Seler to popularne warzywo o wyrazistym smaku, którego często używa się w kuchni. Jest niskokaloryczny, a do tego zawiera mnóstwo składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Jego uprawa nie jest trudna – w przydomowym ogródku możemy wyhodować zarówno seler korzeniowy, jak i naciowy. Wcześniej jednak trzeba przygotować rozsadę. Kiedy i jak siać seler? Przestrzegaj kilku ważnych zasad, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.
Czytaj artykułZimowe cięcie drzew owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów, który wpływa nie tylko na zdrowie roślin, ale również na jakość i ilość plonów. Po wykonaniu tej czynności pozostaje mnóstwo gałęzi. Wtedy wiele osób zastanawia się, co z nimi zrobić. W zasadzie ścięte gałęzie można wyrzucić do worka na odpady bio, ale wiadomo, że w zimie odpady tego typu odbierają rzadziej. W związku z tym decydujemy się na ich spalanie. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Czy można palić gałęzie na własnej posesji? Sprawdź, co mówią przepisy w 2024 roku.
Czytaj artykułDrzewa owocowe, tak jak inne rośliny w naszych ogrodach, wymagają pewnej uwagi i pielęgnacji (również pora sezonem wegetacyjnym). Ważnym zabiegiem, który wpływa na ich kondycję i obfitość zbiorów, jest czyszczenie kory. Jest to prosta czynność, o której wie niewielu ogrodników. Dlaczego czyszczenie kory drzew owocowych jest ważne? Podpowiadamy, jak i kiedy przeprowadzić ten zabieg.
Czytaj artykułPokój dziecka to miejsce, gdzie twoja pociecha spędza większość czasu. W związku z tym warto szczególnie zadbać o to, aby czuła się w nim bezpiecznie i komfortowo. Bardzo ważny jest m.in. wybór roślin doniczkowych. Jakie kwiaty do pokoju dziecka są najlepsze? Te gatunki będą nie tylko bezpieczne dla naszych pociech, lecz także pozytywnie wpłyną na ich samopoczucie.
Czytaj artykułSansewieria od wielu lat gości w naszych domach i nie bez przyczyny. Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie, dlatego polecana jest przede wszystkim amatorom i osobom, które nie mają tzw. „ręki do kwiatów”. Cenimy ją też za właściwości oczyszczające powietrze, ale nie tylko. Ma niezwykle właściwości prozdrowotne, o których wiele osób nie ma pojęcia. Wystarczy zrobić z niej sok lub herbatkę.
Czytaj artykułNa początku sezonu ogrodniczego siejemy mnóstwo roślin. Często zdarza się, że pozostają nam nasiona z poprzednich lat. Okazuje się, że wcale nie musimy ich wyrzucać. Stare nasiona lub te, których mamy za dużo można z powodzeniem wykorzystać do wysiewu mikrolistków. Są one nie tylko smaczne, lecz także bardzo zdrowe. Jak siać stare nasiona? Jakie warzywa nadają się na mikrolistki? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPrzemoczone buty to problem, który może dotknąć każdego z nas, szczególnie zimą. Deszcz, śnieg i zimowa plucha sprawiają, że nasze obuwie zaczyna przemakać. Jak zatem wysuszyć buty, żeby ich nie zniszczyć? Na szczęście istnieje kilka prostych trików, które pomogą uporać się z tym problemem. Dzięki nim wysuszysz mokre buty w mgnieniu oka.
Czytaj artykułW 2023 roku można było otrzymać 125 zł zwrotu za prąd. Wynikało to z rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. Dobrą wiadomością jest to, że Polacy będą mogli dostać zwrot za energię elektryczną także w 2024 roku. Komu należy się obniżka? Jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdź, ponieważ nie każdy dostanie 125 zł za energię w 2024 roku.
Czytaj artykułGil to ptak zimujący w Polsce. Jego znakiem rozpoznawczym jest barwne upierzenie, co sprawia, że zimą wyróżnia się wśród ptaków, które stołują się w naszych karmnikach. Jest też znany ze swojego charakterystycznego śpiewu. Zastanawiasz się, czym dokarmiać gile, aby pomóc im przetrwać najchłodniejsze miesiące? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym niezwykłym ptaszku.
Czytaj artykułWiele osób decyduje się na uprawę ogórków, bo zebrane z własnej grządki są najsmaczniejsze i najzdrowsze. Kluczem do sukcesu jest nie tylko prawidłowe wysianie nasion, lecz także dobór właściwej odmiany. Kiedy siać warzywa? Jakie są najlepsze odmiany ogórka gruntowego? Sprawdź, o czym należy pamiętać, zanim przystąpisz do siewu.
Czytaj artykułTrzykrotka to kwiat o wyjątkowej urodzie, dlatego jest popularnym wyborem wśród miłośników roślin domowych. Zachwyca wielobarwnymi liśćmi z różowymi, fioletowymi, zielonymi i białymi pasami, dzięki którym pięknie zdobi każde wnętrze. W dobrych warunkach starsze okazy mogą też kwitnąć. Trzykrotka jest idealną rośliną zarówno dla zabieganych, jak i początkujących ogrodników, gdyż nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Aby dobrze rosła i wyglądała zjawiskowo, warto ją wzmocnić domowym nawozem, na który nie wydasz ani grosza. Poznaj przepis na najlepszy nawóz na zagęszczenie trzykrotki.
Czytaj artykułKoszty ogrzewania w sezonie zimowym mocno obciążają domowe budżety. Wiele osób zastanawia się, czy wietrzyć mieszkanie zimą. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna czynność, która dobrze wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Warto wiedzieć, jak to robić dobrze. W przeciwnym razie można doprowadzić do dużych strat ciepła, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Jak zatem wietrzyć mieszkanie w sezonie grzewczym? Wyeliminuj prosty błąd, a rachunki pójdą w dół.
Czytaj artykułW 2024 roku właściciele domów muszą być przygotowani na masowe kontrole. Urzędnicy lub strażnicy miejscy mogą zapukać do drzwi, aby sprawdzić m.in. źródło ciepła, a także prawidłowe oznakowanie budynku. Czego jeszcze należy się spodziewać? Co urzędnicy będą kontrolować w domach? Sprawdź, ponieważ kary mogą być surowe.
Czytaj artykułZielone ściany z roślin w ostatnich latach robią furorę. Jeszcze do niedawna mogliśmy je podziwiać w biurach czy galeriach handlowych, obecnie jednak stały się popularne we wnętrzach mieszkalnych. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet, m.in. poprawia jakość powietrza, zmniejsza poziom hałasu, a przy tym stanowi wspaniałą ozdobę, gdyż zamienia zwykłą ścianę w prawdziwą dżunglę. Jakie są rodzaje zielonych ścian? Jakie rośliny się do tego nadają? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o zielonych ścianach z roślin.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 99
- Następna