Fot. 123RF.com
Trzykrotki są uważane za jedne z łatwiejszych w uprawie roślin domowych. Bardzo szybko rosną i nie sprawiają wielu problemów. Poleca się je w szczególności osobom, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z roślinami doniczkowymi. Pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Spotykane są w wielu ciekawych odmianach - od zwykłego zielonego ubarwienia, po pstre i kolorowe liście. Roślina wytwarza długie i zwisające pędy, dlatego sprawdzi się w podwieszanych pojemnikach. Idealne stanowisko powinno być widne, jasne, o rozproszonym świetle. Uważajmy tylko by trzykrotka nie stała na bezpośrednim słońcu, może jej to zaszkodzić.
Trzykrotki zaliczają się do grona roślin, których obecność w mieszkaniu pozytywnie wpływa na jakość powietrza. Ale uwaga, ich soki są trujące dla naszych czworonożnych domowników.
Podłoże dla tych kwiatów powinno być dobrze przepuszczalne dla wody i bogate w składniki odżywcze. Mieszanka ziemi kompostowej oraz perlitu będzie idealna. Młode, niewielkie sadzonki, przesadza się nawet dwa razy do roku. Przed tym zabiegiem należy delikatnie zwilżyć podłoże, a następnie przenieść roślinę do większej doniczki.
Podlewamy wodą miękką, ale dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce lekko przeschnie. Należy jednak uważać, aby nie polewać wodą pędów oraz liści, ponieważ może to doprowadzić do ich gnicia i pojawienia się szarej pleśni. Dlatego rośliny mocno zagęszczone najlepiej podlewać od dołu, czyli wlewać wodę do podstawki i poczekać, aż wsiąknie ona w podłoże.
Trzykrotni rosną szybko, dlatego wymagają częstego nawożenia (co 2-3 podlewanie, przez okres zimowy co czwarte). Najlepiej wykorzystać do tego nawóz uniwersalny. Wilgotność powietrza oraz temperatura w pomieszczeniu dla tej rośliny nie ma większego znaczenia. W okresie letnim możemy również śmiało wystawiać ją na taras czy do ogrodu, jednak nie na bezpośrednie słońce.
Trzykrotki rozmnażają się łatwo i bardzo szybko. Wystarczy odciąć pędy z kilkoma węzłami i wstawić je do wody. Już po dwóch dniach zauważymy nowe korzonki. Odcięte pędy można również od razu umieścić w ziemi, bez wcześniejszego ich ukorzeniania.
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym u trzykrotek jest jej regularne przycinanie, a następnie ukorzenianie pędów do zagęszczania i odmładzania rośliny macierzystej.
Problemy w uprawie trzykrotek
Jeśli rośliny tracą kolor, to znaczy, że pora je podlać. Bezpośrednie słońce może powodować plamy na liściach, ale również, wysuszać liście oraz pędy. Jeżeli zasychają one od środka, to z kolei oznaka, że na roślinie mogą żerować przędziorki lub mszyce. Winę za taki stan może ponosić również zbyt duże nasłonecznienie, wówczas wystarczy przestawić roślinę w ciemniejsze miejsce. Trzykrotki nie lubią również całkowitego przesuszenia podłoża, zraszania oraz przeciągów.
Autor: makeyourlifegreener
10 mało wymagających, łatwych w uprawie roślin domowych
Deccoria.pl