Budowskaz radzi

Szukamy skutecznej ochrony domu przed owadami

Owady i insekty pojawiają się w naszych domach czy tego chcemy, czy nie. Ci nieproszeni goście są wyjątkowo uciążliwi, warto więc pomyśleć o dobrym zabezpieczeniu. Tu z pomocą przychodzi moskitiera, która tworzy mechaniczna barierę przed owadami. Nie jest przy tym rozwiązaniem szkodliwym dla środowiska.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Czym jest moskitiera?

To siatka posiadająca drobne oczka, która jest najprostszym sposobem na ochronę przed owadami dostającymi się do pomieszczeń przez okna i drzwi. Zaletą tego rozwiązania jest lekka konstrukcja, która zwykle jest łatwa w montażu. Wybierając moskitierę, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wielkość oczek. Dużą popularnością cieszy się sieć o gęstości 1,2 mm, która skutecznie chroni nawet przed małymi owadami.

Rodzaje moskitier

Siatka zabezpieczająca to najtańsze rozwiązanie. Jest prosta w montażu i skutecznie chroni przed owadami. Należy ją przykleić do ościeżnicy taśmą. Taką siatkę można kupić w rolce lub dociętą do wymiarów okna czy drzwi. Nie jest to jednak trwałe rozwiązanie. Jeśli siatkę zamontujemy w drzwiach prowadzących na taras czy balkon, z których często korzystamy, wówczas każdorazowo będziemy musieli ją odklejać, co skróci jej żywotność.

Zobacz więcej zdjęć

Dużą popularnością cieszą się też moskitiery ramkowe. Świetnie sprawdzą się zarówno do okien tradycyjnych, jak i tych o nietypowych kształtach. To siatka ochronna naciągnięta na aluminiową ramę. Tego rodzaju osłony wykonuje się na wymiar. Moskitiery są montowane do ramy okiennej uchwytami obrotowymi. To z kolei pozwala na łatwe ściąganie i zakładanie. Montaż moskitier ramkowych jest łatwy, nie wymaga pomocy fachowca, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją.

Innym rodzajem są moskitiery harmonijkowe. Posiadają one prowadnice, co pozwala łatwo je przesuwać oraz montować. Składają się z modułów, zarówno jedno-, jak i dwuskrzydłowych. Po złożeniu można je schować w aluminiowym profilu, przez co zajmuje mało miejsca.

W przypadku moskitier dzieli się je na przesuwne i otwierane. Oba rodzaje nadają się do zamontowania do drzwi balkonowych, z których często korzystamy. Moskitiery przesuwne to świetne rozwiązanie przy dużych powierzchniach. Posiadają prowadnice górną i dolną. Z kolei moskitiery otwierane to idealne rozwiązanie całoroczne. To dodatkowe drzwi w lekkiej ramie, które montuje się zawiasami do futryny drzwiowej albo do fasady budynku. Posiadają ona uchwyt do otwierania oraz magnesy pozwalające na utrzymanie moskitiery zamkniętej. Dodatkowo taka moskitiera wyposażona jest w uszczelkę szczotkową, dzięki czemu owady nie dostają się do wnętrza.

Moskitiera zintegrowana z roletą

Dla osób szukających całorocznej ochrony przed insektami poleca się moskitiery roletowe, które są montowane na zewnątrz. Tego rodzaju moskitiery są zamknięte w kasecie, która jest montowana albo do ościeżnicy, albo do wnęki okiennej. Kaseta chroni moskitierę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.


Fot.Materiał prasowy

Takie rozwiązanie jest wygodne, ale przy tym znacznie droższe od pozostałych i skomplikowane w montażu, dlatego lepiej zlecić to fachowcom.

Moskitiery dla alergików

Na rynku dostępne są również moskitiery przeznaczone dla alergików. Obok owadów chronią też przed pyłkami traw, drzew czy kwiatów. Takie moskitiery są wyposażone w specjalne siatki przeciwpyłowe, które są gęściej splecione, co pozwala zatrzymać pyłki na zewnątrz. Badania potwierdzają skuteczność tego rodzaju rozwiązania w przypadku ochrony przed najpopularniejszymi alergenami: pyłkami brzozy – 97% oraz pyłkami traw czy pokrzyw – 100%. Siatki posiadają atest ECARP. Ich wadą jest cena, nawet o 40% wyższa od standardowej moskitiery.

Jak wybrać materiał?

Najczęściej moskitiery wykonane są z włókien nylonowych albo z włókna węglowego. Na rynku dostępne są też modele aluminiowe, wykonane z cienkich i wytrzymałych aluminiowych nitek. Tego rodzaju moskitiery wyróżnia duża odporność na uszkodzenia i dobrze sprawdzą się, jeśli posiadamy zwierzęta domowe.

Zobacz więcej zdjęć
Kolor ma znaczenie?

Zwykle moskitiery są białe, czarne i szare, a nieco rzadziej brązowe, jednak na rynku można spotkać je również w innych kolorach. Dzięki temu łatwo dobrać moskitierę do wystroju wnętrza. Moskitiera czarna nieco zaciemnia widok z okna. Z kolei biała nie zaciemnia obrazu, ale łatwo się brudzi. Moskitiera metalowa zaś nie zmienia widzianego obrazu, a przy tym nie jest podatna na odbarwienia. Również ramy moskitier dostępne są w różnych kolorach, najczęściej białym, brązowym oraz czarnym.

Kiedy czyścić moskitierę?

Moskitiera zamontowana w oknie czy drzwiach balkonowych jest narażona na zanieczyszczenia oraz działanie warunków atmosferycznych. Wtedy też staje się nieestetyczna i ogranicza widoczność. Aby moskitiera długo nam posłużyła, dobrze wyglądała, a przy tym zapewniła optymalna widoczność, warto ją czyścić. Zwykle wystarczy ciepła woda i delikatny detergent. Czyszcząc siatkę ochronną, warto ją namoczyć w wodzie, dzięki czemu łatwiej usuniemy nagromadzony osad. Potem należy wypłukać ją w czystej wodzie i wysuszyć delikatną szmatką. Mokra siatka jest ciężka i może oderwać się od stelaża. Trzeba pamiętać, że trwałość i funkcjonalność moskitiery zależy również od regularnego czyszczenia.

Moskitiery to skuteczna alternatywa dla lamp owadobójczych czy wtyczek. Jeśli wybierzemy trwały materiał, wówczas mogą chronić nasze wnętrza również przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi – słońcem, wilgocią czy wysoką temperaturą.

Monika Borkowska-Szmit

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Szukamy skutecznej ochrony domu przed owadami"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.