Zapewne nie raz zdarzyło ci się zaobserwować małe krople wody na liściach roślin domowych. Wygląda to tak, jakby nasze kwiaty „płakały”. Zjawisko to nazywane jest gutacją. Chociaż jest procesem naturalnym, najczęściej jest wyraźnym sygnałem, że popełniamy błędy w pielęgnacji roślin domowych. Czym jest gutacja? Jakie są jej przyczyny? Co zrobić, gdy rośliny „płaczą”? Podpowiadamy!
Czytaj artykułCukier to jeden z najczęściej używanych produktów spożywczych. Znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w chemii domowej i w kosmetyce. Okazuje się, że cukier idealnie sprawdza się też w ogrodzie. Odżywka na bazie tego popularnego składnika dostarczy wielu składników odżywczych i minerałów. Podpowiadamy, do czego można wykorzystać cukier w ogrodzie.
Czytaj artykułGrzejniki elektryczne są powszechnie używane do ogrzewania pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym. Są praktyczne, a do ich używania nie wymaga się praktycznie żadnej instalacji. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów grzejników elektrycznych: olejowy, konwektorowy, a nawet energooszczędny. Podpowiadamy, czy to jest w ogóle opłacalne i jaki model wybrać!
Czytaj artykułNie sposób wyobrazić sobie przydomowego warzywnika bez soczystych i pachnących pomidorów. Niestety, bardzo często się zdarza, szczególnie w uprawie pod osłonami, że kwiaty krzaków zasychają, a następnie opadają. Dlaczego tak się dzieje? Dowiedz się, dlaczego kwiaty pomidorów usychają oraz co można zrobić, aby zapobiec temu problemowi!
Czytaj artykułMosiądz to jeden z materiałów, z którego powszechnie korzystamy w domach. Najczęściej wykorzystywany jest do produkcji armatury, a rzeczy wykonane z tego stopu mają piękny połysk. Niestety, pod wpływem tlenu mosiądz ciemnieje, a na skutek działania kwasów pokrywa się zielonkawym, trującym osadem. Jeśli szukasz skutecznych sposobów na działania, dzięki którym mosiądz będzie czysty i lśniący, przygotowaliśmy dla ciebie kilka porad.
Czytaj artykułCzyszczenie toalety nie jest przyjemnym zajęciem, ale jest to jedyny sposób, by utrzymać muszlę klozetową w doskonałej czystości. Niestety, mimo naszych wysiłków, w sedesie często gromadzą się kamień, osad, a nawet żółte zacieki, których bardzo trudno się pozbyć. Chociaż na rynku dostępne są różne środki chemiczne do czyszczenia toalet, skuteczniejsze są produkty, które zawsze mamy pod ręką. Poznaj domowe sposoby na kamień i zacieki w toalecie, które są ekologiczne i tańsze.
Czytaj artykułIsmena to roślina zachwycająca nieprzeciętnym, egzotycznym wyglądem, która przywędrowała do nas z tropikalnych obszarów Ameryki. Jej główną ozdobę stanowią efektowne, śnieżnobiałe kwiaty, które wydzielają intensywny zapach. Niestety rzadko spotyka się ją w polskich ogrodach, ponieważ w naszych warunkach klimatycznych uprawa tej byliny może sprawiać pewne problemy. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji ismeny!
Czytaj artykułLawenda kojarzy nam się głównie z lawendowymi polami we francuskiej Prowansji. Od wielu lat uprawiana jest także w Polsce, nie tylko na działkach czy w ogrodzie, ale również na plantacjach. Aby osiągnąć sukces w biznesie lawendowym, niezbędna jest ciężka praca, a także pomysł na to, jak wykorzystać pachnącą roślinę. Jak uprawiać lawendę na polu? Czy jest to pomysł na dochodowy biznes? Podpowiadamy!
Czytaj artykułKrzew Mojżesza (dyptam jesionolistny) to dziś nieco zapomniana bylina o wspaniałych walorach dekoracyjnych. Poza pięknym wyglądem ma też właściwości lecznicze, gdyż działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczo. W niektórych przypadkach może być jednak niebezpieczny. Poznaj tajniki uprawy krzewu Mojżesza!
Czytaj artykułSucha zgnilizna wierzchołkowa owoców należy do najczęstszych chorób atakujących krzewy pomidorów. Powoduje ją niedobór wapnia, który często występuje przy okresowym niedoborze wody. Choroba poraża owoce, na których pojawiają się zapadnięte, czarne plamy. Podpowiadamy, jak rozpoznać suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów i jak sobie z nią radzić.
Czytaj artykułKwaskowate i orzeźwiające czy słodkawe? Owoce której morwy są smaczniejsze – czarnej czy białej? Wszystko zależy od preferencji smakowych. Jednak zarówno morwa czarna, jak i biała mają stosunkowo niewielkie wymagania oraz z powodzeniem mogą być uprawiane w naszych warunkach klimatycznych jako rośliny ozdobne i użytkowe. Czym się różnią te odmiany? Jak uprawiać i pielęgnować morwę czarną i białą? Podpowiadamy!
Czytaj artykułPomidory to nie tylko niezwykle smaczne, ale i bardzo zdrowe warzywa. Zarówno świeże, jak i przetworzone, zawierają wiele prozdrowotnych składników odżywczych, m.in. potas czy witamina C, które podnoszą odporność organizmu i regulują trawienie. Niestety, mimo właściwej pielęgnacji, krzaki mogą być atakowane przez liczne choroby powodujące pogorszenie plonów i osłabienie roślin. Aby tego uniknąć, zaleca się wykonywać opryski pomidorów.
Czytaj artykułPodlewanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, zwłaszcza w okresie letnim. Wysokie temperatury sprawiają, że proces parowania wody z gleby przebiega wyjątkowo szybko. Korzenie roślin nie mogą wówczas efektywnie pobierać niezbędnej do życia wody i składników odżywczych, co sprawia, że niektóre okazy nie mogą przetrwać pełni lata. Trzymaj się tych ważnych zasad przy podlewaniu roślin, a szybko zobaczysz efekty.
Czytaj artykułMaliny z reguły nie mają wielkich wymagań uprawowych, ale o kilku podstawowych rzeczach należy pamiętać, by zdrowo rosły i obficie owocowały. Konieczne jest nie tylko jej regularne podlewanie i nawożenie, ale także przycinanie pędów, które korzystnie wpływa na plonowanie i ułatwia zbiór owoców. O czym jeszcze należy pamiętać przy uprawie tego krzewu? Jakich błędów unikać? Dowiedz się, dlaczego maliny nie owocują i co wówczas robić!
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 94
- Następna