Budowskaz radzi

Wygraj ze smogiem - skuteczne sposoby

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, oczyszczacze powietrza, nawiewniki lub specjalne markizy. Poznaj sposoby ochrony wnętrza domu przed smogiem.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Czym jest smog? Niby wszyscy wiemy. To zanieczyszczenie powietrza, którego przyczyną są dym i spaliny. W atmosferze znajdują się wtedy między innymi tlenki siarki, tlenek azotu, pyły zawieszone i wielopierścieniowe węglowodany aromatyczne. Dane dotyczące Polski są alarmujące. Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM 2,5 miast, aż 33 znajduje się w naszym kraju. Na czele niechlubnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast mamy Żywiec, Rybnik, Kraków, Skawinę i Nowy Sącz. Oczywiście największy smog występuje w sezonie grzewczym. Szacuje się, że z powodu smogu przedwcześnie umiera w Polsce rocznie około 19 tysięcy osób. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy miejscowości usytuowanych w nieckach, gdzie przewietrzanie jest najmniejsze. Ze względu na warunki występowania oraz skład chemiczny wyróżniamy dwa rodzaje smogu:

- smog londyński – składa się z trudno opadających pyłów, sadzy, tlenków węgla, dwutlenku siarki i tlenku azotu. Występuje w umiarkowanej strefie klimatycznej w zimie.

- smog typu Los Angeles – występuje latem w strefach subtropikalnych. Składa się z węglowodorów, tlenków azotu i tlenków węgla.

Według Światowej Organizacji Zdrowia z powodu raka płuc spowodowanego smogiem umiera rocznie na świecie kilkaset tysięcy osób. Smog atakuje nie tylko oskrzela, drogi oddechowe i układ krążenia. Zanieczyszczenia zatruwają również glebę. W konsekwencji zatruwane są rośliny jak i produkty pochodzenia zwierzęcego. Badania przeprowadzone w 2016 roku przez naukowców z Politechniki Krakowskiej wykazały obecność w jajach z wolnego wybiegu produkowanych na terenie Małopolski, wysokie stężenia silnie toksycznych dioksyn.

Czym są pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5?

Pyły zawieszone to substancje toksyczne unoszące się w powietrzu, zawierające między innymi metale ciężkie, dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Pyły PM 10 zawierają cząstki o średnicy poniżej 10 mikrometrów. Odpowiednio PM 2,5 to cząstki poniżej 2,5 mikrometra. Przenikają one nie tylko do górnych dróg oddechowych, ale także do płuc, a nawet do krwi. Oba rodzaje pyłów mogą powodować kaszel, zadyszkę i trudności z oddychaniem. Mogą być przyczyną lub przyspieszać rozwój chorób dróg oddechowych i chorób serca.

Normy:

Średnioroczna wartość pyłu PM 2,5 nie powinna przekraczać 25 mikrogramów na metr sześcienny.
Średniodobowa wartość pyłu PM 10 powinna wynosić nie więcej niż 50 mikrogramów na metr sześcienny i ta wartość nie powinna być przekraczana częściej niż 35 dni w roku. Poziom średnioroczny PM 10 to 40 mikrogramów ma metr sześcienny a poziom alarmowy 200.

fot. 123RF/PICSELL

Oczyszczacze powietrza

Najprostszym rozwiązaniem w pomieszczeniach już istniejących jest instalacja oczyszczacza powietrza. Filtruje on powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, zatrzymując między innymi pyły zawieszone. Jeśli w oczyszczaczu zamontowany jest filtr węglowy, oczyszczacz może usuwać także związki lotne. Oczyszczacze dzielimy ogólnie na dwa typy: te z filtrami HEPA, czyli mechaniczne oraz wodne. W tym drugim typie dzięki tak zwanej mokrej depozycji pyły zawieszone są deponowane w wodzie. Ich wadą jest konieczność ciągłego oczyszczania urządzenia. W innym przypadku bardzo szybko rozwijają się tam grzyby i drobnoustroje, które później rozsiewane są po domu. Oczywiście o oczyszczacz mechaniczny też musimy dbać i regularnie wymieniać w nim filtry. Istotne jest, by dostosować oczyszczacz do kubatury pomieszczenia. Koszt oczyszczacza przekracza z reguły 1000 zł.

W najlepszej sytuacji są budujący nowy dom

Przed pyłami zawieszonymi chroni wentylacja mechaniczna wraz z rekuperacją. Szczelny dom nie wpuszcza do środka zatrutego powietrza - zasysane przez wentylację mechaniczną powietrze oczyszczane jest przez filtry. Kluczowe są tu charakterystyki filtrów znajdujących się na nawiewie. Już standardowe filtry pochłaniają część smogu. W miastach warto przemyśleć zastosowanie filtrów o podwyższonych parametrach. Klasa EU4 (F4) zatrzymuje od 50 do 85% pyłu o wielkości 3 do 10 mikrometrów (czyli PM 10). Filtr podwyższonej klasy EU7 (F7), zatrzymuje około 90% pyłów o wielkości 1 do 10 mikrometra i około 75% pyłów o wielkości 0,3 do 1 mikrometra.

Przeczytaj: Rekuperacja warunkiem energooszczędności »

Kompleksowa instalacja wentylacji mechanicznej wraz z rekuperatorem dla średniej wielkości domu jednorodzinnego to koszt kilkunastu tysięcy złotych. Warto pamiętać, że rekuperacja nie tylko chroni przed smogiem, ale także znacznie obniża wydatki za ogrzewanie. Na rynku dostępne są także minirekuperatory, czyli małe instalacje, które przebija się przez ścianę. Z powodzeniem można je stosować w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną.

Nawiewniki i markizy

Producenci okien w odpowiedzi na coraz większe skażenie powietrza i wszechobecny smog zaczęli produkcję antysmogowych nawiewników. Ważne jest to, że nawiewniki można montować nawet w istniejących oknach. Jeden z głównych producentów oferuje nawiewniki z filtrami eliminującymi zanieczyszczenia pyłami zawieszonym PM10. Cena nawiewnika to 215 złotych.

Na rynku można spotkać zakładane na okna membrany, ramki i markizy. Wykonywane są z nanowłókien o średnicy od 50 do 150 nanometrów. W mniejszym stopniu, ale także chronią nas przed smogiem. Wybierając dowolną formę oczyszczania powietrza w domu, zawsze warto zwrócić uwagę na parametry, jakie cząstki są zatrzymywane i czy faktycznie wybrane rozwiązania ochronią nas zarówno przed PM10 jak i PM2,5. Należy też pamiętać, by zgodnie z zaleceniami producenta dbać o wymianę filtrów. Tylko wtedy urządzenia antysmogowe będą działały poprawnie.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wygraj ze smogiem - skuteczne sposoby"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.