Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Czyściec leśny (Stachys sylvatica)

Czyściec leśny najczęściej porasta lasy mieszane i liściaste. Jest on naszym rodzimym odpowiednikiem śródziemnomorskiego czystka. Jak wygląda uprawa czyśćca leśnego?

Czyściec leśny (Stachys sylvatica)
Czyściec leśny bardzo dobrze rośnie w półcieniu. Fot.123RF.com

Czyściec leśny: występowanie rośliny

Czyściec leśny (Stachys sylvatica) jest byliną. Rośnie on nie tylko w lasach. Można go też spotkać na łąkach, nad brzegami potoków, mokradłach, na nieużytkach, polanach i w ogrodach. Roślina występuje w Europie oraz w Azji, na obszarach o umiarkowanym klimacie. W Polsce roślina występuje najczęściej na terenach nizinnych i na niższych górskich piętrach.    

Jak wygląda czyściec leśny?

Czyściec leśny na pierwszy rzut oka jest nieco podobny do pokrzywy zwyczajnej i bardzo dobrze rośnie w jej sąsiedztwie. Osiąga on maksymalnie 30-40 cm wysokości (wraz z kwiatostanem). Roślina ma dzwonkowate kwiaty w kolorze purpury o ok. 7 mm długości. Liście dolne mają jajowaty, głęboko sercowaty kształt. Są też owłosione, zaostrzone i ząbkowane na brzegach. Liście górne mają wydłużony, sercowaty, jajowaty lub elipsowaty kształt. Roślina ma poziome kłącze z rozłogami, które przy potarciu wydziela nieprzyjemny, specyficzny zapach. Łodyga jest wzniesiona do góry i często rozgałęziona. Roślina w całości jest owłosiona. Owoce rozłupki są drobne i brodawkowate.

Wymagania, uprawa i pielęgnacja czyśćca leśnego

Wymagania czyśćca leśnego nie są zbyt wielkie, jeśli chodzi o stanowiska. Lubi on szczególnie stanowiska w półcieniu. Znakomicie rośnie na glebach świeżych, znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych i bogatych w azot. Uprawa czyśćca leśnego jest stosunkowo prosta (to mało wymagająca roślina). W okresie suszy warto go podlewać. W okresach deszczowych poradzi sobie sam.

Czyściec leśny sieje się wiosną (przez nasiona) lub przez podział rośliny. Wydzielanie z rośliny-matki sadzonej pobudza wzrost i poprawia jej wygląd.

Czyściec leśny - choroby i szkodniki

Czyściec leśny jest rośliną odporną na choroby. Nadmierna wilgotność korzeni może prowadzić jednak do ich gnicia, a co za tym idzie, do rozwoju chorób grzybowych. 

Zastosowania czyśćca leśnego

Roślina ma wiele właściwości leczniczych. Czyściec leśny działa oczyszczająco. Ziele ma też właściwości przeciwzapalne, regenerujące, rozkurczowe, przeciwreumatyczne oraz hemostatyczne (poprawia krzepliwość krwi). Ponadto uspokaja i zmniejsza wydzielanie adrenaliny, działa moczopędnie i przyspiesza gojenie się ran. Ziele czyśćca leśnego można stosować jako napar, a także zrobić z niego nalewkę, ocet, macerat, a nawet miód.  

Stanowisko: Półcieniste

Wilgotność: Podłoże podmokłe (wodne, bagienne, nadwodne)

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Czyściec leśny (Stachys sylvatica)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.