Artykuły

Wybierasz okna do domu? Na to koniecznie zwróć uwagę

Wybór okien jest jedną z ważniejszych decyzji podczas budowy domu, czy remontu mieszkania. Warto zwrócić uwagę na parametry stolarki, by wybrać okna najbardziej dopasowane się do naszych potrzeb.
REKLAMA

Jak się okazuje, wybór okien wcale nie jest łatwym zadaniem i zanim zdecydujemy się na ostateczny zakup, czeka nas wizyta u kilku dystrybutorów. Na rynku znajdziemy szereg różnych materiałów, z których okna są wykonywane: drewno, aluminium, PVC.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Salon połączony z kuchnią                Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Okna aluminiowe, są aktualnie najbardziej popularne wśród architektów i często wykorzystywane w realizacji nowoczesnych biurowców, hoteli czy w budynkach użyteczności publicznej – wszędzie tam, gdzie pojawiają się duże przeszklenia. Aluminium jest materiałem sztywnym, ale jednocześnie lekkim i bardzo odpornym na korozję. Coraz częściej łaskawszym okiem na ten materiał zaczynają też spoglądać inwestorzy prywatni. Ze względu na jego surowy, nowoczesny wygląd bardzo pasuje do śmiałych projektów współczesnych domów.

Okien PVC są najbardziej trwałe i bezproblemowe w eksploatacji, przewyższają swoimi właściwościami stolarkę drewienną, która ładniej wyglądaja, jednak wymagaja od nas więcej zabiegów konserwacyjnych. Producenci okien oferują szereg udoskonaleń w wyglądzie stolarki np. ogromną gamę kolorystyczną i specjalistyczne techniki pokrywania farbami, dzięki którym okna PVC nie różną się praktycznie wyglądem od tych drewnianych. Plastik jest natomiast zdecydowanie lepszym materiałem jeśli zależy nam na dobrej izolacyjności cieplnej. Z tego względu o wiele bardziej nadają się do zastosowań w pomieszczeniach mieszkalnych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dla miłośników naury                Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Na co, oprócz materiału z jakiego są wykonane, należy zwróć uwagę podczas wyboru okna?
Najbardziej istotnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić szczególna uwagę są profile (klasa profili). To one najbardziej wpływają na izolacje i akustykę. Zadaniem profili jest utrzymywanie szyby. Okno składa się z ramy, skrzydła i listew przyszybowych, które utrzymują szybę w oknie.  Aby profile były trwałe, powinny być odporne na wahania temperatur oraz silny wiatr. Na rynku dostępne są standardowe profile pięciokomorowe, odchodzi się jednak od nich na rzecz nowoczesnych, zaawansowanych profili sześciokomorowych (im więcej komór tym lepiej, jednak musimy liczyć się również z większymi kosztami).

