Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Drewno jako materiał konstrukcyjny zachowuje trwałość na wiele lat. Zarówno jego właściwości, jak i estetyczny wygląd sprawiają, że niezmiennie chętnie sięgamy po nie, projektując np. ogrodzenia klasyczne, wiejskie lub nowoczesne. Drewniany płot nie jest jednak niezniszczalny – codziennie narażony na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych wymaga właściwej konserwacji. Sprawdź, jak dbać o drewniany płot, aby nie musieć co sezon powtarzać tych samych czynności. Nasz ekspert podpowiada, na co warto zwrócić uwagę, ratując drewno po trudnej zimie.

Czytaj artykuł 

Za wykorzystaniem naturalnych nawozów w uprawie domowego ogródka przemawiają nie tylko względy ekologiczne, lecz przede wszystkim zasobność obornika w cenne składniki odżywcze, niezbędne twoim roślinom do życia oraz jego korzystny wpływ na strukturę gleby. „Czarne złoto”, czyli nawozy z odchodów zwierząt, jak nic innego poprawiają stan podłoża i dokarmiają rośliny w warzywniku oraz na rabatach. Poznaj najpopularniejsze rodzaje obornika i ich zastosowanie pod ogórkami, różami, czereśnią czy starymi odmianami jabłoni. Odżywią je wszystkie.

Czytaj artykuł 

Do wzrostu, kwitnienia i owocowania roślin niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniego rodzaju podłoża. Różaneczniki i hortensje potrzebują na przykład gleby mocno kwaśnej, aby mogły pięknie się rozwijać i malować ogród pełnymi kwiatami na wiele kolorów tęczy. Już teraz najlepsze podłoże dla nich możesz zrobić samodzielnie, porządkując ogród przed wiosną ze zbutwiałych roślin, igliwia i zgromadzonych w ściółce resztek. Zbierz je i sprawdź, jak zrobić ziemię wrzosową i do czego ją stosować. Ten genialny, silnie kwasowy kompost naprawdę ci się przyda.

Czytaj artykuł 

Tego urokliwego kwiatka pochodzącego z ciepłej Dalmacji nie trzeba nikomu przedstawiać – znany jest z długiego kwitnienia, barwnych, ząbkowanych płatków i zapachu, który unosi się nad rabatą przez całe lato. Coraz chętniej wybierany do doniczek nie zajmuje dużo miejsca, a prezentuje się naprawdę dekoracyjnie. Poznaj najciekawsze odmiany goździka ogrodowego i dowiedz się, jak je uprawiać w ogrodzie i na balkonie, tworząc kolorowe kompozycje rozmaitej wielkości, kwitnące od maja aż do września.

Czytaj artykuł 

Kilkuletnie okazy róż pnących wymagają umiejętnej pielęgnacji, która pozwoli im dalej zdrowo się rozrastać, kwitnąc bujniej i bardziej intensywnie. Jednym z etapów tej pielęgnacji jest wczesne wiosenne cięcie, które pomaga roślinie w regeneracji, a tobie w jej estetycznym prowadzeniu. Zastanawiasz się, jak przyciąć róże pnące? Instruktaż pełen praktycznych wskazówek pomoże ci wykonać zabieg we właściwym momencie i w odpowiedni sposób, aby roślina odżyła, a pąki obsypały ją po brzegi.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wiosenne porządki pochłaniają nie tylko czas, ale i pieniądze. Środki chemiczne używane do mycia, czyszczenia i odkażania rozmaitych powierzchni kosztują niemało, a nie zawsze są tak skuteczne, jak tego oczekujemy. Czeka cię sprzątanie balkonu i tarasu po zimie? Tym razem podejdź do tego ekologicznie i ekonomicznie. Zamiast inwestować w gotowe preparaty, zrób mieszankę na najcięższe zabrudzenia z trzech produktów, które masz w domu. Fugi będą naprawdę czyste, a płytki znów zaczną lśnić. Odkąd sprawdziłam ten patent, nie używam niczego innego.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Marzec to miesiąc, w którym roślinność powoli budzi się do życia, a ogrodnicy przystępują do pierwszych poważniejszych prac po zimie. To dobra pora, by zabrać się za sadzenie roślin balkonowych i tarasowych oraz niektórych bylin. Jest to także ostatni moment dla spóźnialskich, aby rozpocząć produkcję rozsady warzyw. Sprawdzamy, co można siać w marcu i dlaczego warto to robić właśnie teraz.

