Marcin Szałaj

Marcin Szałaj

Od dziecka ciekawy świata, przypadłość pogłębiła się w trakcie studiowania kognitywistyki - nauki, która próbuje rozgryźć ludzki umysł. Przez wiele lat zajęty głównie astronautyką, obecnie coraz częściej w tematach związanych ze sztuczną inteligencją. W przerwach od wiedzy ścisłej miłośnik pieszych wędrówek, książek z zakresu psychologii i filozofii umysłu. Wyznaje jedną zasadę - fundamentem każdego artykułu są rzetelne źródła.

Często mówi się o stylu rustykalnym, sztuce ludowej, wiejskiej sielance. Obrazy, które wyświetlają nam się wtedy w głowie, dość mocno odbiegają jednak od faktycznej tradycji budowania polskich chat. Szkoda, bo mamy się czym pochwalić i mimo kompletnej zmiany zasad budowania wciąż można znaleźć setki inspiracji, tym bardziej że niemal każdy region Polski miał swoje unikatowe rozwiązania. Jaka powinna wyglądać tradycyjna chata polska? Czy kurna chata ma coś wspólnego z kurami? Jak świętowano zakończenie budowy? 

Czytaj artykuł 

Do Wszystkich Świętych pozostało mniej niż dwa tygodnie - wielu z nas właśnie na te dni planuje objazd po cmentarzach i generalne sprzątanie pomników. Trzeba jednak robić to umiejętnie i korzystać z odpowiednich preparatów. Inaczej narobimy więcej szkody niż pożytku. Czym czyścić pomniki z lastryka, marmuru, granitu czy piaskowca? Co najlepiej nadaje się do nowoczesnych pomników z betonu?

Czytaj artykuł 

Szczury powszechnie uważa się za szkodniki – nic dziwnego. Przez tysiąclecia pustoszyły ludzkie spiżarnie, a 700 lat temu przywlokły zarazę, która uśmierciła pół Europy (do spółki z pchłami). Jeśli coś skrobie nocą w ścianach, a na strychu wyraźnie wyczuwasz odór moczu – prawdopodobnie pod twoim dachem zamieszkali ich potomkowie.  Jak pozbyć się szczurów z domu? Czy istnieją skuteczne metody odstraszania gryzoni bez użycia trutki? Tak, a niektóre z nich mają bardzo ładny zapach.

Czytaj artykuł 

Mieszkania na wynajem to od kilku lat jedna z najpopularniejszych form inwestowania. Wszystko układa się dobrze, jeżeli najemca trafia na uczciwych lokatorów - problemy zaczynają się, kiedy wynajmujący zaczyna zalegać z czynszem albo bezprawnie zajmuje lokal po wygaśnięciu umowy. Co robić w sytuacji, kiedy najemca nie chce wyprowadzić się z naszego mieszkania? Jak zdobyć nakaz eksmisji? Kto jej nie podlega, mimo decyzji sądu? 

Czytaj artykuł 

Chociaż w pierwszych dniach października pogoda wciąż bardziej przypomina lato niż jesień, to już ostatnie chwile na zaopatrzenie się w opał na zimę. Wiele osób umieszcza w tej roli pellet drzewny, chociaż po zeszłorocznym szaleństwie cenowym część mogła zrazić się do tej metody. Ile kosztuje pellet drzewny w październiku 2023? Czy grożą nam podwyżki podobne do tych z zeszłego roku? Czy pellet jest ekologiczny?

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Brykiet torfowy zyskał popularność w obliczu szalejących cen i problemów z dostępnością węgla kamiennego w poprzednim sezonie grzewczym. Mimo znacznych obniżek różnica wciąż sięga nawet 35 proc. na korzyść brykietu. Czy niższa cena oznacza mniejszą wydajność opałową tego paliwa? Jaki wpływ na środowisko ma spalanie brykietu torfowego?

