Porady ogrodnicze

Najlepsza na zielony, puszysty trawnik. Trwa sportowa czy uniwersalna, którą wybrać?

Trawa sportowa, uniwersalna, dekoracyjna czy samozagęszczająca? Jak widzisz, rodzajów traw jest wiele. Jak wśród nich wybrać tę najlepszą na trawnik? Warto zastanowić się nad efektem, jaki chcesz uzyskać i czasem na pielęgnację, który chcesz poświęcić. Dzięki temu wybierzesz najlepszą trawę na trawnik.

Najlepsza na zielony, puszysty trawnik. Trwa sportowa czy uniwersalna, którą wybrać?
Najlepszym okresem na sianie trawnika jest kwiecień lub maj. Fot. Andrzej Potocki/Deccoria.pl; CanvaPro

Spis treści:

Rodzaje traw  

W Polsce rośnie około 200 gatunków traw. To dość sporo, jednak nie każda nadaje się na trawnik w ogrodzie. Najlepiej wybierać te odmiany, które szybko rosną, są odporne na deptanie i mają wąskie, zielone źdźbła. 

Trawnik w ogrodzie możesz założyć dzięki trawie w rolkach. Jest to najszybszy sposób, jednak nie zawsze najlepszy. Wiąże się z dużym kosztem. Ponadto nie wiesz dokładnie jaki gatunek trawy kładziesz w ogrodzie, więc często się zdarza, że po sezonie wymaga już naprawy.  

Przeczytaj także: Co zrobić, żeby trawnik był soczyście zielony. Koniec z suchą trawą i łysymi plackami

Znacznie tańszym i lepszym rozwiązaniem jest zakładanie trawnika przez siew nasion. Dzięki odpowiednio dobranym odmianom również możesz liczyć na szybkie i dekoracyjne efekty. W sklepach znajdziesz jednak bardzo dużo mieszanek np. trawę sportową, uniwersalną, ogrodową, do terenów suchych czy podmokłych. Jaka trawa na trawnik będzie zatem najlepsza? 

trawnik Jeśli wiosną nie zdążysz zasiać trawy, możesz zrobić to także pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Fot.CanvaPro

  • Trawnik sportowy – w jego składzie znajdziesz życicę trwałą, kostrzewę czerwoną rozłogową i wiechlinę łąkową. Jest to trawnik bardzo pracochłonny. Aby uzyskać efekt gładkiej, zielonej darni należy kosić go krótko nawet co 6 dni. Do jego zalet należy duża odporność na deptanie.    
  • Trawnik ozdobny - składa się z gatunków traw o drobnych źdźbłach np. rajgras angielski, życica wielokwiatowa czy kostrzewa czerwona. Podobnie jak trawnik sportowy wymaga częstego koszenia i wyczesywania. Nie jest jednak tak odporny na deptanie. Dobrze znosi zimy. Warto zakładać go w miejscach reprezentacyjnych w ogrodzie, z przodu domu czy jako uzupełnienie rabat lub wypełnienie gazonów.  
  • Trawnik uniwersalny - najczęściej wybierany do ogrodów. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu. W jego składzie najwięcej miejsca zajmują nasiona rajgrasu i kostrzewy czerwonej. Mieszanki te można znaleźć także pod nazwą trawnika rekreacyjnego. Kosi się go co 10 dni na wysokość ok. 6 cm.  
  • Trawnik łąkowy - ta mieszanka traw najbardziej polecana jest ogrodnikom, którzy nie mają dużo czasu na koszenie, nawożenie i podlewanie trawnika. Mieszanki traw uzupełnione są o kwiaty polne, co zapewnia dekoracyjny efekt. Trawnika tego nie kosi się zbyt często i nie wymaga zbytniego podlewania. Składa się z gatunków roślin, które dobrze znoszą susze.  

