Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

5 najpopularniejszych storczyków, które uprawiamy w domu

Storczyki to jedne z najchętniej uprawianych w naszych domach roślin. Podpowiadamy, jakie gatunki polecane są dla początkujących ogrodników, a jakie dla średniozaawansowanych.

5 najpopularniejszych storczyków, które uprawiamy w domu
Storczyki to jedne z najchętniej uprawianych w domach roślin. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Storczyki — podstawowe informacje

Storczyki uważane są za jedne z najpiękniejszych kwiatów, które możemy uprawiać w domu w doniczkach. Skąd pochodzą storczyki? Rośliny te pochodzą z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej, z Azji i z Australii. Większość ich odmian to epifity – oznacza to, że rosną m.in. na drzewach, ale nie są ich pasożytami. 

Warto mieć na uwadze, że różne rodzaje storczyków mają inne wymagania dotyczące uprawy i pielęgnacji. Warto wspomnieć, że w wielu przypadkach, pielęgnacja tych roślin nie jest wcale tak prosta i wymaga większej wiedzy.

Musimy również pamiętać o tym, że bez względu na to, jakie odmiany storczyków doniczkowych wybierzemy, są one podatne na szkodniki np. wełnowce, które występują bardzo często i są niebezpieczne, ze względu na to, że osłabiają roślinę, doprowadzają ją do obumierania.

Przeczytaj: W dwa dni zabije pięknego storczyka! Jak zapobiec chorobie?

Jednak nie rezygnujmy z nich. Te piękne kwiaty będą idealnie ozdabiały nasze parapety, o ile zapewnimy im odpowiednie warunki, a pielęgnacja będzie prowadzona prawidłowo.

Groźnymi dla storczyków szkodnikami są wełnowce. Fot. Pixabay

Warto wspomnieć o tym, że storczykowate - Orchidaceae są jedną z najliczniejszych rodzin wśród roślin nasiennych. Musimy wiedzieć, że do tej grupy zaliczane są różne rośliny, które uprawiane są w naszych domach. Do najbardziej popularnych zalicza się storczyk Phalaenopsis, Cattleya, Cymbidium, a także Dendrobium. Zobaczmy więc, jak wyglądają te storczyki i dlaczego uważane są za jedne z najpiękniejszych kwiatów dostępnych w uprawie.

Storczyki — popularne odmiany dla początkujących

  • Falenopsis (Phalaenopsis)

Ćmówka, bo tak inaczej nazywana jest ta roślina, zalicza się do rodziny storczykowatych - Orchidaceae. Rodzaj ten obejmuje aż 66-69 gatunków roślin, które naturalnie występują w północnej Australii i południowo-wschodniej Azji. Ten gatunek storczyków jest łatwy w uprawie i charakteryzuje się długotrwałym kwitnieniem. Z tego powodu, te storczyki polecane są dla początkujących.

Kwiaty tych roślin są różnobarwne, duże i bardzo efektowne. To właśnie z tego powodu rośliny te należą do najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych w naszych domach. Co więcej, ich różnorodność dostępna w sklepach ogrodniczych jest nieprawdopodobna, dlatego każdy z nas może znaleźć odpowiednią dla siebie odmianę lub mieszańca międzygatunkowego.

Interesują was storczyki pachnące? Niektóre storczyki z gatunku Phalaenopsis wydzielają przyjemny i delikatny zapach. Warto sprawić to na już etapie wybierania rośliny w sklepie.

Przeczytaj: Jak przesadzić storczyka krok po kroku. Najczęściej popełniane błędy

Phalaenopsis to najpopularniejsza odmiana storczyków w Polsce. Fot. Pexels

Storczyk Phalaenopsis jest rośliną zielną, która nie wytwarza pseudobulw. Jego łodyga jest skrócona i ukryta wśród pochew liści. Korzenie przybyszowe wyrastają z kącików dolnych liści i rozchodzą się w różnych kierunkach. Pokryte są srebrzystym lub białym welamenem. Warto zaznaczyć również to, że są one bardzo łamliwe, dlatego musimy na nie bardzo uważać.

Zielone liście, osiągające 5-65 cm długości wyrastają zarówno naprzemianlegle, jak i skrętolegle. Charakterystyczne jest również to, że blaszka liściowa jest bardzo gruba i gładka. Najważniejszym elementem są jednak kwiaty, które wyrastają w wiechach i gronach na szczytach pędów. Pędy mogą mieć długość 60-150 cm. Rośliny cechują się tym, że w przypadku barwnych gatunków, pęd kwiatostanowy jest zazwyczaj rozgałęziony, natomiast kupując storczyk biały, będzie on miał zazwyczaj nierozgałęziony pęd.

Przeczytaj: Storczyki będą wylewać się z doniczki. Przepis na odżywczy nawóz

Mieszane odmiany gatunku Phalaenopsis

Decydując się na kupno tych gatunków storczyków, powinniśmy wziąć pod uwagę, że w wyniku hodowli otrzymano już z tego rodzaju około 5000 mieszańców międzygatunkowych, które różnią się między sobą rozmiarem i barwą kwiatów. Warto zaznaczyć, że to właśnie te mieszańce należą do najbardziej cenionych przez osoby zajmujące się hodowlą storczyków.

