Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Babka lancetowata (Plantago lanceolata)

Babka lancetowata to bylina z rodziny babkowatych, znana ze swych właściwości leczniczych. Częściej niż lek bywa jednak traktowana jako uciążliwy chwast. Co warto o niej wiedzieć?

Babka lancetowata (Plantago lanceolata)
Babka lancetowata występuje powszechnie na polskich łąkach, polach i nieużytkach. Fot. CanvaPro

Babka lancetowata: występowanie i wygląd rośliny

Babka lancetowata w stanie naturalnym rośnie w Eurazji oraz okolicach Morza Kaspijskiego i Śródziemnego. Obecnie poza tymi obszarami jest spotykana również w całej Ameryce Północnej, Australii, Nowej Zelandii i w Europie, w tym w Polsce. W naszym kraju rośnie na terenach przydrożnych, żwirowiskach, kamienistych terenach ruderalnych (mocno zmienionych przez człowieka), a także na nasypach kolejowych i dobrze nasłonecznionych wzgórzach.

Babka lancetowata osiąga do 40 cm wysokości. Roślina ma krzaczasty i rozetowy pokrój. Jej cechą charakterystyczną są liście o wydłużonym, lancetowatym kształcie, wyrastające w formie przyziemnej różyczki. Liście zwężają się u nasady i są równolegle (od nasady do wierzchołka) unerwione. Babka kwitnie na biało lub brunatno-różowo. Jej drobne i gęsto rozmieszczone kwiaty osadzone są na długich, pokrytych bruzdami szypułkach. Są one zebrane w walcowate lub kuliste kłosy. Owoce babki lancetowatej są gładkie i błyszczące.

Wymagania, uprawa i zwalczanie babki lancetowatej

Babka lancetowata nie ma zbyt dużych wymagań. Roślina szczególnie lubi słoneczne stanowiska. Dobrze rośnie na glebach gliniastych, piaszczystych i bogatych w składniki pokarmowe, w tym azot. Toleruje też wszelkie lekkie, uboższe gleby.

Uprawa babki lancetowatej jest prowadzona głównie w celach zielarskich. Podczas uprawy należy regularnie spulchniać ziemię pomiędzy rzędami oraz nawadniać i odchwaszczać glebę. Przez rolników roślina jest traktowana jako szkodliwy i uciążliwy chwast. Babka stanowi pokarm dla gąsienic i motyli.

Zwalczanie babki lancetowatej zwykle prowadzone jest za pomocą herbicydów przeznaczonych do zwalczania chwastów dwuliściennych. Można też zastosować granulowany nawóz z odchwaszczaczem, który zwalcza babkę, a jednocześnie dokarmia inne rośliny. Podaje się go od maja do końca sierpnia, w temperaturze 15 stopni Celsjusza i przy rozwiniętych 2-6 liściach właściwych.

Zastosowanie babki lancetowatej

Babkę lancetowatą stosuje się w kosmetyce i w medycynie. Ekstrakt z liści babki jest składnikiem wykrztuśnych syropów na kaszel. Działa on też rozkurczowo, ściągająco i lekko moczopędnie, a także reguluje pracę układu pokarmowego. Babka lancetowata jest też spotykana w kosmetykach do skóry przetłuszczającej się i problematycznej (z trądzikiem).  

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: -

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: -

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Babka lancetowata (Plantago lanceolata)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.