Artykuły
Rzadko chorują, niewiele zwierząt ochoczo je zjada i trudno o warunki, które byłyby dla nich naprawdę niekorzystne – skrzypy należą do jednych z najstarszych roślin na Ziemi i wyróżniają się zaskakującą wręcz odpornością. Dlatego, jeżeli w twoim ogrodzie wyrastają wśród innych chwastów i pielenie nie działa na nie, musisz połączyć siły i wypróbować metody doświadczonych ogrodników. Jeden z zabiegów szczególnie dobrze sprawdzi się zarówno na trawniku, jak i w warzywniku.
Czytaj artykułSiejąc ogórki w ogrodzie, liczymy na udane zbiory. Plan ten mogą jednak zniweczyć choroby i szkodniki, które atakują rośliny na starcie. Zdarza się, że przez porażenie część nasion nie kiełkuje, a niedojrzałe siewki słabną, więdną i obumierają. Przyczyną mogą być larwy śmietki lub zgorzel – infekcja nazywana czarną nóżką. Jak walczyć z problemami ogórków na początku uprawy? Sprawdź, jakie efekty da zaprawienie nasion.
Czytaj artykułUprawa cukinii zajmuje dużą część ogrodu. Roślina płoży się do ponad metra wokół i musi mieć sporo przestrzeni, by móc rozrastać się bez przeszkód. Kilka krzaczków zajmie więc powierzchnię kilku metrów kwadratowych, co zabierze sporo miejsca pod inne uprawy. Jak zaoszczędzić miejsce w warzywniku, nie rezygnując z ulubionego warzywa? Z pomocą przychodzi nam alternatywna uprawa cukinii w pionie. Nie jest skomplikowana i ma dużo więcej zalet niż tylko praktyczna organizacja przestrzeni. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, sadząc cukinię w pionie, by plony były obfite.
Czytaj artykułSól już w starożytności służyła zarówno jako przyprawa i konserwant. Wykorzystuje się ją także w branży kosmetycznej i leczniczej oraz w ogrodnictwie. Stosowanie soli w uprawie cebuli, dostarczy roślinie odpowiednich dawek potasu i pomoże w walce ze szkodnikami oraz chorobami grzybowymi. Sprawdź, jak przygotować roztwór z soli, aby otrzymać obfite i zdrowe plony cebuli.
Czytaj artykułChoć wykorzystanie tektury jako ściółki dla pomidorów wydaje się ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem, istnieją pewne zagrożenia, które warto rozważyć przed zastosowaniem tego materiału. Tektura, szczególnie ta kolorowa i nadrukowana, może zawierać toksyczne substancje, które przenikają do gleby i zatruwają rośliny. Jak ściółkować sadzonki pomidorów w bezpieczny sposób? Dowiedz się, który materiał warto kłaść pod krzaczki i dlaczego najprostsze rozwiązanie jest najlepsze.
Czytaj artykułElegancja podkreślona niebanalnymi zdobieniami i blaskiem wywołującym wrażenie ponadczasowego luksusu… To właśnie styl glamour! Czy wiesz, że nie jest on zarezerwowany jedynie dla przestronnych, wiekowych rezydencji? Jeśli tylko zechcesz, styl glamour może odmienić również twoje mieszkanie – i to niezależnie od jego metrażu!
Czytaj artykułMarchew jest bogata w wiele mikroelementów, które wspierają funkcjonowanie organizmu. Późne odmiany nie tylko zapewnią ci stały dostęp do świeżych warzyw, ale też mają wiele innych ciekawych właściwości. Jak przygotować takie nasiona? Jakich warunków potrzebuje późna marchew?
Czytaj artykułPortulaca grandiflora to kwitnący sukulent o skromnych wymaganiach. Poleca się ją przede wszystkim na skalniaki, a także jako ozdobę murków, ścieżek ogrodowych oraz tarasowych donic. Uprawa portulaki wielkokwiatowej to praktycznie sama radość z jednym tylko zastrzeżeniem – jest to roślina jednoroczna.
Czytaj artykułZnana już od czasów starożytnych, czarnuszka gości na stołach w formie przyprawy, używana jest również w medycynie. Jej pięknymi kwiatami możemy cieszyć się także w Polsce, ponieważ dobrze znosi nasz klimat. Wymaga jednak odpowiedniego stanowiska i dobrych warunków. Jak uprawiać ją w ogrodzie? To zależy od gatunku.
Czytaj artykułRóżne pnące to kwiatowe cuda, które potrafią wspiąć się na niewyobrażalne wysokości. Są nie tylko symbolem romantycznej miłości, ale także praktycznym i pięknym dodatkiem do każdego ogrodu. Poznaj najpiękniejsze odmiany i dowiedz się, jak właściwie podlewać, nawozić i przycinać róże pnące. Te niezwykłe rośliny potrafią przemienić zielony zakątek w bujny, kwitnący raj, oferując także schronienie i pożywienie dla maleńkich stworzeń, których obecność jest pożądana w twoim ogrodzie.
Czytaj artykułNieidealna i swojska naturalność stylu rustykalnego wykorzystywana była już w kuchniach, jadalniach i salonach. Teraz pora, aby zaaranżować zgodnie z jego zasadami przestrzeń do nocnego wypoczynku. Jak urządzić sypialnię w stylu rustykalnym? Co warto wiedzieć, zanim wprowadzi się styl rustykalny do sypialni? Sprawdź!
Czytaj artykułWzrostem dorównuje malwom i dziewannom, a urodą przypomina barwne floksy oraz wyżliny – ostróżka ogrodowa to letnia bylina, która znów staje się modnym akcentem w stylowych ogrodach. Jej wzniosłe, intensywnie wybarwione kwiatostany to prawdziwa ozdoba rustykalnych ogrodów, a także doskonały sposób na ożywienie monotonnego krajobrazu. Uprawa i pielęgnacja ostróżki nie jest przy tym wcale trudna. Podpowiadamy, jak dbać o nią od zasadzenia aż po nadejście zimy.
Czytaj artykułŚlimaki to jedne z najczęściej występujących szkodników w naszych ogrodach. Szczególnie aktywne są na przełomie maja i czerwca oraz sierpnia i września. Żywią się tym, o co staramy się dbać, czyli młodymi pędami roślin, ich korzeniami oraz liśćmi. Niektóre ich gatunki potrafią zniszczyć nasze uprawy w ciągu jednej wilgotnej nocy. W dodatku szybko się mnożą – pojedynczy okaz składa około setki jaj! Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Sposobów na to jest kilka, ale jeden z nich stanowi wręcz nieprzekraczalną barierę dla tych żarłocznych mięczaków.
Czytaj artykułPelargonie to rośliny ozdobne, za których pomocą można udekorować nie tylko ogródek, ale również taras czy balkon. Ich cudnie kwitnące kwiaty potrafią podnieść walory estetyczne niejednej przestrzeni. Jednak w uprawie pelargonii trzeba pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Ile światła potrzebuje, jak często ją podlewać i czym nawozić?
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 744
- Następna