Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica)

Nazwy zwyczajowe i ludowe, pod którymi znana jest ta roślina to: dzięgiel lekarski, dzięgiel wielki, angelika, anielskie ziele, archangielski korzeń.

Arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica)
Arcydzięgiel litwor Fot.123RF.com

Według legendy nazwa łacińska tej rośliny ma związek z objawieniem się Archanioła Michała św. Wawrzyńcowi. Miało ono miejsce w dniu jej zakwitnięcia, czyli 8 maja. Charakterystyczny dla litwora jest okazały wzrost oraz słodki, ziołowy zapach.

W Polsce objęty jest on częściową ochroną. Podgatunek typowy arcydzięgla rośnie w górach (Sudety i Karpaty). Podgatunek nadbrzeżny występuje w pasie wybrzeża, a także w dolinach rzek.

Arcydzięgiel czy… barszcz Sosnowskiego?

Arcydzięgla litwora łatwo jest pomylić z barszczem Sosnowskiego. Jak odróżnić obie te rośliny? Arcydzięgiel ma baldachy o kulistym kształcie i gładką, zieloną łodygę, podczas gdy u barszczu kwiatostany mają parasolowaty kształt, zaś sama łodyga jest bruzdowana i naznaczona fioletowymi plamkami. Liście anielskiego ziela po wierzchniej stronie są ciemnozielone, a od spodu sino-zielone. Ulistnienie barszczu Sosnowskiego ma żywszy odcień zieleni.

Arcydzięgiel litwor: Liście, owoce i kwiaty

Liście mają spore rozmiary (nawet do 70 cm długości) i rosną na długich ogonkach. Ich blaszki są 3 lub 4-krotnie pierzaste. Kwiaty arcydzięgla są drobne, raczej niepozorne. W zależności od podgatunku mają one białe, żółte lub zielonkawe wybarwienie. Kwiatki zebrane są w dekoracyjne kuliste baldachy. Owocami tej byliny są rozłupki złożone z 2 płaskich niełupek w kolorze jasnobrązowym.

Arcydzięgiel litwor: warunki do uprawy

Roślina ta najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Nieźle radzi sobie ona w półcieniu. Jeśli chodzi o podłoże jest ona dosyć wybredna. Litwor preferuje gleby wilgotne, ale przepuszczalne i zasobne w składniki odżywcze.

Podlewanie, nawożenie

Pielęgnacja anielskiego ziela sprowadza się głównie do odchwaszczania i nawożenia w okresie wiosennym naturalnymi nawozami. Podczas jego uprawiania nie wolno dopuścić do powstania nadmiernej suchości podłoża Należy podlewać go dosyć regularnie.

Litwor nieźle znosi mroź, ale potrzebuje ochrony przed wiatrem, gdyż jego łodyga jest gruba, ale pusta w międzywęźlach. Warto posadzić go w miejscu zacisznym np. pod płotem. Z uwagi na duże rozmiary, wymaga on sporo przestrzeni dookoła.

Rozmnażanie

Z nasion roślinę te najłatwiej jest wysiać w okresie od lipca do października. Siew powinien być płytki. Dużo łatwiej jest rozmnożyć litwora poprzez podział kęp.

Lecznicze właściwości korzenia arcydzięgla

Ma on działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, uspokajające, antydepresyjne. Usprawnia on trawienie i poprawia apetyt.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne, podłoże wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce

Podlewanie: średnie

Wysokość: 2-3m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.