Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Zakwitają w ściśle określonej kolejności, jedne wcześniej, inne później, ale wszystkie są symbolem nadejścia wiosny. Dzięki nim twój ogród ożywa, dlatego warto poświęcić czas na przygotowanie im jesienią dogodnego stanowiska. Jakie rośliny cebulowe sadzić jesienią? Oto nasze propozycje, wyrosną okazałe i barwnie okryją rabatę licznymi kwiatami, jednak wymagają odpowiedniego startera, by tak się zadziało. Sprawdź, co im podać i dlaczego tak ważna jest odpowiednio przygotowana gleba.

Czytaj artykuł 

Październik i listopad to czas kończący uprawy i zbiór z grządki warzyw odpornych na chłody. Jednak późna jesień to nie czas na odpoczynek, po zbiorach przychodzą nowe obowiązki, w tym odpowiednie nawożenie gleby. Podaje się m.in. wapń w dobrze przyswajalnej i długo uwalnianej formie, uzupełniając powstałe po sezonie niedobory. Jakie są zalety wapnowania gleby jesienią? Ten zabieg doceni wiele roślin, ale niektóre wymagają większej uważności. Podpowiadamy, jak i kiedy wapnować grządki, by nie żałować.

Czytaj artykuł 

Wśród późnych warzyw, dopiero jesienią nadających się do zbioru, wiele jest takich, które najkorzystniejsze cechy zyskują po przechłodzeniu. Są trwałe, dzięki czemu nie musimy martwić się ich specyficzną formą przechowywania, a zebrane prosto z grządki, wcześniej dotknięte jesiennym chłodem, smakują najdoskonalej. Jakie warzywa zbierać najpóźniej i dlaczego tak wiele dobrego daje im niska temperatura?

Czytaj artykuł 

Niepotrzebnie boimy się resztek z drzew owocowych, które w sezonie uległy niewielkiemu porażeniu przez powszechnie występujące choroby. Podczas jesiennych porządków warto zbierać je, leżące na ziemi, grabiąc, kosząc lub zmiatając z podłoża – jeszcze się przydadzą. Ogrodnicy podpowiadają, co zrobić z chorymi liśćmi drzew owocowych. Jeden zabieg wystarczy, by w najlepszej możliwej postaci powróciły do ogrodu.

Czytaj artykuł 

Prowadzenie kompostownika w ogrodzie wiąże się ze zbieraniem materiałów do przetworzenia oraz utrzymywaniem warunków potrzebnych do prawidłowego procesu rozkładu. Mimo dodatkowych obowiązków warto się na nie zdecydować, bo powstający tam nawóz to tania i ekologiczna odżywka, którą wprost uwielbiają rośliny ozdobne i te z warzywnika. Jednak jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem, który roztacza fermentująca masa? Co zrobić, żeby nie śmierdziało z kompostownika? Wystarczy, że tego przypilnujesz, a kwaśna woń się ulotni.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Potrafią żerować nocą, w dzień wcale nie wychodząc, chowają się głęboko w ziemi i zimują tam bezpiecznie, czekając, aż wiosna przyniesie im warzywnik pełen przysmaków. Te szkodniki trudno zauważyć, ale to nie znaczy, że nie wyjadają uprawy. Chcesz wiedzieć, jak ograniczyć inwazję szkodników glebowych jesienią, by na wiosnę zrobiło się czysto i spokojnie w ogrodzie? Specjaliści polecają niejedną metodę – połącz ze sobą te oto zabiegi, w przyszłym sezonie twój plon będzie po stokroć bezpieczniejszy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Choć dla wielu to tylko chwast powszechnie występujący na łąkach i w wilgotnych zaroślach, dla mnie gatunek ten ma wyjątkową wartość. Od kiedy uprawiam rozmaite rośliny w warzywniku i na rabatach, żywokost lekarski ma wśród nich specjalne, wydzielone miejsce. To bezsprzecznie jeden z najlepszych materiałów na wartościowy nawóz do ogrodu. Czas na jesienne rozmnażanie żywokostu – rosnąc w gęstej grupie, użyźni glebę, a zebrane liście i korzenie będą dla warzyw cennym odżywieniem.

