Liściaste

Aptenia (Aptenia cordifolia)

Aptenia to niski płożący sukulent. Zachwyca niewielkimi liśćmi w kształcie serca, których soczysta zieleń mieni się w słońcu.

Aptenia (Aptenia cordifolia). Fot. 123RF.com

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Aptenia to wieloletnia roślina zimozielona, która rośnie gęsto, przylegając do ziemi. Aptenia jest jedną z bardzo niskich roślin okrywowych pochodzących z Afryki Południowej. Aptenia dorasta do wysokości 10 cm i może osiągać do 60 cm szerokości. Charakteryzuje się jasnozielonymi, mięsistymi liśćmi, które rosną wokół jej łodygi.

Ponad liście i łodygi tego sukulenta wyrastają pojedyncze kwiaty, które swoim wyglądem przypominają miniaturowe astry. Kwiaty aptenii oczarowują jaskrawoczerwonymi, różowymi i purpurowymi odcieniami. W ciągu dnia otwierają się, z kolei nocą i w pochmurne dni pozostają zamknięte.

Jej  delikatny wygląd i niebanalna struktura sprawiają, że roślina cieszy się dużym uznaniem ogrodników. Wśród najciekawszych odmian aptenii sercolistnej warto zwrócić uwagę na aptenię „Variegata”. Jej znakiem rozpoznawczym są bardzo jasne, wręcz białe końcówki liści.

Wymagania: stanowisko i ziemia dla aptenii

Aptenia preferuje pełne słońce, ale równie dobrze poradzi sobie w półcieniu. W zacienionych miejscach kwitnie jednak znacznie słabiej. Może przetrwać w nieco chłodniejszych warunkach, lecz nie toleruje ujemnych temperatur, które przyczyniają się do jej obumierania.

Biorąc pod uwagę ziemię, aptenia jest bardzo tolerancyjna – niemal każdy poziom pH gleby jest dla niej odpowiedni. Warto jednak wybierać piaszczyste mieszanki.

Uprawa i pielęgnacja aptenii

Aptenia jest stosunkowo łatwa w uprawie. Przed jej posadzeniem należy odpowiednio przygotować glebę – przekopać ją i dodać kompost lub nawóz.  Nadmierne zasilanie może zahamować kwitnienie aptenii.

Po zasadzeniu roślina wymaga mniejszej ilości podlewania. W celu zachowania estetycznego kształtu warto ją regularnie przycinać. Zimą przenieś ją do pomieszczenia.

Sposoby na rozmnażanie aptenii

Rozmnażanie aptenii jest stosunkowo proste. Możesz to zrobić, wykorzystując sadzonki. W tym celu umieść je w miękkiej glebie pod koniec marca.

Rozmnażanie aptenii z wykorzystaniem nasion powinno odbywać się w miesiącach letnich. Alternatywnym sposobem jest rozmnażanie wegetatywne, które polega na podziale rośliny macierzystej.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Roślina tolerancyjna

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: Do 0,1m

Pokrój: Płożący

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Aptenia (Aptenia cordifolia)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.