Artykuły
Co sprawia, że styl skandynawski już od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych aranżacyjnych trendów? Wnętrza scandi urzekają przede wszystkim prostotą, funkcjonalnością, przytulną, domową atmosferą i dbałością o detale. Aranżacje w tym stylu tchną spokojem, swojskością i bliskością z naturą. To właśnie harmonia, umiar i prostota, skandynawskich wnętrz zdobyły serca wielu Polaków. Planujesz aranżację w tym stylu? Sprawdź, jak urządzić salon i jadalnię w stylu scandi.
Czytaj artykułDo barwienia kwiatów hortensji można użyć gotowych preparatów chemicznych, jednak nie każdy z nas chce wprowadzać je do swojego ogrodu. Intensywnie chabrowe, niebieskie jak niebo lub jasnobłękitne płatki na krzewach uzyskamy również prostszym, domowym sposobem. Wyrzucasz owocowe obierki do kosza lub na kompost? Od teraz zostawiaj garść i zakop pod krzakiem hortensji – zmieni kolor na niebieski.
Czytaj artykułGroszek pachnący to idealny gatunek do każdego ogrodu. Gdy kwitnie, roztacza wokół słodki aromat, który u wielu z nas wywołuje miłe wspomnienia. Delikatne kwiaty tej rośliny wyglądają niczym barwne motyle, dlatego chętnie sadzimy ją na przydomowej działce. Choć uprawa groszku pachnącego nie jest trudna, warto wiedzieć, jakich błędów należy unikać. Sprawdź, jak uzyskać idealne sadzonki, by letni ogród był pełen kolorów i cudnego zapachu.
Czytaj artykułPrzygotowania do nowego sezonu ogrodniczego w pełni! Jedną z najważniejszych prac, jakie trzeba wykonać w ogrodzie, jest przygotowanie podłoża. Dzięki temu nasze rośliny będą rosły zdrowo i obficie owocowały. Z roku na rok gleba traci swoje właściwości i strukturę, przez co staje się zbita. Aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu, należy ją użyźnić. W tym celu pomocny będzie wermikompost. Co to jest i jak go stosować? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPiaskowanie trawnika, często pomijany, a jednak niezwykle istotny element pielęgnacji ogrodu, zapewnia trawie niezbędne warunki do zdrowego wzrostu i rozwoju. Ten efektywny zabieg nie tylko znacząco poprawia właściwości fizykochemiczne gleby, zapobiegając nadmiernemu nawodnieniu, ale także odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu lepszego dostępu powietrza do systemu korzeniowego roślin. Kiedy piaskować trawnik w ogrodzie? Ile to kosztuje i jak sprawnie przeprowadzić ten proces? Podpowiadamy.
Czytaj artykułNiezależnie od tego, na jak dużą skalę prowadzisz uprawę krzewów winnych, ważnym punktem na twojej liście zadań pielęgnacyjnych powinno być coroczne cięcie formujące. To ono pozwala chronić posadzone krzewy przed skutkami zmiennego klimatu, a także poprawia warunki dojrzewania soczystych gron. Poznaj 5 sposobów na formowanie winorośli, które polecają winoogrodnicy.
Czytaj artykułKażdemu ogrodnikowi zależy na takim przygotowaniu miejsca pod uprawy, by wszystkie posadzone tam rośliny doskonale się rozwijały i obficie plonowały. Jednym z ciekawych pomysłów jest założenie podwyższonych zagonów zbudowanych z wielu warstw materii organicznej, które stwarzają idealne warunki wzrostu dla wielu gatunków warzyw i owoców. Jakie zalety mają grządki warstwowe? Jak je zbudować krok po kroku? Podpowiadamy.