Kolejnym z najważniejszych parametrów, jest energooszczędność. Na tym absolutnie nie warto oszczędzać. Pamiętajmy, że dzięki oknom z wysokim współczynnikiem zaoszczędzimy na późniejszych rachunkach za ogrzewanie mieszkania czy domu zimą. Zwróćmy zatem uwagę na współczynnik Uw. Podawany jest w jednostkach W/(m2K). Pokazuje nam, ile ciepła przedostanie się przez okno po jego zamontowaniu. Niska wartość współczynnika Uw mówi, że straty ciepła są małe. Czasem widzimy oznaczenia Ug albo Uf. Parametry te dotyczą tylko wybranych elementów okna – szyby Ug, i ramy Uf. Zawsze jednak dopytajmy o rzeczywistą utratę ciepła – czyli wspomniany wcześniej  współczynnik Uw (maksymalna, dopuszczana wysokość współczynnika Uw to 1,3 W/(m2KNiektórzy producenci oferują jednak stolarkę o dużo niższym współczynniku Uw (0,8 W/m²K), co nie tylko spełnia, ale wręcz przekracza zaostrzone normy w zakresie izolacyjności cieplnej, gwarantując komfort przebywania w danym pomieszczeniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W stronę vintage!                Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Koniecznie zwróćmy również uwagę na liczbę oraz rozmieszczenie uszczelek. Okna mogą mieć dwie uszczelki montowane w części wewnętrznej i zewnętrznej, a także trzecią dodatkową montowaną w środku, powoduje to powstanie tzw. suchej komory (podnosi znaczenie izolację cieplną i poprawia szczelność okna), w której pracują okucia, co przedłuża ich żywotność. Podstawową funkcją uszczelek jest zabezpieczenie wnętrza domu czy mieszkania przed dostaniem się wody. Mikrowentylacja, to kolejna bardzo ważna funkcja, dzięki której możemy rozszczelnić okno czyli tworzy się niewielką szczelinę, zapewniająca stały dopływ świeżego powietrza, uruchamiamy ją poprzez przekręcenie klamki do góry o 45°.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Moje nowe, białe M                Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Nie zapominajmy również o sprawdzeniu marki danego producenta okien. Duzi producenci posiadają zazwyczaj wewnętrzny system kontroli jakości, do tego mają wielu dystrybutorów, którzy podczas montaży stosują się stricte do zaleceń producenta. Ostatnimi dwoma, ale równie ważnymi elementami na które koniecznie należy zwrócić uwagę podczas zakupu okien jest: gwarancja + karta gwarancyjna oraz certyfikaty. W przypadku gwarancji koniecznie sprawdźmy, na jak długo i na co dokładnie producent jej udziela (całość materiałów, montaż, a może tylko okucia?). Okres jej obowiązywania może być różny dla każdej części okna, np. 5 lat na uszczelki, a 2 lata na całe okno. Dokument ten powinniśmy otrzymać na piśmie wraz z pieczątką, podpisem i datą sprzedaży, tylko wtedy będziemy mogli dochodzić ewentualnych roszczeń. Do gwarancji powinien zostań również dołączony certyfikat czyli deklaracja CE, potwierdzającą zgodność produktu z unijnymi normami. W deklaracji musi zostać umieszczona pieczątka kontrolera i data produkcji okna.

Nie obawiajmy się zadawania pytań w salonach sprzedaży. Sprawdzając poszczególne parametry, będziemy mieli pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Kiedy już dokonamy zakupy, pamiętajmy, że to nie koniec. Okna wymagają konserwacji co 2-3 lata. Nawet jeżeli mają one duże właściwości izolacyjne, może się okazać, że z biegiem lat rozregulują się i powstaną w nich szczeliny.

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Koniec z myciem okien na wiosnę! Na rynku pojawiły się szyby samoczyszczące

Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie domu światłem naturalnym?

Okna vs. złodzieje. Czyli jak zabezpieczyć się przed kradzieżą

Co warto wiedzieć przy wyborze okien na balkon lub taras?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

janmatejko

U siebie mam okna od firmy Atos z Lublina i muszę przyznać, że sprawdzają się bardzo dobrze. Jakość okien 10/10

Balzer

Według mnie najlepiej jest wybierać jak najlepsze okna, więc osobiście skorzystałem z pomocy firmy Globart (http://www.globart.pl/) z Nadarzyna. Doradzili mi oni przy wyborze okien, dzięki czemu obecnie nie muszę przejmować się brakiem szczelności czy też innymi, podobnymi problemami.

REKLAMA
Graham

Szczelne okna to podstawa jeśli się chce myśleć o ocieplaniu domu. Bez szczelnych okien i futryn szkoda nawet ogrzewać. To tak samo jak trzeba uważać przy kładzeniu izolacji, żeby nie tworzyły się mostki termiczne https://www.youtube.com/watch?v=mYDv8XkdLyw

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wybierasz okna do domu? Na to koniecznie zwróć uwagę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.