Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Nagły spadek temperatur sprawia, że zaczynamy myśleć o dogrzewaniu mieszkania. Wielu z nas z niecierpliwością czeka na moment, gdy kaloryfery w domach wreszcie zrobią się ciepłe, jednak rachunki za komfort, jaki zapewnia ogrzewanie w chłodne dni i zimne noce, potrafią dosłownie zwalać z nóg. Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Nasza rada jest zaskakująco prosta, sprawdź, co zrobić, by ogrzewać dom odpowiedzialnie i nie tracić wytwarzanego ciepła.

Czytaj artykuł 

Trendy kolorystyczne w nowoczesnej kuchni na nadchodzący rok zapowiadają się ciekawie. Będzie subtelnie, elegancko i świeżo. Nie należy spodziewać się rewolucji, rok 2025 będzie naturalnym przedłużeniem obecnej mody. Ale pojawi się też kilka interesujących nowości, które pozwolą ci stworzyć kuchnię jeszcze bardziej indywidualną i wyrazistą. Przyjrzyjmy się najmodniejszym kolorom, które wypełnią kuchnie w nadchodzącym czasie, jest na co popatrzeć.

Czytaj artykuł 

Ładny, zielony i gęsty trawnik to twoje marzenie? Aby prezentował się naprawdę efektownie, trzeba o niego zadbać przed zimą. Jak pielęgnować trawnik jesienią? Zebraliśmy ogrodnicze wskazówki i praktyczne porady, które sprawią, że murawa w przyszłym sezonie będzie zdrowa, zregenerowana po zimie i żywo zielona.

Czytaj artykuł 

Po zakończeniu sezonu w ogrodach przychodzi czas na odpoczynek, ale czy na pewno? Jesienią pustoszeją grządki, jednak po ich oczyszczeniu konieczne jest wykonanie jeszcze jednego, ważnego zabiegu, który poprawi jakość podłoża po intensywnych uprawach i zbiorach. Ryzyko zmęczenia gleby znacznie się zmniejszy, jeśli we właściwym momencie wzbogacisz ją w materię organiczną, dlatego czym prędzej dowiedz się, czym najlepiej nawozić glebę jesienią. Ogrodnicy mają kilka sprawdzonych sposobów, oto one.

Czytaj artykuł 

Winorośle to jedne z najszlachetniejszych krzewów w ogrodzie, a dbanie o ich kondycję, przygotowanie do zimy i przyszłe owocowanie wymaga nie tylko szerokiej wiedzy, lecz także pewnej ręki. Ważnym etapem jesiennej pielęgnacji jest cięcie, jednak tylko wykonane umiejętnie i w odpowiednim terminie pomoże roślinie przetrwać zimę. To ostatni moment, więc chwytaj za nożyce – odczekasz zbyt długo, a tylko jej zaszkodzisz. Tłumaczymy, jak przycinać winorośl jesienią i dlaczego warto zdążyć przed październikiem.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Ekologiczne uprawy wiążą się z tym, że nie stosujemy w nich sztucznych nawozów oraz uzdatniaczy, które wzbogacałyby chemicznie skład gleby, wpływały na jej strukturę czy inne, kluczowe parametry. Dlaczego czysta uprawa jest tak ważna? To nie tylko sposób na aktywne wsparcie działań na rzecz ochrony środowiska, lecz także prosta metoda na zdrowe, smaczne owoce i warzywa, jakich nie ma w marketach. W zrównoważonym ogrodnictwie prym wiedzie kompostowanie, a jego produkcja to wbrew pozorom ekscytujące zadanie. Sprawdź, jak produkować domowy nawóz i dlaczego kompostowanie się opłaca.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Dla dzieci to nie tylko symbol jesieni, lecz także materiał do świetnej zabawy. Jednak kreatywne zastosowanie kasztanów nie kończy się na różnokształtnych ludzikach. Te twarde owoce kasztanowca mają też znaczenie użytkowe, zdziwisz się, jakie – proszek do prania, peeling, mydło to wszystko nic, w porównaniu ze sposobem, w jaki kasztanów od lat używa mój dziadek. Przygotowanie tego środka zajmuje trochę czasu, ale trudno o bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Czytaj artykuł 

Przy zakładaniu żywopłotu ważnymi cechami rośliny wykorzystanej do tego celu są wysoka zdrowotność, trwałość i tolerancja na słabsze warunki uprawy. Im mniejsze wymagania ma dany gatunek, tym lepiej. Wszechstronne zastosowanie w ogrodach również w formie zielonego ogrodzenia ma dereń biały, niezwykle dekoracyjny i jednocześnie bardzo odporny, świetnie też poddaje się formowaniu. Sadzenie derenia białego na żywopłot to sposób na praktyczne zamknięcie przestrzeni w ogrodzie – ani na chwilę nie traci uroku i nawet sroga zima mu nie zaszkodzi.