Czytaj artykuł 

Tę niezwykłą dekorację pokochają miłośnicy roślin doniczkowych, którzy szukają oryginalnych rozwiązań na wyeksponowanie ulubionych okazów. Nie potrzebujesz doniczki, aby trzymać w domu rośliny zielone i kwitnące. Japończycy na co dzień stosują technikę sadzenia kwiatów w kuli ziemi i mchu. To alternatywa dla koszyków, kwietników z makramy i innych, dobrze nam znanych rozwiązań. Sprawdź, jak zrobić kokedamę w 3 prostych krokach i zawieś ją pod sufitem, a twoi goście zaniemówią, gdy ją zobaczą.

Czytaj artykuł 

Dawniej traktowano go wyłącznie jako wartościową przyprawę, obecnie uprawiamy go w ogrodach coraz częściej, ponieważ doskonale smakuje suszony, świeży, jako składnik wielu potraw na ciepło czy sałatek. Por Juhas to najlepsza odmiana pora spośród letnich propozycji – średniopóźna, mocno plenna i idealna do dłuższego przechowywania. Przeznacz na niego część grządki i ciesz się delikatnym, słodko-ostrym smakiem warzywa, a zapasy na później przechowaj... w piasku.

Czytaj artykuł 

Naturalne soki roślinne to źródła cennych dla zdrowia składników odżywczych, których po jałowej zimie potrzebujemy bardziej niż zwykle. Jednym z nich jest sok z brzozy, którym fascynowano się już przed laty, wymieniając dziesiątki jego wyjątkowych właściwości. Jeszcze go nie próbowałeś? Już teraz na przedwiośniu możesz przygotować się do zbioru. Jak ściągnąć sok z brzozy samodzielnie bez szkody dla drzewa? To najprostsza metoda pozyskiwania oskoły z popularnych odmian brzozy.

Czytaj artykuł 

Nieustanne pielenie niechcianych, dzikich roślin ze starannie przygotowanych grządek warzywnika pożera czas i siły. Trzeba to robić, bo dominujące z łatwością chwasty nie dają możliwości zdrowego wzrostu roślin, na które naprawdę czekasz. Dawniej rzucano na ziemię kartony, teraz wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania. Podpowiadamy, jak stosować czarną agrowłókninę tam, gdzie chwasty wciąż wracają – sprawdzi się nie tylko na grządkach i rabatach.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Długi okres wschodzenia pietruszki jest główną przyczyną wysiewania jej „pod grudę”, czyli na zimę. W ten sposób nie trzeba jej podlewać ani specjalnie doglądać. Jeżeli jednak nie udało nam się przygotować grządek w grudniu, kolejnym dogodnym terminem są pierwsze tygodnie marca. Czujesz, że robi się coraz cieplej i warunki sprzyjają pracom w warzywniku? Nie czekaj, bo późny siew wyraźnie zmniejsza zbiory. Podpowiadamy, jak wysiewać pietruszkę do gruntu na przedwiośniu, aby uzyskać najokazalsze plony.

Czytaj artykuł 

Gdy w ogrodzie co roku bujnie zakwitają starsze, rozkrzewione okazy hortensji bukietowej, aż chce się je rozmnażać i sadzić kolejne, tak podobne do matecznych okazów. Wczesna wiosna to wprost idealny moment na przygotowanie sadzonek. Zabierasz się za regularne cięcie ulubionych krzewów? Zachowaj pędy, stwórz im odpowiednie warunki do ukorzenienia się i już w sierpniu przesadź do gruntu. Rozmnażanie hortensji ze zdrewniałych pędów to najprostszy i najtańszy sposób na powiększenie kwiecistego ogrodu – podpowiadamy, jak to zrobić.

Czytaj artykuł 

Rzadko dysponujemy nieograniczonym miejscem i budżetem, które pozwalałyby na wielkie uprawy. Czasami nawet wygospodarowanie kilku nowych grządek lub skrzyni pod zabudową szklarniową jest zwyczajnie nie do zrobienia. Czy brak miejsca oznacza, że w zbliżającym się sezonie musimy zrezygnować z ulubionych pomidorów? Nic bardziej mylnego. Uprawa pomidorów karłowych w workach jutowych rozwiązuje problem. Sprawdź, od czego zacząć, abyś mógł smakować ekologiczne, soczyste warzywa aż do jesieni.

Czytaj artykuł 
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Przejdź na
Przejdź na