Rośliny domowe

Rośliny domowe w styczniu

Okres zimowy to niezwykle trudny czas dla naszych domowych roślin doniczkowych. Wiele z nich wchodzi w okres spoczynku, ale nie wszystkie. W naszych mieszkaniach uprawiamy gatunki z różnych stref klimatycznych, tym samym mają one różne wymagania, również o tej porze.

Rośliny domowe w styczniu

Fot.123RF.com

Zimą dni są krótkie i często pochmurne, dlatego wspólnym problemem wszystkich roślin uprawianych w naszych domach jest to, że otrzymują one zbyt mało światła w stosunku do swoich potrzeb. W tym trudnym czasie nawet gatunki cieniolubne dobrze czują się w pobliżu okna. Ponadto w mieszkaniach grzeją kaloryfery i bardzo wysuszają powietrze. Szkodzi to roślinom, które lubią wilgotną atmosferę.

Niektóre gatunki przechodzą zimą stan spoczynku i wstrzymują swój wzrost, inne właśnie w tym okresie kwitną. Jednym odpowiada chłodniejsze powietrze, inne cały czas potrzebują ciepła. A niestety, im bardziej warunki w mieszkaniach odbiegają od tych, w których rośliny żyją w naturze, tym trudniej jest przetrwać im naszą zimę.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

W naszych domach często uprawiamy dość odporne rośliny o zielonych liściach, do których możemy zaliczyć np. dracenę, jukę, zamiokulkasa, fikusa sprężystego, monsterę czy zielistkę. Uważa się je za najmniej kłopotliwe. Moja zielistka na początku zimy nawet zakwitła, a teraz wypuszcza nowe przyrosty. Te rośliny dobrze znoszą warunki mieszkaniowe również zimą. Odpowiada im temperatura pokojowa 20-23 st. C. i nie przeszkadza im dość suche powietrze. Lepiej niż pozostałe gatunki znoszą też niedobory światła. Nie oznacza to jednak, że sytuacja im w pełni odpowiada, potrafią jedynie lepiej przystosować się do niekorzystnych warunków, nie tracąc przy tym urody. Chociaż i to się zdarza. W styczniu często obserwujemy na nich żółknące lub usychające liście.

Dlaczego liście żółkną?

Generalnie przyczyną żółknięcia starszych liści jest najczęściej niedostatek światła, zbyt wysoka temperatura powietrza, za mała wilgotność powietrza czy też podłoża. Do żółknięcia młodych liści przyczynia się z kolei zwykle zbyt mokre podłoże, powodujące początki gnicia korzeni, albo za suche powietrze czy też brak składników odżywczych w podłożu. Żółknięcie liści może być też skutkiem zbytniego przerośnięcia korzeniami podłoża, a więc za małej doniczki. Przyczyn jest zatem całkiem sporo, a do nas należy przeprowadzenie dochodzenia w celu wskazania najbardziej prawdopodobnej.

Co robić, gdy liście żółkną?

Tę grupę roślin podlewamy zimą rzadziej niż wiosną czy latem, za każdym razem czekając aż podłoże z wierzchu lekko przeschnie. Ale w naszych domach uprawiamy też rośliny, które przez cały rok lubią wilgotny i ciepły klimat. Zaliczamy do nich m.in. skrzydłokwiaty, tropikalne gatunki paproci, kalateę, kroton, begonię, pnące filodendrony czy niektóre gatunki storczyków. Pochodzą one z tropikalnych lasów deszczowych, gdzie powietrze jest bardzo ciepłe i przesycone wilgocią. Dlatego w styczniu, w naszych domach, gdy tylko wilgotność powietrza spada w ogrzewanych zimą pomieszczeniach, rośliny zaczynają cierpieć.

