Rośliny domowe

Pielęgnacja roślin doniczkowych w styczniu. Dzięki temu przetrwają na parapecie

Zima to niełatwy czas dla roślin doniczkowych, dlatego w styczniu należy szczególnie o nie zadbać. Pielęgnacja domowych kwiatów w tym okresie wygląda nieco inaczej niż w pozostałych porach roku. Podpowiadamy, co robić, aby rośliny przetrwały zimę i pozostały w dobrej kondycji! 

Pielęgnacja roślin doniczkowych w styczniu. Dzięki temu przetrwają na parapecie
Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą, Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Dlaczego zimą należy szczególnie troszczyć się o rośliny doniczkowe? Zgodnie z naturalnym rytmem rośliny przechodzą zimą w stan spoczynku. Dzieje się tak, gdyż temperatura jest wtedy niższa, a oprócz tego słońce świeci na niebie znacznie krócej niż latem i wiosną. 

Jednak ze względu na warunki panujące w domach i mieszkaniach cykl ten może zostać zaburzony. W pomieszczeniach jest ciepło, a kwiaty doniczkowe często stoją na parapecie, pod którym znajduje gorący kaloryfer. Oprócz tego podczas wietrzenia mieszkań rośliny są narażone na mroźne podmuchy. Kwiatom doniczkowym nie służy też suche powietrze. 

Zimą ci, którzy uprawiają rośliny w domach, stoją przed poważnym wyzwaniem. Muszą znaleźć odpowiednie miejsce dla kwiatów, nieco inaczej je pielęgnować i stworzyć w domu czy w mieszkaniu właściwe warunki do tego, aby wraz z początkiem stycznia nie zaczynały one tracić liści, chorować, a nawet obumierać.  

Podlewanie kwiatów zimą

Zimą rośliny przechodzą w stan wegetacji. W związku z tym zmniejsza się ich zapotrzebowanie na wodę.  

Dlatego też w styczniu zdecydowanie rzadziej sięgaj po konewkę niż w ciepłe miesiące. Podlewaj kwiaty tylko wtedy, jeśli zauważysz, że wierzchnia warstwa ziemi w doniczce uległa przesuszeniu. Używaj do tego jedynie odstanej wody, czyli takiej, z której zdążył ulotnić się chlor. Powinna mieć ona temperaturę pokojową. 

Przyjmuje się, że rośliny doniczkowe powinny być podlewane zimą raz na dwa tygodnie. Jednak to, jak często będzie trzeba je nawadniać, będzie zależało od temperatury panującej w pomieszczeniu. Im jest w nim chłodniej, tym kwiaty potrzebują mniej wody – należy je wtedy podlewać rzadziej. Pamiętaj, że nadmiar wody o tej porze roku jest bardziej szkodliwy dla roślin niż ich delikatne przesuszenie! 

Przeczytaj: Jak podlewać rośliny domowe. Podlewanie „od góry” i „od dołu”. Na czym one polegają?

Nadmiar wody jest bardziej szkodliwy niż delikatne przesuszenie roślin. Fot. 123RF/PICSEL

Wilgotność powietrza

Utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza w okresie zimowym może być problematyczne. Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, a mieszkania ogrzewane są grzejnikami, w pomieszczeniach jest ciepło i sucho. Poziom wilgotności spada wtedy do zaledwie 40%.  

Dla roślin domowych jest to niełatwa sytuacja – zwłaszcza, że większość z nich to gatunki tropikalne. Dlatego, aby kwiaty nie ucierpiały w sezonie grzewczym, warto: 

  • wykorzystywać w pomieszczeniach nawilżacze powietrza – można kupić specjalne urządzenia, ale sprawdzą się także mokre ręczniki powieszone na gorące kaloryfery. Dobrym pomysłem jest też suszenie prania w pobliżu doniczek z roślinami,
  • ustawić pod doniczkami podstawki, spodki, małe miseczki wypełnione keramzytem – w naczyniach tych powinna znaleźć się także woda, jednak nie może ona sięgać ponad kamyczki. Dzięki temu będzie mogła ona parować, zapewniając właściwą wilgotność powietrza we wnętrzu. Natomiast korzenie roślin nie będą miały ciągłego kontaktu z wodą, co mogłoby być dla nich zgubne,
  • używać zraszacza – tak jak w przypadku podlewania należy pamiętać, aby wykorzystywać przegotowaną, odstaną wodę, co zapobiegnie powstawaniu osadu na liściach i kwiatach. 

Przeczytaj: Język teściowej oczyści powietrze w mieszkaniu

Uprawa kwiatów w zimie — temperatura powietrza

Jaką temperaturę należy zapewnić roślinom doniczkowym w styczniu? W styczniu nie sposób uniknąć ogrzewania domu kaloryferami. Niestety zimą zbyt wysoka temperatura nie służy roślinom doniczkowym – i to zwłaszcza wtedy, gdy mają one ograniczony dostęp do światła. Co można zrobić, aby pomóc przetrwać kwiatom ten specyficzny czas? 

