Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Dyptam jesionolistny

Dyptam jesionolistny to bylina o niezwykłych kwiatach i nietypowej renomie. Często mówi się nim jako o „krzewie Mojżesza”. W bardzo upalne i słonecznie dni może samoistnie zapłonąć zielonkawym płomieniem. Czy można  uprawiać go bezpiecznie w ogrodzie?

Apteka w ogrodzie: Dyptam jesionolistny

Dyptam jesionolistny należy do rodziny rutowatych. Porasta głównie rejony południowej Europy. W Polsce nie występuje naturalnie, bywa jednak często uprawiany jako roślina dekoracyjna. Najbardziej atrakcyjnie wygląda w maju, czerwcu i lipcu, kiedy zakwita. Pojawiają się na nim wówczas zebrane w grona kwiaty wybarwione na biało, różowo lub purpurowo. Mają piękny, orzeźwiający, cytrusowy zapach.

Dyptam jesionolistny - charakterystyka

Bylina dorasta do ok. 100 cm. Wytwarza liczne, grube i sztywne pędy, które w dolnych partiach pokryte są dużymi, pierzastymi liśćmi. Pędy i liście rośliny pokryte są włoskami gruczołowymi, przez które wydziela ona olejki eteryczne, o cynamonowo-cytrynowym zapachu. Ta właśnie właściwość odpowiada za „sensacyjne” doniesienia o dyptamie. Nie bez powodu nazywa się go „gorejącym krzewem”. W bardzo słoneczne i upalne dni opary z olejków, które gromadzą się wokół rośliny, mogą samoistnie zapłonąć. Wytwarzają się wówczas czerwonawe lub zielonkawe, krótkotrwałe płomyki, które nie uszkadzają rośliny. Jest to jednak zjawisko niezwykle, niezwykle rzadkie, nie ma więc obaw, że do „samozapłonu” dojdzie w naszych ogrodach. Niemniej jednak warto mieć na względzie, że dyptam jest rośliną heliotoksyczną.

Dotykanie jej w ciepłe dni może skończyć się bolesnym i rozległym poparzeniem. Powstałe w ten sposób rany bardzo długo się goją. Nie tylko dyptam czy barszcz Sosnowskiego mogą stanowić zagrożenie w okresie letnim. O innych roślinach przeczytasz w tym artykule. Chociaż określa się go mianem „krzewu mojżeszowego”, naukowcy nie potwierdzają, że to właśnie dyptam występował w biblijnej przypowieści.

REKLAMA

Dyptam jesionolistny - wysiew i stanowisko

Dyptam jesionolistny nie jest ciężką w uprawie byliną, chociaż chcąc wprowadzić go do ogrodu, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Nasiona wysiewa się od lutego do marca w skrzynkach pod osłonkami — dobrze trzymać je w miejscu, gdzie temperatura oscyluje na poziomie ok. 18 st. C. Gdy wykiełkują po 30-40 dniach, siewki przenosi się do większych donic (średnica 10-12 cm). Na stałe miejsce rośliny przesadzamy we wrześniu. Pierwsze kwiaty pojawią się dopiero po paru latach. Dłuższy czas oczekiwania wynagradza jednak długowieczność dyptamu, dożywa on bowiem nawet 20 lat. Nie lubi jednak przesadzania, zatem dobrze zastanówmy się, zanim posadzimy go w konkretnym miejscu w ogrodzie. Doskonale nadaje się na rabaty (w grupach lub pojedynczo), ale ładnie prezentuje się tez posadzony w grupach na trawniku oraz powtykany między inne krzewy.

Dyptam jest ciepłolubny, ale dobrze znosi zimowe temperatury. W ogrodzie należy zapewnić mu słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Preferuje glebę żyzną, przepuszczalną, wilgotną o zasadowym pH i zasobną w wapń.

Dyptam jesionolistny w zielniku Hildegardy z Bingen 

Dyptam jest rośliną zielną. Surowcem zielarskim są jego liście, kwiaty, korzeń i nasiona. Wzmianki o jego korzystnym wpływie na zdrowie pojawiały się już w zapiskach średniowiecznej uzdrowicielki – świętej Hildegardy z Bingen. Według jej zapisków dyptam ma wzmacniać ukrwienie oraz pomagać na zwapnienie naczyń krwionośnych, kamienie nerkowe i żółciowe. Łagodzi niektóre bóle serca oraz obniża poziom złego cholesterolu. Uzdrowicielka radziła, by spożywać 1-2 szczypty ususzonego i sproszkowanego ziela przez kilka miesięcy (nie dłużej niż pół roku). Z kolei starożytni Chińczycy traktowali dyptam jako remedium na przeziębienia, ból głowy i bóle reumatyczny.

REKLAMA

Zdrowotne właściwości dyptamu jesionolistnego

A jak na prozdrowotne właściwości dyptamu zapatruje się współczesna medycyna? W kwiatach rośliny zawarte są liczne olejki eteryczne, fitosterole, kumaryny, flawonoidy. Te ostatnie wykazują działanie przeciwzapalne i ochronne. Esencja z rośliny hamuje rozwój bakterii, ma właściwości antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Dyptamowa nalewka ma działanie rozluźniające, rozkurczowe, moczopędne i wykrztuśne. Wzmacnia układy krwionośny i limfatyczny, zwalcza ich stany zapalne oraz zapobiega obrzękom kończyn. Wyciągi z rośliny mogą być stosowane zewnętrznie, na skórę, ponieważ przyśpieszają gojenie ran i łagodzą zmiany trądzikowe oraz ropne. Podczas kuracji lekami i kosmetykami z dodatkiem dyptamu należy pamiętać o fotouczulaniu. Pod wpływem promieni słonecznych preparaty na bazie dyptamu mogą podrażnić i poparzyć skórę.

Przepisy na preparaty z dyptamu jesionolistnego

Napar z dyptamu przygotujemy, zaparzając przez 20 minut 1-2 łyżki suszonych, sproszkowanych kwiatów w gorącej wodzie lub mleku. Jego smak poprawić można miodem lub domowym sokiem owocowym.

Nalewkę sporządzimy z 100 gramów suszu roślinnego (z kwiatów, liści lub korzeni), które należy zalać 500 ml alkoholem i odstawić na 1-2 tyg. w zacienione miejsce.

Aby zrobić syrop na kaszel i flegmę łączymy nalewkę z miodem w proporcjach 1:1.

Deccoria.pl

Zdjęcia główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Apteka w ogrodzie: Pięć ziół na depresję, obniżony nastrój i chroniczne zmęczenie

Apteka w ogrodzie: Zioła na oczyszczanie płuc

Apteka w ogrodzie: Oczyszczanie organizmu

Apteka w ogrodzie: pamięć i koncentracja

Apteka w ogrodzie: Pokonaj stres roślinami!

Apteka w ogrodzie: Zioła wzmacniające trzustkę

Apteka w ogrodzie: Zioła łagodzące ból gardła

Apteka w ogrodzie: Zioła wspomagające trawienie

Apteka w ogrodzie: Zioła na ból głowy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.