Budowa i remont

Projekty domów – jak wybrać odpowiedni z nich?

Kolejną czynnością po zakupie wymarzonej działki jest wybór odpowiedniego projektu domu. Warto  przy tym określić parametry budynku oraz rozplanować rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Możemy sięgnąć po gotowe projekty domów znajdujące się w katalogach bądź zlecić indywidualne wykonanie. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego budynku?

Projekty domów – jak wybrać odpowiedni z nich?

Fot. materiały promocyjne

Projekty domów - parametry

Wielkość domu zależy w głównej mierze od potrzeb oraz możliwości finansowych inwestora. Większa powierzchnia to zdecydowanie więcej przestrzeni do wykorzystania, jednak wraz z nią rosną także koszty eksploatacyjne. Przeważnie polscy inwestorzy decydują się na domy o powierzchni 150-180 m². Na etapie planowania wielości powierzchni domu, należy także rozważyć, czy w przyszłości nie będziemy myśleć o powiększeniu naszej rodziny. Jeśli natomiast mamy w planach pracę w domu, to powinniśmy pomyśleć o oddzielnym pomieszczeniu z przeznaczeniem na gabinet. Najlepiej ulokować go niedaleko wejścia.

Projekty domów – ilość kondygnacji

Jeśli chodzi o popularność, to dużym zainteresowaniem cieszą się gotowe projekty domów jednorodzinnych lub z poddaszem użytkowym. Te pierwsze są łatwiejsze w realizacji, gdyż nie ma tu konieczności wykonania solidnego stropu czy schodów. Ich zaletą jest wygoda i komfort użytkowania. W domu bez schodów łatwiej się poruszać, zwłaszcza jeśli mamy w rodzinie osobę starszą lub niepełnosprawną. Wadą tego typu projektów jest stosunkowo duża powierzchnia podłogi na gruncie, większe fundamenty i spora powierzchnia dachu. Wiąże się to z dużą powierzchnią zabudowy, która może odstraszyć inwestorów z mniejszymi działkami. Częściej wybierają oni wariant z poddaszem użytkowym lub piętrowy. Problemem jest także duża powierzchnia zabudowy, dlatego wielu inwestorów, szczególnie posiadaczy mniejszych działek, decyduje się na wariant z poddaszem użytkowym lub piętrowy. Należy mieć na uwadze fakt, że domy z poddaszem użytkowym posiadają skosy na górnej kondygnacji, które nie tylko zmniejszają powierzchnię użytkową, ale również mogą stanowić przeszkodę w jej zagospodarowaniu. Choć z drugiej strony odpowiednio urządzone poddasze może być niezwykle klimatycznym miejscem w domu.


Fot.materiały promocyjne

Projekty domów – piwnica czy bez piwnicy?

Kwestia podpiwniczenia to także istotny punkt rozważań. Do niedawna stanowił on nierozłączny element  domu. W piwnicach urządzano kotłownię, spiżarnię, warsztat majsterkowicza czy też garaż. Obecnie odchodzi się od tego rozwiązania i wspomniane pomieszczenia umieszcza się na parterze domu bądź w oddzielnym budynku gospodarczym. Powodem tego typu działań są przede wszystkim oszczędności, gdyż wykonanie izolacji przeciwwodnej podpiwniczenia kosztuje całkiem sporo, a w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych potrafi sprawić wiele problemów. Jeśli natomiast posiadamy małą, wąską działkę to piwnica jest dobrym rozwiązaniem. Czasem wymusza na nas ukształtowanie terenu na działce.

Projekty domów – kuchnia oddzielna czy aneks

W przypadku kuchni mamy do wyboru wydzielenie oddzielnego pomieszczenia lub stworzenie aneksu kuchennego, który będzie częścią pokoju dziennego. Zwolennicy pierwszej opcji sugerują, że zamknięta kuchnia pozwala utrzymać porządek, a zapachy z gotowania nie wydobywają się  do innych pomieszczeń. Jeśli jest ona odpowiednio duża, z powodzeniem możemy postawić tam też stół jadalny. Aneks kuchenny jest zazwyczaj wybierany przez osoby lubiące spożywać posiłki w salonie.


Fot. materiały promocyjne

Projekty domów - a co z garażem?

Popularnym rozwiązaniem jest garaż znajdujący się na poziomie gruntu, a nie w piwnicy. To lepsze wyjście podczas zim i oblodzenia powierzchni. Najwygodniejszą opcją jest zrobienie wejścia z garażu bezpośrednio do domu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie go blisko części mieszkalnej. Jednak niech nie będzie w bryle domu, gdyż w ten sposób będziemy narażeni na utratę ciepła. Projekty domów przewidują dostawienie  pomieszczenia do dobrze ocieplonej ściany zewnętrznej. Garaż postawiony jako oddzielny budynek  jest mniej komfortowy i jego sposób opodatkowania jest wyższy.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.