Zima jest ciężkim okresem dla roślin, w tym dla rododendronów. Często już na przedwiośniu mają zwinięte liście, przez co nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Co jest przyczyną takiego zjawiska? Jak przywrócić roślinom witalność i zdrowy wygląd? Przestrzegaj kilku ważnych zasad, a już na wiosnę rododendrony obficie obsypią się kwiatami. Sprawdź również, jak uratować krzewy przed zwijaniem się liści.
Czytaj artykułNiezapominajki to kwiaty, które mają niezwykle bogatą symbolikę. Choć kojarzą się głównie z kolorem niebieskim, niektóre odmiany mogą kwitnąć na biało lub różowo. Te niewymagające rośliny doskonale nadają się do uprawy w ogrodzie, ale możemy je też hodować w donicach na balkonie czy tarasie. O czym należy pamiętać przy uprawie niezapominajek? Jak i kiedy je wysiać? Sprawdź.
Czytaj artykułAsparagus pierzasty to roślina, która od lat jest uprawiana w polskich domach. Wyglądem nieco przypomina paproć, jest też spokrewniona ze szparagiem jadalnym. Asparagus nie jest rośliną zbyt wymagającą i świetnie sprawdza się jako ozdoba domu czy mieszkania. Niestety czasem się zdarza, że zaczyna żółknąć i gubić liście. Jakie mogą być powody takiego stanu rzeczy? Jak uratować asparagusa pierzastego? Koniecznie przestrzegaj kilku ważnych zasad.
Czytaj artykułOgród pełen smacznych i chrupiących ogórków to marzenie wielu ogrodników. Istnieje wiele metod uprawy tych warzyw. Mało znanym, ale bardzo skutecznym sposobem jest sadzenie roślin w trocinach. Dzięki temu będą miały grube łodygi i mocne korzenie, a same sadzonki będą odporne na różne choroby. Sprawdź, jak uprawiać ogórki w trocinach oraz jakie korzyści niesie ze sobą ta metoda.
Czytaj artykułFacelia błękitna, nazywana też wiązanką wrotyczową, to efektowna roślina o wielu zastosowaniach. Jest doskonała na poplon, poprawia strukturę gleby oraz wzbogaca ją w biomasę, a dodatkowo przyciąga pszczoły i inne owady zapylające. To sprawia, że jest szczególnie ceniona przez ogrodników. Ponadto jest to roślina jednoroczna, a jej uprawa jest możliwa z nasion. Podpowiadamy, kiedy i jak siać facelię.
Czytaj artykułNa przedwiośniu rozpoczynamy przygotowywanie rozsady niektórych warzyw. Aby młode siewki zdrowo rosły, należy im zapewnić odpowiednie warunki, takie jak temperatura, wilgotność czy oświetlenie. Niektórzy ogrodnicy skarżą się jednak, że wysiane nasiona nie kiełkują. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Co zrobić, gdy nasiona nie wykiełkowały? Wystarczy przygotować domową mieszankę.
Czytaj artykułOryginalny wygląd, zachwycające kolory i łatwa dostępność – to wszystko przemawia za tym, aby uprawiać storczyki w swoim domu. Liczba ich gatunków i odmian jest tak duża, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. storczyk Cambria. Jego kwiaty są prawdziwym arcydziełem przyrody, gdyż wyróżniają się swoją urodą na tle innych roślin. Oprócz tego może kwitnąć nawet dwa razy w roku. Sprawdź, jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja storczyka Cambria.
Czytaj artykułCzarne porzeczki to prawdziwe perły w ogrodzie. Stanowią jedno z najbogatszych źródeł witaminy C i innych składników odżywczych, pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Z tego względu wiele osób decyduje się na posadzenie tych krzaków w swoim ogrodzie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że sukces w uprawie czarnej porzeczki zależy nie tylko od starannej pielęgnacji (choć jest to niezwykle ważne), ale również od wyboru odpowiedniej odmiany. Na które z nich warto postawić? Przedstawiamy najlepsze odmiany czarnej porzeczki, które zapewnią zdrowe i obfite plony.
Czytaj artykułJeśli chcesz, aby porzeczki zdrowo rosły i obficie owocowały, należy odpowiednio o nie zadbać. Krzewy te wymagają nie tylko regularnego podlewania i przycinania, ale również nawożenia. To zachęci je do aktywnego wzrostu i plonowania, dzięki czemu w sezonie krzaki będą uginać się od pysznych owoców. Najlepiej do tego zastosować nawozy naturalne, które cieszą się coraz większą popularnością wśród ogrodników. Sprawdź, czym najlepiej nawozić porzeczki.
Czytaj artykułZima powoli dobiega końca. Już w marcu przyroda zaczyna budzić się z zimowego snu. W tym okresie ogrodników czeka mnóstwo pracy, m.in. przycinanie, wiosenne nawożenie, a także pierwsze wysiewy. Zastanawiasz się, jakie warzywa i kwiaty można wysiewać do gruntu jako pierwsze? Lista gatunków jest długa, ale warto wziąć pod uwagę warunki klimatyczne panujące w twoim regionie.
Czytaj artykułTrawnik po zimie wymaga szczególnej troski i uwagi. Aby odżył i ponownie cieszył oczy soczystą zielenią, musimy zadbać o kilka ważnych zabiegów. Jednym z nich jest wapnowanie trawnika. Czynność ta pozwala nie tylko poprawić wygląd murawy, ale również pozbyć się mchu i chwastów. Aby jednak uzyskać oczekiwane efekty, warto wiedzieć, jak prawidłowo wykonać ten zabieg. Podpowiadamy, czym i jak wapnować trawnik na wiosnę, aby murawa była piękna, gęsta i soczyście zielona.
Czytaj artykułMikołajek płaskolistny to wyjątkowa i bardzo dekoracyjna bylina o niezwykłych kwiatach, które pojawiają się latem i utrzymują się aż do przymrozków. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, a jego uprawa będzie łatwa nawet dla niezaawansowanych amatorów. Bez wątpienia, mikołajek płaskolistny zasługuje na miejsce w każdym przydomowym ogrodzie. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tej niezwykłej roślinie.
Czytaj artykułBorówka amerykańska od lat gości w naszych ogrodach. Jej owoce nie tylko smakują wyśmienicie, ale również są prawdziwą skarbnicą cennych składników odżywczych. Aby móc cieszyć się obfitymi plonami, należy spełnić podstawowe wymagania krzewów, ale nie tylko. Ogromne znaczenie w uprawie borówki ma też sąsiedztwo roślin. Niektóre gatunki będą dla krzaków odpowiednim towarzystwem, podczas gdy inne mogą przyczynić się do słabszego wzrostu i owocowania. Podpowiadamy, czego nie sadzić obok borówki amerykańskiej oraz za jakie sąsiedztwo odwdzięczy się obfitymi plonami.
Czytaj artykułWłasny ogródek warzywny to marzenie wielu z nas. Samodzielnie wyhodowane rośliny wyróżniają się doskonałym smakiem i są znacznie bardziej wartościowe niż te, które kupuje się w marketach. Mamy też pewność, że są wolne od oprysków chemicznych i sztucznych nawozów. Niektóre warzywa sieje się wprost do gruntu, podczas gdy inne wymagają wcześniejszego przygotowania rozsady. Jednak sukces w uprawie zależy w dużej mierze od jakości sadzonek. Aby dobrze rosły, warto zadbać o ich dokarmianie. Dzięki prostemu nawozowi sadzonki staną się silniejsze i zdrowsze.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 99
- Następna