Styczniowe bielenie drzew

Data publikacji: 2017-01-17 08:00:00

To jeden z najważniejszych zabiegów w ogrodzie owocowym. Dzięki bieleniu drzewek dbamy o ich dobry stan i zapobiegamy groźnym dla zdrowia uszkodzeniom kory, które pojawiają się w wyniku nagłych zmian temperatury otoczenia.

Styczniowe bielenie drzew

Niskie, zimowe temperatury powodują przemarzanie drzewek owocowych. Zewnętrznymi objawami uszkodzeń mrozowych są przemarznięcia konarów, pionowe pęknięcia pni i rany zgorzelinowe. Najbardziej sprzyjające warunki ich powstania są w styczniu i lutym. Dlatego też bielenie drzew owocowych należy wykonać nie później niż do końca stycznia.

Po co bielimy?
Niektórzy twierdzą, iż wapno nakładane na korę drzew ma za zadanie zabić szkodniki, które w niej zimują. Jest to jednak twierdzenie błędne. Głównym założeniem tego zabiegu, jest odbicie promieni słonecznych, tak aby kora mniej nagrzewała się w dzień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko przemarznięcia jej  w nocy
.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Styczeń w ogrodzie. Przeczytaj >>>

Wielu działkowców popełnia błąd polegający na bieleniu kory w marcu lub kwietniu. Jest to zdecydowanie za późno. Bielimy przed nastaniem zimy, a nie po jej zakończeniu. Na powstawanie ran zgorzelinowych najbardziej wrażliwe są jabłonie, śliwy i czereśnie, zwłaszcza szczepione na wysokim pniu. Nie zapominajmy także o bieleniu krzewów owocowych. Są one mniej odporne na mróz niż grusze, wiśnie czy jabłonie, które zniosą temperatury -20-30 st. C.

Czym bielić?
Do zabiegu bielenia używa się mleka wapiennego. Najlepiej przygotować mieszankę wapna rozpuszczonego w wodzie (około 2 kg na 10 l wody) z dodatkiem gliny, która zapobiegnie spłukiwaniu wapna przez deszcz. Mieszankę nakładamy pędzlem malarskim z miękkim włosiem. Południową stronę pni oraz grube konary pomalujmy nieco wyżej. Od tej strony pnie drzew nagrzewają się najsilniej, przez co w tych miejscach są najbardziej narażone na wystąpienie ran zgorzelinowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Jeśli nie mamy możliwości bielenia drzew, możemy owinąć pnie białym papierem lub słomą. To ochroni nasze rośliny nie tylko przed pęknięciami, ale również przed dzikimi zwierzętami.

Barbara Machalska – Cyran Deccoria.pl

Nasz ekspert opowiada o roślinach cebulowych Przeczytaj »

  KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘC NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW »


Ptasia stołówka - jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimowym ogrodzie?

Pierwsze kwiaty na balkonie >>>

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie? >>>

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać? >>>

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy