Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Strelicja królewska ma żółte i uschnięte liście? Jeszcze możesz ją uratować

Słońce, dobre podłoże i odrobina troski teoretycznie wystarczą, by strelicja królewska puściła ogromne, zielone liście, a nawet pokazała egzotyczne kwiaty. Czy w uprawie domowej strelicja naprawdę jest tak mało wymagająca? Nie do końca, w praktyce potrzebuje właściwej pielęgnacji, by mogła przypominać okazy z południowych ogrodów. Jak dbać o strelicję w zimie, gdy zmieniają się jej potrzeby? Co zrobić, gdy mimo uważności, liście królewskiej odmiany żółkną i usychają? Bajkową roślinę nawet wtedy da się uratować.

Strelicja królewska ma żółte i uschnięte liście? Jeszcze możesz ją uratować
Dlaczego strelicji królewskiej żółkną i usychają liście? To tolerancyjna roślina, ale musisz uważać przy jej pielęgnacji, drobne błędy potrafią odbijać się na kondycji rośliny. Fot. wirestock/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego strelicji królewskiej żółkną i usychają liście?

Niektórzy uważają, że kwitnienie strelicji w domowych warunkach prawie się nie zdarza i decydując się na uprawę domową rajskiego ptaka, największą atrakcją będą żywo zielone liście. To nieprawda, gdy ma się „rękę do kwiatów”, roślina potrafi obdarzyć sumiennego ogrodnika naprawdę wyjątkowym rozkwitem.  

Strelicja potrzebuje do życia ciepłego i bardzo jasnego, słonecznego stanowiska oraz względnie wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego w domowych warunkach w miarę możliwości warto przeznaczyć dla niej miejsce tuż przy dużym oknie, ale z dala od grzejnika, który wysusza powietrze. Nawet jeżeli roślina jeszcze ci nie zakwitła, jej liście same w sobie potrafią zachwycać wielkością, strukturą, wzrostem i kolorem. Niestety potrafią stracić swój urok, gdy niewłaściwie pielęgnowane zwijają się i żółkną.  

Dlaczego strelicji królewskiej żółkną i usychają liście nawet wtedy, gdy starasz się odpowiadać na jej potrzeby? Musisz wiedzieć, że kwiat nazywany powszechnie rajskim ptakiem latem wymaga innej opieki niż zimą, a usychanie liści i brzydkie przebarwienia to zwykle efekt błędnie dobranych zabiegów. Najczęściej odpowiadają za to:

  • stres wynikający z braku miejsca – za mała doniczka to dla strelicji poważny problem, ponieważ roślina mocno rozkłada i rozbudowuje swój system korzeniowy;

  • jałowe i suche podłoże – w zimie strelicja zmienia wymagania związane z podlewaniem, ale jej podłoże powinno pozostać żyzne i gliniaste, starą i jałową ziemię warto ostrożnie wymienić na nową;

  • zbyt suche powietrze w pokoju – strelicja doniczkowa cierpi katusze, gdy w miejscu jej uprawy jest za suche powietrze, dlatego na czas zimy, gdy w domu pracuje ogrzewanie, wstaw do pokoju, gdzie rośnie strelicja nawilżacz powietrza, to poprawi jej warunki;

  • nieostrożne przestawianie – ta wrażliwa roślina źle znosi zmianę miejsca bez wcześniejszej adaptacji, co oznacza, że może żółknąć i usychać, gdy nagle ją przestawisz;

  • nadmierne podlewanie w stanie spoczynku – po sezonie wymagania wodnoglebowe rośliny zmieniają się, dlatego bądź ostrożny z jej podlewaniem. 

Przeczytaj również: Jak pielęgnować strelicję królewską w zimie? Ciekawe odmiany i zasady uprawy rajskiego ptaka

Jak dbać o strelicję w zimie?

Zmiany zapotrzebowania roślin w okresie zimowym, gdy większość okazów przechodzi w stan spoczynku, zdejmują z nas część letnich obowiązków, ale nakładają nowe. W przypadku strelicji ważne jest utrzymanie stałej temperatury i optymalnej wilgotności powietrza (niska naprawdę szkodzi roślinie). Zimą, a właściwie już w październiku warto ograniczyć podlewanie, ponieważ w stanie spoczynku rajski ptak nie potrzebuje wiele wody.

Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie ją zasuszać. Ważne jest regularne podawanie małych ilości wody wtedy, gdy podłoże strelicji z wierzchu zdąży już lekko przeschnąć. Podstawą bezpiecznego doczekania początku sezonu wegetacyjnego jest utrzymanie korzystnych warunków m.in. gliniastej, żyznej gleby bez zastojów wody, co pomaga zapewnić odpowiedni drenaż na dnie donicy.

Pilnuj, aby dynamicznie rosnąca strelicja była regularnie przenoszona do nowego pojemnika w rozmiarze, który pozwoli jej dalej zdrowo rosnąć i swobodnie rozkładać bryłę korzeniową. Jeżeli zauważysz, że twój kwiat ma żółte liście, a ich końcówki zasychają, sprawdź, czy nie była przypadkiem przelewana. W takim przypadku najprostszym sposobem na odratowanie strelicji jest przeniesienie jej do większej doniczki i nowej, żyznej ziemi oraz czasowe zaprzestanie podlewania. Nie zapomnij, że na dnie donicy konieczne jest wyłożenie warstwy drenażowej, która zapobiegnie kumulacji wilgoci w strefie korzeniowej. 

strelicja Przerastająca pojemnik strelicja może gorzej wyglądać, a jej liście potrafią żółknąć i przysychać. Regularnie sprawdzaj, czy kwiat nie potrzebuje więcej przestrzeni. Fot. gettyimages/CanvaPro\

O ile latem częściej roślinom doniczkowym grozi przesuszenie, o tyle zimą problemem bywa przelewanie. Duże znaczenie ma też zachowanie równowagi pomiędzy wilgotnością podłoża, powietrza oraz temperatury we wnętrzu. Pamiętaj, że choć strelicja jest dość tolerancyjna, to jednak źle znosi przeciągi oraz gwałtowne spadki temperatury. Optymalne dla niej warunki zimowe to 18-20°C, a ostateczna wilgotność powinna odpowiadać panującej wokół temperaturze.

Jeżeli zależy ci na tym, żeby egzotyczna królowa domowego kwietnika pięknie rosła i bajecznie kwitła w sezonie, nie zaniedbuj pielęgnacji liści, nawet jeżeli strelicja weszła już w stan zimowego wyciszenia. Raz na jakiś czas przecieraj je z kurzu, który łatwo osiada na tak dużych, rozłożystych blaszkach. Rób to delikatnie, najlepiej korzystając z miękkiej, zwilżonej ściereczki. Zimą odpuść roślinie prysznice i w zgodzie z naturą pozostaw je lepiej na okres letni.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Niezastąpiona domowa odżywka do strelicji. Gwarancja, że roślina zakwitnie

Echinopsis Eyriesa, czyli kaktus przegorzaniec. Jak go pielęgnować, by obsypał się kwiatami?

Naturalny nabłyszczacz do kwiatów doniczkowych. Lśnią kilka tygodni, kurz się nie osadza

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.