Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Staranne przygotowanie podłoża, rozluźnienie gleby i dbanie o właściwe pH to dla hortensji za mało, jeśli ostatecznie trafią na rabatę w nieodpowiednim towarzystwie. Okazuje się, że to, gdzie posadzisz hortensję, ma dla rośliny olbrzymie znaczenie nie tylko kompozycyjne. Radzimy, co posadzić obok hortensji bukietowej w ogrodzie. Odpowiednie zestawienie różnych odmian i gatunków krzewów oraz kwiatów pozwala im wzajemnie się wspierać, dzięki czemu wzrost roślin jest imponujący, a w ich letnim kwitnieniu nie sposób się nie zatracić. 

Czytaj artykuł 

Najczęściej przyczyn marnienia kwitnących okazale różaneczników szukamy w chorobach grzybowych, które dość często atakują krzewy, zwłaszcza te rosnące w nieodpowiednim podłożu lub niedostatecznie odżywione. Jednak żółknące liście, które opadają jeden po drugim to nie zawsze objaw choroby. Skąd taka reakcja roślin? Jak uratować usychającego różanecznika? Podpowiadamy, jak za pomocą ekologicznych metod przywrócić roślinie zdrowie.

Czytaj artykuł 

Niezbędnym elementem każdego ogrodu są byliny – to one mają olbrzymią wartość dekoracyjną, do nich zlatują się pszczoły, motyle i dziesiątki innych owadów, to je tak chętnie podziwiamy. Jedną z egzotycznych propozycji z tej wyjątkowej grupy roślin jest pustynnik himalajski, bylina ze środkowej Azji, która wznosi się wysoko na rabatach. Dzięki niej dosłownie toną one w gwiaździstych, drobniuteńkich kwiatach. Zastanawiasz się, jak wprowadzić pustynnika do ogrodu? Pomogę ci poznać nie tylko jego wymagania, każda z odmian ma w sobie coś wyjątkowego do zaoferowania.

Czytaj artykuł 

Nie planowałam w tym roku przedłużać kwitnienia malw, jednak prezentowały się tak barwnie i okazale, że nie miałam serca żegnać się z nimi przedwcześnie. Właśnie dlatego sięgnęłam po sprawdzoną, babciną metodę, dzięki niej soczyste kolory nie znikną z ogrodowej rabaty do października, bo kwiatów jest wciąż więcej i więcej. Podpowiem ci, jak i kiedy przycinać malwy, by nie kończyły kwitnienia. Zdradzę ci też pewien sekret, dotyczy ich umiejętnego nawożenia.

Czytaj artykuł 

Równiutko wybarwione od piętki po szypułkę pomidory to coś, na co czekałam cały sezon. Z przyjemnością obserwowałam, jak krzaczki kwitną i zawiązują pierwsze owoce, które dzień po dniu stawały się bardziej dorodne. Jednak z czasem coś mnie zaniepokoiło – kolor skórki, mimo wyboru soczyście czerwonej odmiany, nie był równomierny. Zapytałam ogrodniczkę, dlaczego na pomidorach pojawiają się żółte lub zielone plamy. Wyjaśnienie wytknęło mi pielęgnacyjne błędy. Przeczytaj i dowiedz się, czego unikać i jak dbać o pomidory, by dojrzewały w pełni.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Zliczając wszystkie jego zalety, łatwo dojść do wniosku, że to idealna roślina do niemalże każdego ogrodu. Rozchodnik okazały prezentuje się pięknie praktycznie przez cały sezon, a na koniec lata daje prawdziwy spektakl barw. Nadaje się do gruntu i do donicy, jego uprawa wymaga niewiele zachodu, dlatego ogrodnicy mawiają, że to roślina bezobsługowa. Nie masz go jeszcze w swojej kolekcji? Czas to zmienić. Oto najpiękniejsze odmiany rozchodnika okazałego, kolorowe poduchy, które w ogrodzie wyglądają przepięknie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Dawniej królował w ogrodach i domowych spiżarniach, ale w latach 40. niemalże całkiem o niej zapomniano. Obecnie wraca do sadów, rywalizując z drugą witaminową bombą – jagodą kamczacką. Dereń jadalny, bo o nim mowa, może być dużym krzewem lub niewielkim drzewem, wcześnie zasypują go kwiaty, a z nich wykształcają się barwne korale. Chcesz zbierać pyszne, słodko-kwaśne owoce w kruchej skórce aż do późnej jesieni? Sadzenie derenia jadalnego to nic skomplikowanego, spróbuj, a twoją spiżarnię przepełnią wspaniałe przetwory, a ogród wiosna i latem zupełnie się odmieni.

