Rośliny domowe

Rośliny o wyjątkowej mocy

Rośliny zajmują (a przynajmniej powinny zajmować) ważne miejsce w życiu człowieka. Wpływają pozytywnie i na zdrowie i na samopoczucie. Wielu przypisuje im niesamowite właściwości. Co symbolizują popularne rośliny doniczkowe? Poznaj przesądy, wierzenia i zabobony.

Rośliny o wyjątkowej mocy
REKLAMA

src: 123RF/PICSELL

Bluszcz

Bluszcz to trwałe i niewymagające pnącze o ciekawym wyglądzie. Swoją popularność zawdzięcza długowieczności i łatwości w pielęgnacji. Bluszcz jest rośliną zimozieloną, co znaczy, że nie traci liści wraz z nadejściem chłodniejszych pór roku. Przypisuje się mu zdolność oczyszczania powietrza z toksyn. Zwykle obsadza się nim ogrodzenia, mury i ściany domów, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by trzymać je również wewnątrz domu – uprawę można prowadzić na podpórkach. Dlaczego warto? Wierzy się, że bluszcz trzymany przy wejściu do domu oczyszcza odwiedzających domostwo gości ze złych intencji. W Wielkiej Brytanii roślina ta uchodzi za symbol długowieczności i wierności, dlatego często też wykorzystuje się ją jako element dekoracji ślubnych.

Aloes

Podobnie jak bluszcz, aloes również słynie z niewygórowanych wymagań i łatwości uprawy. Nie jest szczególnie ozdobny, wiele jednak nadrabia właściwościami leczniczymi. Przeczytaj o właściwościach aloesu » Co ciekawe, w starożytnym Egipcie rośliny te uważano za symbol nieśmiertelności, dlatego składano je do grobowców zmarłych faraonów. Aloes trzymany w kuchni lub przy oknach ma chronić mieszkańców przed nieszczęśliwymi wypadkami i chorobami.

src: Youtube.com Kanał: Make Your Life Greener; Rośliny domowe przyciągające pozytywną energię. Zabobony, ciekawostki, symbolika roślin domowych

Sansewieria

W magiczne właściwości sansewierii wierzyli już pradawni Chińczycy. Liście, kształtem przypominające wysmukłe szable mają chronić mieszkańców domu, w którym jest uprawiana, przed złą energią. Tak jak bluszcz warto ustawić ją przy wejściu, skąd będzie odpychać negatywną energię, chroniąc tym samym domostwo przed nieszczęściami. Doniczkę z tą rośliną warto umiejscowić również na wschodnim parapecie. W tym miejscu w największym stopniu ujawniać się mają zdolności rośliny do „przyciągania” pieniędzy. Symbolizuje ona również otwartość umysłu i kreatywność.

REKLAMA
REKLAMA

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to jedna z lepszych roślin, jaką możemy uprawiać w domu. Ma szereg zalet: atrakcyjny wygląd, niskie wymagania, łatwość pielęgnacji, znane są również jego właściwości zdrowotne. Dawniej roślinę uważano za symbol odrodzenia. Poleca się wręczać ją każdemu, kto przeżywa bolesną stratę. Skrzydłokwiat sprowadza do naszego życia miłość, harmonię i rozwagę.

Epipremnum

Zgodnie z chińskimi wierzeniami epipremnum wytwarza strumień energii, który przyciąga pieniądze i szczęście, łagodzi stres, niweluje niepokój i koi niespokojnego ducha. Doniczki z rośliną najlepiej uprawiać przy komputerach i innych urządzeniach, przy których spędzamy dużo czasu, ponieważ mają one niwelować szkodliwe skutki oddziaływania elektromagnetycznego.

Maranta

Marantę wiąże się z oddaniem i skupieniem. Powinna towarzyszyć osobom zorganizowanym i lubiącym żyć w spokoju. Ze względu na zdolność do poprawiania koncentracji, marantę zaleca się uprawiać szczególnie w biurach i innych miejscach wytężonej pracy umysłowej.

Zobacz więcej zdjęć

Paprocie - Nefrolepis

Paprocie to popularne rośliny domowe – ładne, długotrwałe, niesprawiające trudności w pielęgnacji. Do zdrowego wzrostu potrzebują dużo wilgoci, a latem – obfitego podlewania. Liście rośliny oczyszczają powietrze z toksyn oraz neutralizują promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne. Uspokajają, harmonizują i mają kojący wpływ na układ nerwowy. Przeczytaj: Jak pielęgnować paprocie »

Zobacz więcej zdjęć

Zielistka

Wierzenia ludowe upatrują w zielistce symbol zdrowia i uwagi. Ma przynosić szczęście tym, którzy opuszczają dom rodzinny. Z tego powodu zielistka to doskonały prezent dla młodych, planujących wyprowadzkę. Uznaje się ją również za roślinę płodności – pary planujące dziecko powinny trzymać ją w swojej sypialni. Poza tym roślina ma przyciągać dobrobyt i sprzyjać realizacji najskrytszych marzeń.

REKLAMA
REKLAMA

Storczyki

Storczyki to piękne, ale delikatne i trudne rośliny. Jak podają chińskie wierzenia, ich kwiaty mają moc przyciągania tego, co piękne. Służą one również związkom, stabilizując je, i chroniąc miłość między dwojgiem od przeszkód i niepowodzeń.

Kaktusy

Kaktusy chronią przed złą energią, w części wierzeń symbolizują lojalność i wytrzymałość. Wspierają tym samym osoby, które przychodzą ciężki okres w życiu. Wierzenia starożytnych Chińczyków odradzają trzymanie ich w sypialni – ich ostre kolce mają zakłócać sen i wzmagać działanie negatywnej energii, która przekłada się później na odczuwanie stresu i choroby.

fot. Pixabay.com

Monstera

Modna ostatnio monstera przez bycie pnączem i swoje powietrzne korzenie postrzegana jest jako symbol stagnacji. W starożytnych Chinach patrzono na nią jednak łaskawiej: miała gwarantować długowieczność, szczęście, pieniądze oraz wysoki status społeczny. Najlepsze dla niej miejsce znajduje się w salonie – jest rośliną najodpowiedniejszą dla młodych par, które chcą mieć dziecko lub rozwijają własny biznes, monstera bowiem wspomaga realizacje wszelkich pomysłów i planów.

Grubosz drzewiasty

Jest mało wymagającym sukulentem, o dekoracyjnych, mięsistych, szarozielonych liściach z czerwoną obwódką. W wyglądzie przypominają one małe pieniążki, dlatego roślinę często nazywa się drzewkiem pieniędzy lub szczęścia. Uważa się, że jego obecność przyciąga do domu dostatek, a każdy listek pojawiający się na jego gałązkach, zwiastuje bliski napływ gotówki. Najlepiej umieścić go w południo-wschodniej części mieszkania. Przeczytaj: Drzewko szczęścia – uprawa i pielęgnacja »

Deccoria.pl

Źródło: Youtube.com Kanał: Make Your Life Greener; Rośliny domowe przyciągające pozytywną energię. Zabobony, ciekawostki, symbolika roślin domowych

Zobacz koniecznie: Koty i choinki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rośliny o wyjątkowej mocy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.