Rośliny domowe

Dlaczego liście storczyków żółkną?

Zaważyłeś, że liście storczyka zaczynają marszczyć się i żółknąć? To niekoniecznie musi być objaw choroby lub nieprawidłowej pielęgnacji. Zobacz najczęstsze przyczyny marnienia rośliny oraz dowiedz się, jak temu zaradzić.

REKLAMA

Uprawa storczyków: Jak podlewać storczyki?

Marszczenie się i żółknięcie liści storczyka jest częstym objawem nieprawidłowego podlewania rośliny. Kolejnym symptomem, że pilnie wymaga ona nawodnienia, są marszące się, zasychające korzenie. Jeśli storczyk uprawiany jest w przezroczystej doniczce, łatwo do dostrzeżemy. W takiej sytuacji należy dostarczyć mu odpowiedniej ilości wody – o tym, jak to zrobić, przeczytasz w tym poradniku, poświęconym podlewaniu storczyków.

Paradoksalnie, żółknięcie liści może wskazywać również na… przelanie storczyka. Bez dostępu do powietrza, korzenie, którym dostarczono zbyt dużą ilość wody, przestają pobierać składniki odżywcze.

Zobacz więcej zdjęć

Doprowadzona do takiego stanu roślina marnieje – jej liście tracą jędrność, opadają, najpierw zmieniają kolor na żółty, później pojawiają się na nich brązowe plamy; redukcji ulega jej system korzeniowy. Jak odratować takiego storczyka? Należy przesadzić okaz do nowego podłoża i podlewać go nie częściej niż raz w tygodniu.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, dlaczego storczyki >>>

REKLAMA
REKLAMA

Pielęgnacja storczyków: Ile światła należy im dostarczyć?

Żółknięcie liści storczyków występuje szczególnie często w okresie jesienno-zimowym, kiedy do domów dociera zdecydowanie mniej światła słonecznego. Dodatkowo przez ciągłe dogrzewanie, podniesiona jest temperatura powietrza. Roślina źle reaguje na takie warunki. Jej liście najpierw stają się bladozielone, z upływem czasu przybierają pożółknięty kolor. W dotyku robią się wiotkie, łamliwe, wodniste. Jaka na to rada? Storczyk odżyje, jeśli przeniesiemy go na lepiej doświetlone stanowisko.

Pielęgnacja storczyków: Jaką temperaturę im zapewnić?

Również temperatura ma niebagatelny wpływ na stan storczyków. Jeśli będzie za wysoka, rośliny będą nadmiernie tracić wodę. To z kolei spowoduje, że liście utracą soczyście zielony kolor, pożółkną i zaczną zasychać.

Zobacz więcej zdjęć

Znów, bardzo podobne symptomy daje roślina trzymana w zbyt niskiej temperaturze. Poza zżółknięciem liści storczyk przestaje wytwarzać nowe, więc w rezultacie, po jakimś czasie traci je wszystkie.

Uprawiając storczyki w domu, należy pamiętać, że poszczególny gatunek ma swoje osobnicze wymagania co do temperatury – zarówna za dnia, jak i w nocy (wtedy powinna być o kilka stopni niższa). Przeczytaj więcej o roli temperatury w uprawie storczyków.

REKLAMA
REKLAMA

Uprawa storczyków: Nawożenie

Żółknięciem liści najczęściej objawia się niedobór ważnych składników odżwyczych, takich jak azot i żelazo. Braki azotu najwcześniej zaobserwować można po najstarszych liściach, które jaśnieją i zamierają. Brak żelaza rzutuje na młode liście rośliny. W sezonie od wiosny do jesieni pamiętajmy o regularnym dokarmianiu storczyków minimum raz na 2-3 tygodnie. Jak nawozić storczyki? Przeczytaj >>>

Zobacz więcej zdjęć

Uprawa storczyków: Stres

Storczyki to rośliny bardzo delikatne, wrażliwe na zmiany, jakie zachodzą w ich otoczeniu. Niekorzystne symptomy zaobserwować można po przeniesieniu okazów w nowe miejsce w mieszkaniu, przesadzeniu do nowych doniczek lub tuż po zakupie, po przyniesieniu ich ze sklepu. Jest to normalna reakcja na stres. W takich wypadkach najlepiej pozostawić rośliny same sobie, by zaaklimatyzowały się do nowych warunków. Nie ma powodów do niepokoju, dopóki liście żółknieją stopniowo i wybiórczo. Jeśli proces ten postępuje szybciej i na wszystkich piętrach rośliny, wskazuje to na jeden z wcześniej wymienionych problemów.

REKLAMA
REKLAMA

Dlaczego liście storczyka robią się żółte?

Żółknięcie, zasychanie i opadanie liści nie zawsze musi być objawem choroby czy zaburzeniem stanu fizjologicznego storczyków. Dla wielu gatunków to sytuacja zupełnie naturalna, związana z procesem starzenia. U roślin z rodzaju Phalaenopsis dolne liście stopniowo zmieniają kolor i zasychają, niejako robiąc tym samym miejsce dla młodszych, nowych listków, wyrastających na szczytach łodyg. Tak samo jest w przypadku Dendrobium, u których bulwy po kilku latach same zamierają, co sprawia, że rośliny słabną i marnieją.

Zobacz więcej zdjęć

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego liście storczyków żółkną?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.