Czytaj artykuł 
REKLAMA

W ostatnich miesiącach pojawia się sporo doniesień o coraz mniejszej opłacalności pomp ciepła. Bezpośrednią przyczyną są wysokie ceny prądu, które nawet przy tak wydajnych rozwiązaniach przekładają się na duże kwoty rachunków za energię. Od czego zależy pobór mocy przez pompę ciepła? Ile kWh potrzeba do ogrzania domu i jak duże znaczenie ma odpowiednia izolacja budynku? 

Czytaj artykuł 

Aktualne przepisy pozwalają na wycięcie wielu drzew na własnej działce bez pozwolenia, a nawet zgłaszania wycinki do urzędu. Kluczowy jest obwód pnia drzewa. Warto znać obowiązujące prawo, bo za nielegalne usuwanie drzew grozi surowa kara. W skrajnych przypadkach może to być nawet 100 tysięcy złotych. Jakie drzewa można wycinać bez zezwolenia, a które wymagają zgłoszenia? Co musi zawierać wniosek i ile trzeba zapłacić? 

Czytaj artykuł 

Czosnek ozdobny to często spotykane w polskich ogrodach odmiany, które uprawia się dla ich wspaniałych, kulistych kwiatów. Przybierają różne odcienie bieli i fioletu, a niektóre nie ustępują wielkością pojedynczym kwiatostanom hortensji. Zwykle przekwitają pod koniec sierpnia, jednak mogą cieszyć nasze oczy jeszcze przez wiele lat. Jak wykorzystać kwiaty czosnku ozdobnego po przekwitnięciu? 

Czytaj artykuł 

Wiercenie, stukanie, tłuczenie, wibracje... To nieodzowne elementy każdego remontu, które dla innych mieszkańców bloku mogą być szczególnie uciążliwe. Jeżeli masz problem z uciążliwym sąsiadem i wyjątkowo hałaśliwą ekipą remontową, przeczytaj ten artykuł. Czasami do interwencji wystarczy sam hałas, ale warto też sprawdzić, czy nie ma innych argumentów, które możemy dostarczyć spółdzielni lub policji. 

Czytaj artykuł 

Dużo kwiatów na pomidorach powinno skutkować obfitymi zbiorami. Zdarza się jednak, że po spektakularnym kwitnieniu zawiązuje się zaledwie kilka owoców. Przyczyn może być kilka - poniżej opisujemy te, które trapią ogrodników najczęściej. Sprawdź koniecznie, jeśli twoje pomidory jeszcze nie owocują. Jest szansa na uratowanie zbiorów!

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Uprawa pomidorów bez wykorzystania syntetycznych oprysków jest możliwe. W ekologicznej hodowli dwa najważniejsze aspekty to prewencja i systematyczność. Dotyczy to przede wszystkim ochrony roślin i owoców przed chorobami, w tym znienawidzoną przez ogrodników zarazą ziemniaczaną. W ochronie pomidorów przed grzybami świetnie sprawdza się octan wapnia. Jak przygotować z niego domowy oprysk i kiedy go stosować?

Czytaj artykuł 

Pływalnia olimpijska czy przydomowy basen rozkładany na wakacje – każdy z tych obiektów potrzebuje regularnego czyszczenia i pielęgnacji. Inaczej szybko pojawią się w nich glony i groźne bakterie. Istnieje kilka sposobów na oczyszczanie wody basenowej, które sprawdzają się w większych i mniejszych zbiornikach. Jak działają te metody i czym się różnią?

Czytaj artykuł 

Zagniwanie pomidorów najczęściej wywołują choroby grzybicze. Zaraza ziemniaczana czy zgnilizna pierścieniowa potrafią uśmiercić cały krzew w przeciągu kilku dni. Jak chronić swoje uprawy w ostatnich tygodniach przed zbiorami? Do ogrodniczego arsenału dodaj specyficzny nawóz polecany przez jedną z youtuberek.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.