Czytaj artykułŻywotniki, znane powszechnie jako tuje, są ulubieńcami wielu ogrodników ze względu na ich walory dekoracyjne i łatwość w utrzymaniu. Zachowują swój piękny kolor i kształt nawet w zimie, kiedy większość roślin przechodzi w stan spoczynku. Tuje można sadzić zarówno pojedynczo, jak i w grupach, tworząc efektowny żywopłot. Należy jednak wybrać właściwy termin. Kiedy sadzić tuje? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o tej czynności, aby żywotniki szybko się przyjęły i dobrze rosły.
Czytaj artykułŚnieżnik zaliczany jest do najwcześniej kwitnących roślin. W naszych warunkach klimatycznych zakwita na przedwiośniu, bo już w marcu. Jest ceniony ze względu na swoje dzwonkowate, niebiesko-fioletowe kwiaty oraz łatwość uprawy. To sprawia, że śnieżnik jest idealnym wyborem dla ogrodników zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych wymagań uprawowych, a stworzy w ogrodach barwne, wiosenne dywany.
Czytaj artykułBorówka amerykańska to długowieczny krzew, który jest chętnie sadzony w przydomowych ogrodach. Rodzi smaczne i wartościowe owoce, ale do obfitego plonowania wymaga zasilania w składniki pokarmowe. Prawidłowe odżywianie tych roślin jest szczególnie ważne wiosną, gdy sezon wegetacyjny dopiero się rozpoczyna. Czy wiesz, czym nawozić borówkę amerykańską o tej porze roku? Sprawdź, jakich błędów unikać podczas dokarmiania krzewów, by latem móc zbierać kosze pełne owoców.
Czytaj artykułSezon na kleszcze trwa cały rok, jednak wiosną i latem ich aktywność znacząco wzrasta. Te maleńkie, często trudne do zauważenia pajęczaki czekają na zwierzęta i ludzi ocierających się o gałązki, kryjąc się w wielu gatunkach roślin. Część z nich możesz nawet mieć w ogrodzie. Zadbaj o ochronę przed niebezpiecznymi pasożytami. Wiemy, jakie rośliny w ogrodzie przyciągają kleszcze – przeczytaj i lepiej zrezygnuj z ich uprawy.
Czytaj artykułWiosną nagietki pokrywają rabaty ognistą pomarańczą, a ich zapachu nie pomylisz z niczym innym. Doskonale wyglądają w donicach, wzdłuż ścieżek i grządek warzywnych, gdzie... chronią uprawy przed szkodnikami. Kiedy sadzić nagietki? Czy da się przygotować sadzonki w doniczkach? Jakie towarzystwo dla nagietków wybierać, aby ogród, w pełnym rozkwicie, był zdrowy i bezpieczny? Podpowiadamy, dlaczego warto co roku sadzić roślinki tradycyjne, które uwielbiają nasze babcie.
Czytaj artykułOlbrzymie, mięsiste i intensywne w smaku owoce. Właśnie takie są pomidory 'Gigantomo', które mogą ważyć nawet 1 kg! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet początkujący ogrodnik zbierał tak imponujące plony we własnym ogródku. Wysiejmy tę odmianę na rozsadę i myślmy już o stabilnych podporach pod rośliny. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas uprawy pomidora 'Gigantomo'? Podpowiadamy, o czym pamiętać, by już w lipcu zrywać z krzaków prawdziwe olbrzymy.
Czytaj artykułZima to prawdziwe wyzwanie dla naszych roślin doniczkowych. W tym okresie zmagają się one z niedostateczną ilością światła, suchym powietrzem z ogrzewania czy niskimi temperaturami. Dlatego na przedwiośniu warto szczególnie zadbać o rośliny domowe, aby mogły one kontynuować zdrowy wzrost i odzyskać witalność. Jak zatem pielęgnować kwiaty doniczkowe po zimie? Wystarczy zrobić uniwersalny nawóz z… kaszy. Dzięki prostej mieszance rośliny odżyją, zaczną szybciej rosnąć i wypuszczać pąki kwiatowe.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 743
- Następna