Rośliny pochodzące z lasów deszczowych lubią gdy światło jest rozproszone, chociaż to określenie dotyczy raczej okresu letniego. W naszym klimacie zimą słońce nie świeci mocno i mogą stać one na parapecie nawet od strony południowej. Wszystkie rośliny o zielonych liściach zimą narażone są na atak przędziorków. Pojawiają się one zwłaszcza przy niskiej wilgotności powietrza. Utrzymywanie więc dużej wilgotności wokół rośliny im nie służy. Niemniej jednak są one częstym problemem przy uprawie roślin doniczkowych. Do najczęściej spotykanych szkodników należy przędziorek chmielowiec. Te maleńkie roztocza mierzą ok. pół milimetra długości i trudno je dostrzec gołym okiem. Do naszych mieszkań dostają się wraz z nowo zakupionymi roślinami czy choinkami. Często sami wnosimy je do domu z balkonów i tarasów na roślinach, które nie mogą zimować na zewnątrz. A potem, gdy w domu jest ciepło, sucho i bezwietrznie przędziorki szybko się rozmnażają i atakują kolejne rośliny, z których wysysają soki. Niestety, szkodniki te nie są wybredne i mogą żerować na wielu różnych gatunkach. Pierwszymi objawami ich obecności są srebrzyste drobne plamki na powierzchni liści. Są to puste komórki, z których przędziorki wyssały już sok.

Jeżeli takich plam będzie dostatecznie dużo, liście zaczną żółknąć i zasychać. Objawem żerowania przędziorków jest też delikatna przędza na spodzie liści, pajęczynka, od której pajęczaki te wzięły swoją nazwę. Gdy roślina straci za dużo liści będzie osłabiona i oszpecona. Należy więc jak najszybciej podjąć walkę z przędziorkami.

Jak zwalczyć przędziorki na roślinach domowych?

W pierwszej kolejności bardzo dokładnie oczyszczamy liście - wilgotną szmatka, prysznicem lub mocnym strumieniem opryskiwacza.  Można również skorzystać z naturalnych preparatów przygotowanych na bazie olejów. Są do zakupienia w każdym sklepie ogrodniczym. Naniesiona ciecz porywa szkodniki, cienką i lepką powłoką i prowadzi do ich eliminacji.

Przędziorki - jak pozbyć się przędziorków z roślin domowych


Fot.123RF.com

Pielęgnacja sukulentów w okresie zimowym 

Sukulenty, w tym kaktusy, zimą powinny mieć chłodno i sucho. W tym okresie znacznie ograniczamy ich podlewanie, w większości przypadków wystarczy odrobina wody co 10-14 dni. Jeśli kaktusy będą miały zimą za ciepło i za mokro, będą rosnąć, wypuszczając cienkie i wiotkie pędy, bądź jasne, rachityczne liście. Ponadto nie będą kwitły. Lepiej więc do wiosny utrzymać je w stanie spoczynku.

Kaktusy - całoroczna uprawa


Fot.123RF.com

Pielęgnacja roślin kwitnących 

Do tego dochodzi jeszcze grupa roślin, która w styczniu pięknie kwitną. Te rośliny zimą poprawiają nam nastrój. Możemy do nich zaliczyć m.in storczyki, cyklameny, azalie, gardenie, sampolnię, anutium czy amarylis hiperastrum. Nie możemy ich jednak wrzucać do jednego worka pod względem wymagań. Azalie i cyklameny lubią chłodne miejsca, podczas gdy fiołek afrykański nie znosi zimna. Warto sprawdzić, jakie warunki odpowiadają naszej roślinie.   Na pewno wspólna dla nich wszystkich jest konieczność dostępu do dużej ilości światła, stale wilgotne podłoże i zasilanie od czasu do czasu nawozem dla roślin kwitnących bogatym w fosfor i potas.

Fiołki afrykańskie, czyli sępolie fiołkowe. Jak je uprawiać?

 
Fot.123RF.com

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Sprawdź:

Czy roślina jest przelana, czy przesuszona?

Dlaczego sansewieria żółknie więdnie, brązowieje?

Dlaczego liście storczyka żółkną, marszczą się i są lepkie?

Dlaczego liście monstery żółkną, pojawiają się brązowe plamy?

Dlaczego zamiokulkas żółknie?

Dlaczego kalatea żółknie?

Dlaczego korzenie storczyka żółkną?

Jak nie zabić swoich roślin? 10 błędów, które popełniamy w uprawie roślin domowych

6 najczęściej popełnianych błędów w uprawie roślin domowych

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.