Czytaj artykuł 

Trawy ozdobne są w ogrodach wyjątkową formą dekoracji. Łagodnie czesane wiatrem poruszają się leniwie, sprawiając, że element ruchu wpisany jest na stałe w każdą kompozycję. Efektowne trawy ozdobne da się łączyć z wieloma gatunkami roślin. Przepięknie dopełniają wygląd rabaty, a przy tym niezwykle skutecznie pełnią funkcję zielonej osłony. Wybierz te oto wysokie trawy do ogrodu, by móc podziwiać je w pełni okazałości w jesiennej scenerii. Nie napracujesz się specjalnie, a i tak – barwne, wzniesione, rozłożyste – przyćmią wszystkie inne okazy.

Czytaj artykuł 

Wiele jest takich roślin, które w naturze występują coraz rzadziej, chociaż ze względu na swoje wyjątkowe cechy powinny zasłużyć na większą uwagę. Wprowadzone do ogrodów, wysiane na rabaty mają szansę ocaleć, a przy tym oryginalnie dopełniać kwiatowe aranżacje. Do takich roślin należy ożota zwyczajna, gatunek zagrożony wyginięciem, który kwitnąc od lipca do września, maluje na złoto obsadzone stanowiska. Niewielkie kwiatki z dziesiątkami płatków przyciągają owady, przez co gęste łany całe lato tętnią życiem. Sprawdź, jak uprawiać tę słoneczną bylinę.

Czytaj artykuł 

Lato przyszło w tym roku szybko i z przysłowiowym przytupem weszło do naszych ogrodów, testując wytrzymałość uprawianych warzyw falami upałów, okresami suszy i gwałtownymi ulewami. Teraz czas na jesień, która nie próżnuje i wysyła wyraźne sygnały o zbliżających się chłodach. Wczesne przymrozki to koniec uprawy pomidorów w gruncie – co z zielonymi owocami, które nie zdążą dojrzeć? Jest na to rada, tym prostym sposobem zrobią się ładnie wybarwione i smaczne już po zbiorze.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

W uprawach ogrodowych marzą nam się takie kompozycje, którym nie zagrażają choroby, szkodniki, które mają niewygórowane oczekiwania siedliskowe i wybaczają rozmaite błędy. Jednocześnie chcielibyśmy, by wybrane rośliny miała charakter dekoracyjny i nie ulegały kaprysom pogodowym. Dlaczego coraz chętniej i bardziej świadomie wybieramy rośliny odporne na zimno – żelazne krzewy, drzewa i byliny, które przy minimalnej opiece niezawodnie dekorują ogród. Oto lista mrozoodpornych pewniaków, którym żadna zima niestraszna. 

Czytaj artykuł 

Dojrzewa dopiero latem, ale gdy chwilę na nią poczekasz, zobaczysz, że warto – wykształca dziesiątki smukłych strąków i choć wygląda niepozornie, to po ich przerwaniu wysypują się czarne nasiona o wyjątkowym smaku. Uprawa czarnej fasoli udaje się nawet w kiepskich warunkach, wystarczy jej spulchniona gleba i sporo słońca. Sprawdź, dlaczego warto sadzić czarną fasolę w ogrodzie i jakie właściwości ma ta odmiana, nie bez powodu uważana jest za jedną z najzdrowszych.

Czytaj artykuł 

Naturalny proces przygotowań do zimy u hortensji obejmuje drewnienie pędów. W ten sposób rośliny spowalniają swój wzrost, kierują całą energię na przetrwanie i stają się bardziej odporne na mróz. Problem pojawia się, gdy nowe przyrosty i zielone łodygi przechodzą ten proces zbyt wolno. Co zrobić, żeby łodygi hortensji zdrewniały i pozwoliły krzewom przeczekać zimę? Istnieje prosta metoda, by nakłonić rośliny do zimowego wyciszenia, dzięki niej wielu okazów nie będziesz musiał nawet okrywać.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.