Rośliny domowe
Sanseweria, sansewiera, sansewieria gwinejska... W książkach o uprawie roślin można spotkać ją pod wieloma nazwami. Spolszczona nazwa tej rośliny to wężownica. Pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki i Azji. To bardzo mocna i wytrzymała roślina. Ma grube, proste, mięsiste liście, często w kształcie miecza, ozdobione poprzecznymi paskami.
Czytaj artykułLato to równie trudny czas dla naszych domowych roślin doniczkowych co zima. Częstsze wyjazdy, a nierzadko także praca w ogrodzie sprawiają, że nie poświęcamy im za dużo uwagi. A wtedy można zauważyć szkodniki lub plamy na liściach.
Czytaj artykułPalmy bywają niekiedy mylone z sagowcami, które należą do zupełnie innej rodziny roślin. Do najpopularniejszych palm zaliczamy między innymi kencję, karłatkę, arekę, chamedorę, palmy kokosowe i daktylowe.
Czytaj artykułCo łączy ananasa z bromeliami? Należą do tej samej rodziny roślin ananasowatych. W sklepach ogrodniczych najczęściej kupimy je pod nazwą Bromelia lub Bromelia mix, ale tak naprawdę mamy do czynienia z różnymi gatunkami: guzmanią, frizeą i billbergią. Większość roślin z rodziny ananasowatych wymaga podobnych warunków uprawy.
Czytaj artykułFeng shui to metoda projektowania przestrzeni, której celem jest osiągnięcie harmonii z naturą. To, co nas otacza, wpływa na nasze życie. Chińska nauka dostarcza wskazówek, jak ukształtować środowisko mieszkalne, by poprzez działanie pozytywnej energii, zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, szczęście i dostatek. Zasady te podpowiadają również, jak umiejscawiać roślin w domu.
Czytaj artykułStorczyków jest naprawdę sporo. W sklepach ogrodniczych wśród storczyków często znajdziemy okazy opisane jako Cambria lub po prostu jako storczyk. Niewiele nam to mówi. Skąd mamy wiedzieć, jak zadbać o odpowiednie warunki uprawy dla naszej nowej rośliny?
Czytaj artykułJeżeli ktoś nie ma tzw. „ręki do kwiatów”, a chciałby mieć w domu lub w pracy coś zielonego w doniczce, powinien pomyśleć o zielistce. To roślina dla każdego.
Czytaj artykułInternet pełny jest wskazówek i porad podpowiadających, w jaki sposób pielęgnować rośliny, by rosły zdrowo i bujnie kwitły. Niektóre z nich niewiele wspólnego mają jednak z prawdą – ich stosowanie może roślinom poważnie zaszkodzić. Jakie błędy popełniamy w codziennej pielęgnacji zieleni pokojowej?
Czytaj artykułGerbera to roślina warta uwagi, nie tylko ze względu na wysokie walory estetyczne. Jej zaletą jest również ogromny potencjał produkowania tlenu. Jej liście mają właściwości transpiracyjne wody, w związku z czym zwiększają nawilżenie powietrza, a dodatkowo oczyszczają je z toksyn. Ta popularna roślina, którą często można znaleźć w bukietach lub zobaczyć na parapecie, świetnie nadaje się także na balkon.
Czytaj artykułW internecie można znaleźć mnóstwo uroczych zdjęć, przedstawiające koty baraszkujące w roślinach. Każdy kociarz wie, że takie obrazki niekoniecznie pokrywają się z prawdą. Przewrócone doniczki, cała podłoga w ziemi, albo co gorsza — dywan, czy obgryzione liście, to najczęstsze efekty kocich psot. Dlaczego mruczki czują miętę do parapetowego ogródka? Czy musimy powiedzieć “arrivederci” naszym roślinom?
Czytaj artykułStrelicja królewska należy do rodziny strelicjowatych (Strelitziaceae) i pochodzi z Afryki Północnej. To jedna z najpiękniejszych roślin o ozdobnych kwiatach, uprawiana w mieszkaniach. Potocznie nazywa się ją "rajskim ptakiem".
Czytaj artykułJak czyścić liście kwiatów domowych i czy warto je dodatkowo nabłyszczać? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułW okresie jesienno-zimowym kwitną azalie, cyklameny, frizee, amarylisy, poinsecje, i szlumbergery (grudniki), atrium, echmea, fiiołek afrykański, begonia zimowa i kolanchoe. Jak je pielęgnować i co zrobić, gdy przekwitną?
Czytaj artykułCzarny storczyk coraz częściej pojawia się w sprzedaży. Jego delikatne płatki nie są idealnie czarne – zdecydowanie bliżej im do szarości, ale i tak wspaniale i bardzo elegancko się prezentują. Dowiedz się, na czym polega pielęgnacja czarnego storczyka.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 64
- Następna