Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)

Pokrzywa zwyczajna to pospolity gatunek byliny. Jest ona wartościowym ziołem, a jednocześnie uciążliwym chwastem. Co warto wiedzieć o jej uprawie?

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)
Pokrzywę zwyczajną spotkamy na terenie całej Polski. Fot. CanvaPro

Pokrzywa zwyczajna: występowanie i wygląd rośliny

Pokrzywa zwyczajna dorasta do 60-100 cm wysokości. Występuje w stanie dzikim w zaroślach, lasach, ogrodach, przy płotach i murach, na terenie Europy, Azji, w Afryce Północnej i Ameryce Północnej. Można ją spotkać także na innych kontynentach. Ma ona wyprostowaną, rozgałęziającą się łodygę pokrytą parzącymi włoskami. Wyrastają z niej ułożone naprzeciwko siebie liście. Są one jasno- i ciemnozielone, mają jajowaty i lancetowaty kształt. Brzegi liści są ząbkowane, a wierzchołki ostro zakończone. W kątach liści zwisają kwiatostany, które między czerwcem a październikiem wydają drobne, zielone kwiaty.

Wymagania i uprawa pokrzywy zwyczajnej

Pokrzywa jako chwast lubi rozkrzewiać się sama. Ingerencja w uprawę może ograniczać się do odchwaszczania miejsc, w których rosną inne, sąsiadujące z nią rośliny. Najczęściej zachwaszcza ona rośliny okopowe, strączkowe, warzywa i rzepak jary. Można sobie poradzić z nią za pomocą mechanicznego odchwaszczania i wybranych herbicydów, z aminopyralidem, fluroksypyrem czy glufosinatem amonowym w składzie. Po środki chemiczne należy sięgnąć, gdy naturalne zawiodą.

Pokrzywa zwyczajna najbardziej lubi zacienione stanowiska. Nie ma szczególnych wymagań co do podłoża, ale najlepiej rośnie na żyznych, wilgotnych, bogatych w azot i próchniczych ziemiach.  Rozrasta się chętnie nie tylko w lasach czy przy domach, ale również na terenach górskich, na umiarkowanych wysokościach. Jest odporna na silny wiatr i chłód.

Zastosowanie pokrzywy zwyczajnej

Roślina jest chwastem, a jednocześnie cenionym w kosmetyce i ludowej medycynie ziołem. Zastosowanie pokrzywy zwyczajnej jest szerokie: przyspiesza ona gojenie się ran, wzmacnia włosy i paznokcie, pomaga zwalczać łupież i reguluje ilość wytwarzanego przez skórę sebum. Jest też spotykana w suplementach, które wspierają trawienie i poprawne działanie układu moczowego. Zawiera też duże ilości łatwo wchłanialnego żelaza, które pomaga w walce z anemią. Młode pokrzywy po sparzeniu wrzątkiem nadają się do jedzenia lub na sok.

Stanowisko: Cieniste, półcieniste, słoneczne

Wilgotność: -

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.