W sklepach znajdziesz także mieszanki traw regeneracyjnych, które składają się głównie z wiechliny trwałej. Jest to gatunek trawy, który wypuszcza boczne rozłogi, dzięki czemu sam się zagęszcza. Jest świetnym sposobem na uzupełnienie dziur w starym trawniku, ale także na założenie nowego. Odmiany tych traw są odporniejsze na niskie temperatury, więc możesz siać go wcześniej. Ponadto w przypadku niesprzyjających warunków i obumarcia części darni, trawnik sam zarośnie.  

trawnik Do większości ogrodów przydomowych najlepiej sprawdzają się mieszanki traw uniwersalnych. Fot.CanvaPro

Najlepsza trawa na trawnik  

Aby wybrać najlepszą trawę na trawnik, należy przemyśleć jej lokalizację. Jeśli gleba w twoim ogrodzie jest piaszczysta lub gliniasta, warto wybrać mieszaki traw, które sobie z takimi warunkami poradzą. Ponadto weź pod uwagę czas, jaki chcesz poświęcić na pielęgnację trawnika. Jak widzisz, istnieją mieszanki traw mniej i bardziej wymagających.

Przeczytaj także: Jak wykorzystać skoszoną trawę? Poznaj cztery sposoby, a nigdy więcej nie wyrzucisz skoszonej trawy

Do większości ogrodów przydomowych najlepiej sprawdzają się mieszanki traw uniwersalnych, które przyjmują się niemal na każdej glebie. Wymagają co prawda regularnego koszenia i nawożenia, ale zapewniają także efekt puszystego, zielonego dywanu. 

Jak przygotować glebę pod wysiew trawnika? 

Trawa najlepiej rośnie na glebie próchniczej i przepuszczalnej. Zarówno zbyt piaszczysta, jak i gliniasta nie wpływa korzystanie na rozwój systemu korzeniowego. Ziemia powinna mieć ponadto neutralne pH lub lekko kwaśne w okolicach 5,5-6,5.  

Jeśli w swoim ogrodzie masz piaszczystą glebę, przed zasianiem możesz dodać do niej gliny lub torfu. Z kolei do gleb zbyt gliniastych dodaj piasku. Na glebach zbyt kwaśnych warto przeprowadzić jesienne wapnowanie, z kolei do zbyt zasadowych dodać kwaśnego torfu.

Przeczytaj także: Zabezpieczanie trawy ozdobnej. Jak związać trawy przed zimą?

Aby przygotować glebę pod trawnik, należy ją najpierw przekopać i oczyścić z chwastów i innych roślin. Następnie przy pomocy szpadla można wymieszać z ziemią odpowiednie składniki poprawiające jej pH i strukturę. Na sam koniec grabiami wyrównaj ziemię i lekko ubij wałem ogrodowym.  

trawnik Najlepiej wybierać te odmiany, które szybko rosną, są odporne na deptanie i mają wąskie, zielone źdźbła. Fot.CanvaPro

Kiedy siać trawnik?  

Trawy nie są gatunkiem roślin zbyt odpornych na mróz, szczególnie w początkowej fazie rozwoju. Z tego powodu najlepszym okresem na sianie trawnika jest kwiecień lub maj. Wybierając odmiany traw rozłogowych, możesz spróbować wysiać go nieco wcześniej. Okresowe przymrozki nie powinny wpłynąć na wzrost i korzenienie się trawy.  

Jeśli wiosną nie zdążysz zasiać trawy, możesz zrobić to także pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Ważne jest, aby unikać okresów zbyt suchych i upalnych, ale także zbyt mokrych, czyli miesięcy letnich i późnojesiennych. Letnie słońce może poparzyć młode siewki, z kolei zbyt mokra gleba jest zbita, a zalegające kałuże nie wpływają pozytywnie na rozwój nasion. 

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Najpiękniejsze trawy ozdobne do ogrodu. Niektóre tworzą gęsty żywopłot

Wrzuć do wazonu. Bez będzie stał przynajmniej dwa tygodnie

Kiedy siać aksamitki? Poznaj ogrodniczy trik na kwitnienie do późnej jesieni

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.