej kontroli? Sprawdź!
Czytaj artykułPrzygotowania gospodarstw domowych do sezonu grzewczego 2022/23 naznaczone są wieloma znakami zapytania, które mogą rzutować na budżety tysięcy rodzin. Widmo kryzysu energetycznego wywołanego przez brak węgla wydaje się być coraz bardziej realne, dodatkowo sytuacji nie poprawiają rosnące koszty energii. Dla wielu osób wydatną pomocą będzie dodatek do ogrzewania 2022. Sprawdź, czy możesz skorzystać z dofinansowania i na jakich warunkach.
Czytaj artykułMinisterstwo Klimatu i Środowiska stworzyło poradnik dla samorządów dotyczący wypłaty dodatku węglowego. Ma on pomóc urzędnikom w ustaleniu, komu świadczenie rzeczywiście się należy. Sprawdź, kto otrzyma dodatek węglowy zgodnie z nowymi wytycznymi!
Czytaj artykułDopłata do gazu to szansa na obniżenie kosztów ogrzewania. Rosnące ceny tego surowca na rynkach światowych sprawiają, że Polacy z niepokojem sprawdzają rachunki. Uspokoić nerwy mają dopłaty do gazu. Pierwsza to dodatek osłonowy, który działa od stycznia, druga dopłata to dodatek jak w przypadku węgla. Sprawdzamy, kto może dostać dodatek do gazu, ile wynosi oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.
Czytaj artykułDrewno opałowe to jedno z najlepszych dostępnych na rynku paliw grzewczych. Jednak nie każdy gatunek drzewa posiada takie same właściwości, przez to ich efektywność termiczna jest różna. Dowiedz się, jakim rodzajem drewna opałowego najlepiej ogrzewać budynek i jak obliczyć ilość, która będzie potrzebna na cały sezon grzewczy.
Czytaj artykułDodatek węglowy to wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Jest to sposób rządu na poradzenie sobie z rosnącymi cenami tego surowca w Polsce. Ile wynosi dotacja? Kto może liczyć na dofinansowanie? Gdzie i jak złożyć wniosek? Odpowiedzi na te pytania wraz ze wzorem wniosku znajdziesz w naszym artykule!
Czytaj artykułW obecnej sytuacji agresji Rosji na Ukrainę, inflacji i rosnących cen paliw, rachunki za prąd mocno poszły w górę. Okazuje się, że opłaty za energię można zmniejszyć. W jaki sposób? Należy przede wszystkim zmienić codzienne nawyki, gdyż ograniczenie zbędnego zużycia prądu zależy tylko od nas. Poniżej przedstawiamy kilka prostych porad na oszczędzanie energii elektrycznej.
Czytaj artykułWynajem mieszkania to poważna sprawa, która wiąże się nie tylko z dodatkowym źródłem dochodu, ale też z kłopotami i konsekwencjami. Szczególnie jeśli nie dopilnujemy kilku ważnych spraw. Dlatego, zanim wynajmiemy mieszkanie, warto dopełnić wszystkich formalności, aby uniknąć zaskoczeń i nieprzyjemnych rozczarowań. Poznaj swoje prawa i obowiązki!
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 35
- Następna