Eksperci wywiady

Artystyczne lalki dla dorosłych

Zapraszamy na rozmowę z Karoliną Kraską, która tworzy nietypowe lalki. Jednym wydają się mroczne, inny zakochują się w nich od pierwszego wejrzenia. Nie ulega wątpliwości, że jej prace są jedyne w swoim rodzaju i mają "duszę". Autorka podróżuje po całym świecie i tam też sprzedaje swoje prace. Pomysły na lalki czerpie z muzyki, filmów i fotografii. Specjalnie dla Was opowie o swojej pasji i technikach tworzenia zabawek.
REKLAMA

Skąd pomysł na lalki artystyczne?

- Pomysł na lalki artystyczne zrodził się z chęci podarowania bliskim mi osobom czegoś stworzonego od serca, a jednocześnie czegoś oryginalnego, czegoś, co stanowiłoby również  uzupełnienie wnętrza domu danej osoby.
 
Jak i gdzie uczyła się Pani tych umiejętności?
- Już od wczesnej młodości przejawiałam zainteresowanie tego typu zajęciami. Myślę że ogromny wpływ na mój rozwój manualny i poczucie estetyki miała moja mama. To bardzo pomysłowa osoba, zawsze potrafi stworzyć coś z niczego, to ona nauczyła mnie jak szyć i ile radości niesie za sobą obdarowywanie własnoręcznie zrobionymi prezentami...
 
 
Pamiętam jak jako jeszcze bardzo mała dziewczynka zachwycałam się cudeńkami, które wychodziły spod jej rąk. Na samym początku oczywiście było to podpatrywanie tego, co robi, a z czasem i ja zaraziłam się tą pasją. Godzinami potrafiłam przesiadywać w domu i lepić z modeliny broszki i inne elementy biżuterii, szyłam również ubranka dla swoich lalek.
 
Później już jako nastolatka chcąc rozwijać swoje zamiłowanie do sztuki dostałam się na zabawkarstwo do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w  Nałęczowie, gdzie pod okiem kadry nauczycielskiej nauczyłam się różnych technik tworzenia zabawek, a w tym również lalek. Tak zaczęła się moja przygoda.
 
Jak powstają prace? Jakimi technikami Pani tworzy, z jakich narzędzi i materiałów  korzysta?
- Prace powstają często pod wpływem impulsu. Pomysły, które rodzą się w mojej głowie po usłyszeniu jakiegoś utworu muzycznego, obejrzeniu filmu, fotografii bądź też sugestii ze strony moich bliskich, jak i również klientów, zostają odpowiednio „przetworzone” - i w taki sposób zaczynam pracę nad lalkami.
 
 
Jak już wcześniej wspomniałam pierwszy zarys postaci powstaje w głowie, potem zabieram się za jego realizację. Zaczynam od wymodelowania twarzy. W tym celu używam masy modelarskiej, która konsystencją przypomina glinę. Następnie pozostawiam ją do wyschnięcia - zazwyczaj jest to 2-3 dni. Po tym czasie następuje polerowanie i malowanie twarzy. Gdy ta już jest gotowa, szyję korpus i „ubieram” lalkę odpowiednio do nadanego jej charakteru. Tworzenie takiej lali to od ok. 5 do nawet 10 dni roboczych.
 
Narzędzia jakimi się posługuję to przede wszystkim moje ręce, igły krawieckie, nici oraz małe drewniane dłutka, które umożliwiają mi pracę nad detalami twarzy. Kiedy natomiast przychodzi czas na ubranie danej lalki, to tutaj nie mam „skrupułów” i posługuję się wszystkimi dostępnymi mi materiałami, lub skrawkami materiałów pozyskanymi od znajomych. Niejednokrotnie bywa że poświęcam w tym celu część mojej własnej garderoby ponieważ potrzebuję odpowiedniej tkaniny, koloru, faktury.
 
 
Na specjalne życzenia robię również lalki przytulanki.
 
Czy lalki mają imiona?
 
- Tak, część z nich wymyślam im sama, a część lalek zostaje nazwana już przez właściciela.
 
Jak wygląda Pani pracownia?
 
- Ponieważ dużo podróżuję i nigdy nie wiem kiedy dopadnie mnie wena, moją pracownią już od dobrych kilku lat jest walizka. W niej staram się pomieścić wszystkie potrzebne mi rzeczy.
 
Proszę mi uwierzyć że nie jest wcale łatwo, a walizka z roku na rok rozrasta się gabarytowo :)
 
  
Które lalki są najczęściej zamawiane?
 
- Nie ma konkretnego typu lalki, która jest najczęściej zamawiana. Zależy to od indywidualnych zleceń i każda jest niepowtarzalna. Nie ma dwóch takich samych lalek.
 
Czy realizowanie zainteresowań wpłynęło na Pani życie prywatne?
 
- Oczywiście, że tak. Dzięki mojej pasji poznałam mnóstwo wspaniałych, inspirujących mnie osób z całego świata. Ich wsparcie i zainteresowanie daje mi motywację do ciągłego działania i rozwijania się.
 
Co Pani radzi początkującym artystom?
- Radzić nie będę, ale to co mogę zrobić, to przede wszystkim życzyć wytrwałości, cierpliwości i wiary że się uda!
 
 
Jak można zamówić u Pani konkretną lalkę? Gdzie można je kupić?
 
- Aby zamówić lalkę należy skontaktować się ze mną drogą mailową, odwiedzając moja stronę : www.facebook.com/KraskaDolls
 
Dziękujemy za rozmowę!

Jeśli znacie osoby, które wzbogacają polską sztukę użytkową i chcielibyście pomóc im się wypromować, piszcie na adres: agnieszkasliwinska@deccoria.pl.

Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Artystyczne lalki dla dorosłych"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.