Czytaj artykuł 

Od lat wrzosy (Calluna) cieszą się w polskich ogrodach wielką popularnością. Te rośliny ozdobne o kwiatach o różnych odcieniach fioletu, różu i bieli wraz z nadejściem września dodają uroku każdej przestrzeni. To po prostu kwintesencja złotej, polskiej jesieni. Chcesz posadzić je u siebie, a może rozmnożyć sadzonki, które już pięknie wyrosły? To proste. Oto najlepsze sposoby na ukorzenianie wrzosów. Przeczytaj i dowiedź się, kiedy i jak rozmnażać wrzosy, by jeszcze przed zimą pięknie wyrosły.

Czytaj artykuł 

Zimowit jesienny (Colchium autumnale) to roślina, którą możesz spotkać, wędrując m.in. po beskidzkich pagórkach. Kwitnie późnym latem i jesienią – zachwyca pięknymi lejkowatymi kwiatami w kolorze liliowo-różowym. Kwiat coraz chętniej jest uprawiany również w ogrodach. Sprawdź, jak wygląda zimowit jesienny i dowiedz się więcej na temat jego uprawy.

Czytaj artykuł 

Orientalne, barwne hibiskusy bagienne to kwiaty 1-2 dni, które przybierają kolory od białego przez róże, pomarańcze i czerwienie po soczyste bordo w zależności od odmiany. To wspaniałe móc podziwiać je we własnym ogrodzie. Żałowałam tylko, że wciąż, mimo uważnej uprawy, są niewielkie, choć u innych przerastają dłoń. Posłuchałam rady ogrodnika, podałam nawóz, który sprawił, że urosły i wydłużyły kwitnienie aż do października.

Czytaj artykuł 

Uprawa drzew owocowych, których gałęzie co sezon gną się pod ciężarem owoców, daje olbrzymią satysfakcję. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Gorsza pogoda, susze, wyjałowiona gleba, a także drobne błędy pielęgnacyjne potrafią przyczynić się do tego, że owoców jest jak na lekarstwo. W tamtym roku ze śliwy zebrałam ich tylko kilka. Na szczęście sąsiadka, zapalona sadowniczka, miała receptę na moje ogrodowe troski. Dzięki niej drzewo znów zniknęło za chmurą białoróżowych kwiatów, a owocowanie przeszło moje oczekiwania.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Spiralnie skręcony wokół każdego elementu, który napotka okaz pełen jest liści i kwiatów. Na tle jednolitej zieleni jego ogniście pomarańczowe trąbki wyglądają wręcz komiksowo. Wiciokrzew Browna pozwala wypełnić wolne przestrzenie na tarasie i balkonie, otoczyć zieloną zasłoną otwarte ściany altany lub poprowadzić kwiecisty żywopłot, który jak magnes przyciągnie motyle. Przeczytaj nasz poradnik i posadź go w ogrodzie, jest barwny, efektowny i nie wychodzi z mody.

Czytaj artykuł 

Spośród wszystkich roślin kwitnących, to hortensje uznawane są za niekwestionowane perły letnich ogrodów. Jednak ich uroda towarzyszy nam znacznie dłużej, jeśli tylko wiemy, jakie odmiany uprawiać i co im zaoferować. Chciałbyś, aby twój ogród we wrześniu i październiku nadal przyciągał wzrok, a kwiaty wypełniały przestrzeń barwnymi pomponami aż po brzegi rabaty? Te odmiany hortensji przebarwiające się jesienią zadziwią cię długością kwitnienia i podbiją serce od pierwszego spojrzenia.

Czytaj artykuł 

Jej białokremowy miąższ ma winny, słodki posmak lata, choć dojrzewa jesienią. Przy dobrych warunkach już we wrześniu możesz zebrać wspaniałe owoce. Stara, tradycyjna odmiana 'Bera Hardy' na odpowiedniej podkładce wykształca nawet 220-gramowe owoce, będą ich dziesiątki i każdy wyjątkowy. Przeczytaj krótki poradnik uprawy starych gruszy i dowiedz się, jak w kilku prostych krokach dbać o tę wyrazistą, złotordzawą odmianę, by owoców zawsze były pełne kosze.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.