Czytaj artykuł 

Panele podłogowe to estetyczne rozwiązanie, po które chętnie sięgamy – łatwo utrzymać je w czystości, ciekawie wyglądają, a ich położenie nie jest skomplikowane. Nowoczesne modele cechuje wysoka wytrzymałość, jednak nawet produkty premium mogą ulec uszkodzeniu i np. nieestetycznie spuchnąć. Dlaczego panele się wybrzuszają? Czy zniszczone panele wymagają wymiany? Podpowiadamy, co robić, by uratować panele domowym sposobem.

Czytaj artykuł 

Zjedzenie czerwonych owoców na surowo to dla fanów słodyczy niemałe wyzwanie, jednak po odpowiednim przygotowaniu kwaśne koraliki borówki brusznicy stają się prawdziwym przysmakiem. Rośnie dziko w lasach i na śródleśnych wrzosowiskach. Możesz mieć ją również w ogrodzie lub dekoracyjnej donicy. Podpowiadamy, jak pielęgnować borówkę brusznicę. Będzie owocować bardzo bogato, jeśli będziesz ostrożny z jednym zabiegiem – jest potrzebny, ale tylko w ograniczonym zakresie.

Czytaj artykuł 

Spośród wielu odmian cebuli do uprawy w warzywniku warto sięgać po te, których czas sadzenia przypada właśnie jesienią – doskonale zimują, pojawiają się na grządkach wcześniej niż inne odmiany, wypełniając lukę w uprawach, a ich smak jest po prostu rewelacyjny. Zdradzę ci najlepszy sposób na sadzenie cebuli dymki jesiennej odmiany, dzięki niemu nawet gdy zimą warunki będą słabe, żadna nie zgnije, a wiosną grządka zniknie pod zielonymi pędami.

Czytaj artykuł 

Jedni twierdzą, że nie nadaje się na żywopłot, inni zachwycają się jego pokrojem – hebe, kwitnący krzew z Nowej Zelandii w naszych warunkach rośnie niski, rozłożysty, a zimą ani na moment nie traci urokliwych liści. Jeśli chcesz odgrodzić kilka stref w ogrodzie, nie tworząc wrażenia przepełnienia przestrzeni, hebe z pewnością ci na to pozwoli. W zależności od odmiany stworzysz niski żywopłot w odcieniu soczystej zieloni, burgundy lub mieszany, który latem obsypią oryginalne kwiaty. Sprawdź, gdzie go posadzić, jak pielęgnować i dlaczego należy koniecznie przyciąć go jesienią.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Po sezonie w ogrodzie zostaje ich mnóstwo i wszystkie trzeba właściwie zagospodarować – resztki roślinne to świetny materiał na wartościową ściółkę, jednak nie zawsze można je w ten sposób wykorzystać. Pozostałości po zbiorach czy jesiennych porządkach potrafią być siedliskiem zarazy, a także z łatwością stają się zimowym azylem dla niechcianych szkodników. Co zatem z nimi zrobić? Intuicja nierzadko podpowiada: spalić, ale lepiej z tego zrezygnuj. Podpowiadamy, jak usunąć resztki roślin z ogrodu skutecznie, zgodnie z prawem i tak, że nikomu to nie zaszkodzi.

Czytaj artykuł 

Spośród wielu smakowitych warzyw przedstawiciele tej grupy to jeden z najlepszych wyborów do przydomowego warzywnika. Nawet po latach uprawy wciąż świetnie plonują, a wydawane owoce nie tracą na jakości. Inną zaletą są stosunkowo niskie wymagania – nie napracujesz się przy nich tak, jak przy wrażliwych jednorocznych, a mimo to zaspokoją twoje oczekiwania. Podpowiadamy, jakie warzywa wieloletnie posadzić w ogrodzie, by cieszyć się największym plonem i z łatwością zwiększać uprawę wraz z cyklicznym odmładzaniem.

Czytaj artykuł 

Nagły spadek temperatur sprawia, że zaczynamy myśleć o dogrzewaniu mieszkania. Wielu z nas z niecierpliwością czeka na moment, gdy kaloryfery w domach wreszcie zrobią się ciepłe, jednak rachunki za komfort, jaki zapewnia ogrzewanie w chłodne dni i zimne noce, potrafią dosłownie zwalać z nóg. Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Nasza rada jest zaskakująco prosta, sprawdź, co zrobić, by ogrzewać dom odpowiedzialnie i nie tracić wytwarzanego ciepła.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.