Rośliny domowe

Nie bez powodu nazywana jest świętą jagodą. Jak pielęgnować ardizję?

Ardizja w sklepach ogrodniczych dostępna jest najczęściej w grudniu, przed Bożym Narodzeniem. Jej czerwone owoce, podobnie jak u golterii, są wtedy piękną ozdobą i często rośliny te wykorzystuje się w świątecznych dekoracjach. Jak pielęgnować ardizję, aby przez długi czas prezentowała się wspaniale?

Nie bez powodu nazywana jest świętą jagodą. Jak pielęgnować ardizję?
Ardizja wygląda jak małe drzewko zobsypane czerwonymi koralikami. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Ardizja - pielęgnacja

Warto dowiedzieć się o tej roślinie nieco więcej. Ardizja drzewiasta należy do roślin z rodziny pierwiosnkowatych i w naturze rośnie na terenach bagnistych oraz w lasach m.in. na terenie Japonii, Tajwanu, Korei, Chin czy w Tajlandii. Dlatego też w domowej uprawie powinniśmy jej zapewnić stale wilgotne podłoże. Nie za mokre, ponieważ wtedy korzenie mogą gnić ani nie za suche, żeby nie przesuszyć bryły korzeniowej.

Ardizja nazywana jest także: świętą jagodą (ang. hollyberry), koralową jagodą, australijskim świątkiem, kurzym oczkiem.

  • Jak podlewać ardizję?

Częste, ale nie za obfite podlewanie, jest w jej przypadku podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym nie możemy zapominać. Jeżeli zaniedbamy tę czynność ardizja może gubić liście. Podobnie może zareagować na zbyt suche powietrze w mieszkaniu.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

  • Jakie stanowisko lubi ardizja?

Część poradników książkowych mówi, że najlepiej ustawić tę roślinie przy oknie od strony północnej, inne że potrzebują jak najwięcej światła. Moja roślina od 5 miesięcy stoi przy oknie od strony południowej, ale nie bezpośrednio przy szybie, lecz lekko oddalona, mniej więcej o metr. Przed nią stoją oleandry, które też ją lekko zacieniają. I w takim miejscu czuje się bardzo dobrze. Przyjmuję więc, że ardizja lubi miejsca jasne, o świetle rozproszonym.

  • Ardizja jaka ziemia?

Roślina ta dobrze czuje się w dość ciasnej doniczce. Należy w jej przypadku użyć podłoża o bardziej kwaśnym odczynie niż w przypadku większości domowych roślin doniczkowych. Możemy wtedy użyć lub dosypać podłoża do rododendronów lub wrzosów.

  • Ardizja - uprawa w okresie zimowym

Ardizja drzewiasta dobrze czuje się w temperaturze pokojowej 20-24 stopni Celsjusza wiosną i latem. Jesienią i zimą natomiast woli, gdy jest chłodniej, w granicach 12 stopni Celsjusza. Nie powinno być to jednak mniej niż 8 stopni. Na czas świąt można przenieść ją do domu. Latem powinna trafić na taras.

  • Jak odżywić ardizję?

Ciekawostką w przypadku tej rośliny jest to, że na jej karbowanych liściach, na których znajdują się niewielkie zgrubienia, są obecne pożyteczne bakterie, żyjące z ardizją w symbiozie. Bakterie te wiążą azot z powietrza i wspierają rozwój rośliny. Możemy ją także wspomóc dostępnymi nawozami lub odżywkami, ale delikatnie. Jak nawozić? Od marca do sierpnia raz w tygodniu dodając do podlewania nawozu dla roślin doniczkowych. Zimą nie nawozimy. Więcej o ardizji przeczytasz TUTAJ.

Ardizja choroby

Prawidłowo pielęgnowana ardizja choruje rzadko. Błędy w uprawie mogą jednak przyciągnąć tarczniki i wełnowce, które żerują na liściach rośliny. Drzewko przeżyje, jeśli zniszczysz kolonie szkodników za pomocą oprysków preparatem insektobójczym.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Bordas Garden (@bordasgarden)

Co zrobić, gdy ardizja nie kwitnie?

Kwitnienie ardizji trwa od czerwca do września, kwiaty są białe lub różowawe, szybko zamieniają się w owoce. Jeśli zależy nam na jak najliczniejszych owocach, pomóżmy roślinie, zapylając kwiaty pędzelkiem. Kiedy kwitnie, pod żadnym pozorem nie należy zraszać liści ani kwiatów. Trzeba też pamiętać, że ardizja jest dość wymagająca, żeby kwitła i owocowała potrzebuje m.in. okresu zimowego spoczynku.

Czy ardizja jest trująca?

Nie zaleca się zjadania ani dodawania do świątecznych potraw owoców ardizji. Nie jest ona jednak trująca dla naszych domowych pupili. 

Ardizja -  najważniejsze informacje

  • Stanowisko: słoneczne, półcieniste
  • Wilgotność gleby: wilgotna, przepuszczalna
  • Roślina ozdobna z: liści, kwiatów, owoców
  • Podlewanie: duże
  • Wysokość: 50–60 cm
  • Pokrój: drzewiasty
  • Termin kwitnienia: czerwiec–wrzesień

Autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

"Zrób to sam": Świecznik na stół na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nie bez powodu nazywana jest świętą jagodą. Jak pielęgnować ardizję?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.