Zobacz więcej zdjęć

Gatunki i odmiany mogą mieć różne barwy kwiatów. I właśnie pod tym względem wyróżnia się całkowicie białe storczyki, którymi są między innymi Phalaenopsis amabilis, Phalaenopsis aphrodite oraz Phalaenopsis stuartiana. Natomiast storczyki białe z barwnymi elementami to Phalaenopsis equestris, Phalaenopsis lindenii, Phalaenopsis lueddemanniana, czy Phalaenopsis violacea.

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Kwiaty paskowane z kolei mają odmiany storczyków Phalaenopsis equestris i Phalaenopsis lueddemanniana, a także gatunek Phalaenopsis  lindenii. Phalaenopsis micholitzi, Phalaenopsis  mannii, Phalaenopsis mariae, Phalaenopsis  fuscata, Phalaenopsis fasciata, Phalaenopsis cochlearis, Phalaenopsis  cornu-cervi, Phalaenopsis corningiana i odmiany Phalaenopsis lueddemanniana mają kwiaty w kolorze żółtym. Natomiast kwiaty w barwie różowej i fioletoworóżowej mają gatunki Phalaenopsis  sanderiana i Phalaenopsis schilleriana.

Co ciekawe, niektóre Phalaenopsisy występują w odmianie miniaturowej. Wymagają one jednak nieco częstszego podlewania, a ze względu na małe podłoże częściej są narażone na choroby grzybiczne i pasożyty. Dlatego wybierając miniaturkę storczyka w sklepie, warto dokładnie obejrzeć jego podłoże i korzenie.

Przeczytaj: Dlaczego pąki storczyka usychają i jak temu zaradzić?

Zobacz więcej zdjęć

Storczyki — odmiany dla średniozaawansowanych

Wśród storczyków wyróżnia się gatunki łatwe i dość ciężkie w uprawie. Gatunek Cattleya i Dendrobium należą właśnie do tych nieco cięższych w uprawie, dlatego przed ich zakupem powinniśmy zapoznać się z tym, jakie mają one wymagania i jak powinna przebiegać ich pielęgnacja.

Wśród gatunku Cattleya niektóre rośliny mogą płożyć się po ziemi, a inne osiągną wysokość do 1 m. Ich pseudobulwy są trzcinowate, liście osiągają 7-9 cm długości i utrzymują się one przez 2 lata na pseudobulwie. Ich kwiaty są białe, różowe, fioletowe, purpurowe, żółte i czerwone, jednak barwa czerwona jest rzadko spotykana. Cattleya to odmiana storczyków pachnących. Ich zapach jest zwykle bardzo intensywny, ale przyjemny.

Storczyki o odmianie Cattleya wyróżniają się strzępiastymi kwiatami. Fot. 123RF/PICSEL

W przypadku gatunku Dendrobium wyróżnia się ponad 1500 gatunków, z czego niektóre mogą być płożące, a inne dorastają do około 60 cm wysokości. Ich członowate pseudobulwy mogą być wiecznie zielone lub mogą również gubić swoje liście na zimę. Liście mogą wyrastać zarówno spiralnie na szczytach bulw, jak i w dwóch rzędach.

Najważniejsze są jednak kwiaty, które wybarwiają się praktycznie na wszystkie kolory. Co więcej, mogą być one jednobarwne, jak i wielobarwne. Często na ich powierzchni zauważymy paski, czy też kropki. Kwiaty zebrane są w grona, które osadzone są na wierzchołkach bulw. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki tych roślin mają kwiaty pachnące, a dodatkowo mogą zakwitać nawet kilka razy do roku.

Odmiana Dendrobium posiada charakterystyczne paski lub kroki na kwiatach. Fot. Pixabay

  • Cymbidium

Storczyki z gatunku Cymbidium to kolejna popularna odmiana przystosowana do uprawy w domu. W warunkach naturalnych rosną zwykle w cieniu drzew tropikalnych, dlatego lubią sporą wilgoć i nie powinny być narażone na bezpośrednie oddziaływanie słońca. Cechą charakterystyczną storczyków z gatunku Cymbidium są efektowne kwiaty, które kwitną tylko raz do roku, ale za to utrzymują się do trzech miesięcy.

Okres kwitnienia tych storczyków rozpoczyna się zwykle jesienią i trwa aż do zimy. Aby jednak latem na łodygach pojawiły się pąki, należy przestać podlewać roślinę już w lipcu, co pobudzi ją do wytwarzania pąków. Po przekwitnięciu pęd należy obciąć, gdyż na tej samej łodydze ponownie już nie pojawią się kwiaty.

Storczyk Cymbidium potrafi kwitnąć przez kilka miesięcy. Fot. 123RF/PICSEL

Storczyki należące do gatunku Miltonia charakteryzują się dużymi i bardzo dekoracyjnymi kwiatami, które najczęściej występują w kolorze białym, różowym, czerwonym i żółtym. W środowisku naturalnym storczyk ten rośnie wśród konarów drzew. Okres kwitnienia tych storczyków przypada na wiosnę i lato. Roślina przez cały rok wymaga stanowiska ciepłego i jasnego, ale oświetlonego w sposób rozproszony. Ostre promienie słoneczne łatwo powodują zasychanie, a nawet poparzenia liści.

Przeczytaj: Storczyk miltonia - pielęgnacja i uprawa

Kwiaty Miltoni przypominają nasze rodzime bratki. Fot. 123RF/PICSEL

Autor: Fajny Ogród

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.