Liściaste

Perukowiec podolski „Dusky Maiden”

Zaliczany do rodziny nanerczowatych perukowiec podolski „Dusky Maiden” to karłowaty krzew chętnie uprawiany na ogrodowych rabatach. Jakie ma wymagania?

Perukowiec podolski „Dusky Maiden” to karłowaty krzew. Fot. 123RF.com

Właściwości gatunku i ciekawe odmiany

Odmiana „Dusky Maiden” powstała jako krzyżówka dwóch innych gatunków perukowca podolskiego (Cotinus Coggygria). Charakterystyczną cechą tej rośliny jest zwarty i owalny pokrój, dzięki czemu świetnie sprawdza się w mniejszych ogrodach, a nawet na balkonach. Perukowiec „Dusky Maiden” posiada dużą liczbę bocznych przyrostów odrastających od krótkich fioletowobordowych pędów.

Odmiana ta odznacza się też ciekawą barwą liści. Delikatnie pofalowana blaszka liściowa ma kolor purpurowofioletowy. Jesienią zmienia się on na żółtopomarańczowy. Kwiaty perukowca podolskiego „Dusky Maiden” są niewielkie i zebrane w spory kwiatostan w postaci różowej wiechy na końcach pędów. Wyglądem przypomina on perukę.

Wymagania: stanowisko i ziemia dla perukowca podolskiego „Dusky Maiden”

Najlepsze dla rozwoju tej rośliny są gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, o odczynie zasadowym i dużej zawartości wapnia. Perukowiec podolski „Dusky Maiden” dobrze rozwija się również na glebach piaszczystych. Gdy ziemia jest kwaśna, jesienne liście perukowca posiadają intensywniejsze kolory.

Odpowiednie dla tej odmiany perukowca jest stanowisko słoneczne,  na którym w pełni rozwija się jego bogate ubarwienie. Jest to krzew łatwy w uprawie i wytrzymały na różnorodne warunki. Nie imają się go również szkodniki i choroby, choć może się u niego rozwijać werticilioza.

Uprawa i pielęgnacja perukowca podolskiego „Dusky Maiden”

Krzew ten wymaga przycinania wtedy, gdy nadmiernie się rozrośnie. Nie obawiaj się skracać jego długich pędów. Z racji mocno rozbudowanego systemu korzeniowego staraj się go jednak nie przesadzać.

Zaletą perukowca podolskiego „Dusky Maiden” jest mrozoodporność, ponieważ wytrzymuje temperatury nawet do −25°C. Młodsze egzemplarze okrywaj jednak na zimę włókniną, zwłaszcza jeśli uprawiany jest on w pojemnikach.

Sposoby na rozmnażanie perukowca podolskiego „Dusky Maiden”

Najlepszą metodą rozmnażania perukowca jest wykorzystanie sadzonek półzdrewniałych. Stwardniały u podstawy pęd przytnij poniżej węzła, a więc miejsca, w którym rozwijają się liście. Zawsze wybieraj zdrowe i niekwitnące pędy. Pamiętaj, że bardzo dobrze sprawdza się sadzenie grupowe.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże suche, podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Kępiasty

Termin kwitnienia: Czerwiec

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Perukowiec podolski „Dusky Maiden”"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.