  • w najlepszej sytuacji są właściciele domów – idealnym miejscem dla kwiatów w czasie zimy jest chłodna, przeszklona weranda, zabudowany taras lub zimowy ogród,
  • rośliny doniczkowe będą dobrze czuły się też w piwnicy – jednak tylko wtedy, gdy pomieszczenie to jest odpowiednio widne,
  • doniczki z kwiatami można ustawić bliżej okna, gdzie zwykle jest chłodniej. Warto też nieco rozszczelnić okiennice. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wietrząc pomieszczenie, należy wcześniej zdjąć rośliny z parapetu,
  • jeśli w domu czy w mieszkaniu znajduje się widny, nieużywany i nieogrzewany pokój, warto, aby w czasie zimy to właśnie w nim znalazły się rośliny. W ten sposób będą miały one dostęp do światła i nie zaszkodzi im wysoka temperatura.

Nie zaszkodzi też wyłączanie ogrzewania po wyjściu z domu i zmniejszanie mocy grzania na noc – na pewno przysłuży się to kondycji kwiatów. 

Jeśli mamy nieużywany pokój w domu, przenieśmy tam swoje kwiaty i zmniejszmy ogrzewanie. Fot. 123RF/PICSEL

Szkodniki roślin w zimie

Jeśli w pomieszczeniu jest sucho, a ponadto zwykle panują w nim wysokie temperatury, rośliny stają się osłabione. Są wtedy podatne na choroby oraz na zaatakowanie przez szkodniki. Dlatego zaleca się uważnie przyglądać się kwiatom, a w razie pojawienia się wełnowców, przędziorków lub tarczników zastosować odpowiednie preparaty. 

Przeczytaj: Szkodniki roślin doniczkowych i sposoby, jak się ich pozbyć

Zapobiec pojawieniu się szkodników może regularne obrywanie suchych, martwych liści. Trzeba też pamiętać o tym, by nie dopuścić przelania rośliny – sprzyja to pojawianiu się na jej liściach i kwiatach grzybów.  

Dostęp do światła 

W styczniu szybko robi się ciemno, dostęp do światła jest ograniczony, co rośliny mogą dotkliwie odczuć. Kiedy pada na nie zbyt mała ilość promieni słonecznych, może dojść do wydłużania się międzywęźli – łodygi stają się wtedy bardzo długie i znajdują się na nich nieliczne liście. W najgorszym wypadku kwiat w doniczce może obumrzeć.  

Aby zapewnić roślinom doniczkowym optymalne warunki świetlne, wystarczy: 

  • w czasie zimy nie zasłaniać okien firanami i zasłonami – nawet tymi dekoracyjnymi i przepuszczającymi światło,
  • regularnie oczyszczać rośliny – kwiaty odżywiają się dzięki fotosyntezie. Proces ten zachodzi w liściach, dlatego aby nic utrudniało jego przebiegu, należy systematycznie usuwać pojawiającą się na nich warstwę kurzu,
  • umieścić doniczki jak najbliżej okna – najlepsze warunki świetlne będą panowały na parapecie położonym od strony południowo-wschodniej. 

W ostateczności można też sztucznie naświetlać rośliny. Używa się do tego lamp rtęciowych, fluoroscencyjnych i sodowych. 

Zobacz więcej zdjęć

Nawożenie roślin doniczkowych zimą 

Wbrew obiegowej opinii rośliny wymagają nawożenia także zimą. Na sklepowych półkach można znaleźć nawozy, które są przeznaczone do stosowania właśnie w tej porze roku – nie mają one w swoim składzie azotu pobudzającego kwiaty do wzrostu. Znajdują się w nich składniki (np. mikroelementy, potas, fosfor), które wpływają na ogólną kondycję roślin. 

W okresie zimowym w domach często pojawiają się rośliny kwitnące właśnie podczas mroźnej pory roku. Są to np. gwiazda betlejemska czy fiołek afrykański. Kwiaty te szczególnie potrzebują tego, aby je nawozić – służą do tego specjalne nawozy. 

Uprawa roślin doniczkowych zimą wymaga poświęcania kwiatom nieco więcej czasu i uwagi. Należy zapewnić im właściwą temperaturę, wilgotność powietrza oraz jak najlepszy dostęp do światła. Oprócz tego nie można przesadzać z ich podlewaniem, a przy tym wykorzystywać preparaty do nawożenia. Te proste zabiegi to najlepsze wsparcie dla roślin w tym wymagającym dla nich czasie! 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.