Rośliny domowe
Fitonie to rośliny, które ostatnio zyskały na popularności, mimo że znane są w Europie już od XIX wieku dzięki dwóm siostrom Elisabeth i Sarze Fitton, autorkom książki o botanice.
Czytaj artykułSłońce, wysokie temperatury, urlopowe wyjazdy. Latem rośliny doniczkowe nie mają łatwego życia. Sezon urlopowy sprawia, że narażone są na braki w pielęgnacji, przede wszystkim na przesuszenie. Jak odratować kwiaty, które przez okres wakacyjnego wyjazdu zaschły?
Czytaj artykułUprawa roślin w domu nie zawsze jest łatwa. Jednym z częstszych problemów są pojawiające się na nich szkodniki, które wywołują niebezpieczne objawy. Jeśli tylko je zauważymy, musimy szybko działać, by nie stracić całej rośliny.
Czytaj artykułBegonie stanowią niezwykle liczną i zróżnicowaną grupę roślin, wśród których wyróżnić można przeróżne gatunki kwitnące oraz te uprawiane na niezwykłe, dekoracyjne liście.
Czytaj artykułTematem dzisiejszego artykułu z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” będą storczyki. W przypadku wielu moich roślin nadszedł moment przesadzania. To okazja, żeby odświeżyć sobie część informacji o przesadzaniu, uprawie i pielęgnacji pięknych orchidei.
Czytaj artykułUprawa roślin owadożernych w domu wydaje się dość egzotycznym zajęciem. Jednak dostępnych jest kilka popularnych gatunków, które z powodzeniem będziemy mogli uprawiać we własnym mieszkaniu. Same rośliny mięsożerne wprowadzą do wnętrz szczególny charakter – dla wielu osób pozostają niezwykle tajemnicze i dostojne w swoim wyglądzie.
Czytaj artykułLista roślin, które mogą być szkodliwe dla dzieci, psa czy kota wbrew pozorom jest długa. I nie są to jedynie rośliny egzotyczne – większość z nich może rosnąć tuż przy twoim bloku lub ogrodzie. Oto najbardziej znane gatunki roślin, mogące stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci i domowych zwierząt. Jeśli mieszkasz na osiedlu, unikaj ich podczas spacerów.
Czytaj artykułRośliny pobierają substancje odżywcze z gleby. Te, które sadzimy w doniczkach, mają ograniczoną ilość ziemi, dlatego po jakimś czasie ich podłoże staje się jałowe, a roślina, ze względu na niedobór składników pokarmowych, może przestać rosnąć i kwitnąć. Dlatego tak ważne jest ich nawożenie.
Czytaj artykułJuka gwatemalska, czyli juka elephantipes, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Gwatemali i Meksyku. Zanim trafi do naszych domów, sprowadza się jej pnie do naszego regionu, tnie na kawałki i sadzi w doniczkach. Po procesie ukorzeniania i po pojawieniu się pióropusza liści trafiają do sprzedaży, gdzie w większej lub mniejsze postaci możemy je nabyć w sklepach lub centrach ogrodniczych. Można je kupić jako sadzonki pędowe lub sadzonki wierzchołkowe.
Czytaj artykułW życiu każdego posiadacza roślin domowych zdarzają się takie momenty, kiedy nie możemy zaopiekować się naszymi zielonymi przyjaciółmi. Czasami powodem braku dyspozycyjności jest wyjazd, a czasami po prostu zapomnimy o ich podlewaniu. Niezależnie od tego, czy wystawiamy nasze rośliny na przesuszenie czy na przelanie, wywołuje to u niej stres, co stanowczo nie sprzyja to jej zdrowemu rozwojowi. Na szczęście z pomocą przychodzi nam hydrożel.
Czytaj artykułHaworsja to uroczy sukulent z rodziny złotogłowowatych. Pochodzi z południowej Afryki i wyróżnia się niespotykanym kształtem i wyglądem liści. To doskonała roślina dla początkujących ogrodników lub tych, którzy poszukują łatwej w obsłudze zieleni do domu.
Czytaj artykułKaktusy i sukulenty, możemy z nich stworzyć miniaturowy, pustynny krajobraz. Jak to zrobić?
Czytaj artykułOkazuje się, że z podlewaniem storczyków zazwyczaj wiąże się najwięcej błędów, jakie popełniamy podczas uprawy tych roślin. Często podlewa się je zbyt obficie lub niewłaściwie, co dla niektórych okazów oznacza pewną śmierć. Na co więc należy uważać?
Czytaj artykułStorczyki uchodzą za rośliny wymagające i trudne w uprawie. Jest w tym rzeczywiście trochę prawdy: rośliny te sprawiają problemy szczególnie tym opiekunom, którzy nie zapoznali się z ich potrzebami gatunkowymi. Podpowiadamy, jakie są najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji storczyków.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 64
- Następna