Czy potrzebne są pozwolenia na montaż reklamy?
Wywieszenie baneru na balkonie? Jeśli lokal znajduje się przy często uczęszczanej trasie, może być dobrym punktem reklamowym. Dodatkowym atutem może być fakt, że mieszkaniec może dodatkowo na tym zarobić.
Nie ma konkretnych prawnych przepisów dotyczących tego zagadnienia. O wszystkim decydują zapisy w regulaminach i statutach wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych. Te drugie najczęściej zakazują jednak montowania reklam na balkonie. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dane mieszkanie jest sprzedawane – istnieje wtedy możliwość wystawienia ogłoszenia przez biuro nieruchomości.
Należy pamiętać o tym, że w przypadku budynku wpisanego do rejestru zabytków istotne jest zdanie konserwatora!
Właściciel może bez żadnych problemów umieścić reklamę w oknie należącym do jego wyłącznego użytku. Jest jednak jeden warunek: nie może ona zakrywać powierzchni części wspólnej.
Natomiast umieszczenie baneru na prywatnej posesji jest bardziej skomplikowane. Czasami potrzebne jest pozwolenie na budowę (kiedy reklama jest na stałe związana z gruntem oraz postawiona na fundamentach). Mniejsze tablice reklamowe pozwolenia nie wymagają – trzeba za to dokonać ich zgłoszenia w starostwie powiatowym.
Ustawa krajobrazowa
Trzeba mieć na uwadze również przepisy ustawy krajobrazowej. 26 lutego 2020 roku w Krakowie została ona przyjęta. Zgodnie z nią miasto zostało podzielone na 3 strefy (z czego strefa III dzieli się na kolejne 3 obszary).
Uchwała ta dopuszcza ograniczony katalog nośników reklamowych, a także podaje warunki ich lokalizacji w poszczególnych strefach:
- banery,
- billboardy o powierzchni 12 m² lub 18 m²,
- słupy plakatowo-reklamowe,
- murale reklamowe,
- panele reklamowe,
- pylony,
- totemy,
- wolnostojące tablice reklamowe lub urządzenia reklamowe, których powierzchnia ekspozycji reklamy nie przekracza 5 m²,
- inne tablice reklamowe lub urządzenia reklamowe umieszczane na obiektach budowlanych.
Uchwała krajobrazowa wejdzie w Krakowie w życie od 1 lipca 2020 roku. Od tego dnia wszystkie istniejące tablice i urządzenia reklamowe będą musiały zostać dostosowane do wymogów w czasie 24 miesięcy.
Jak zamontować reklamę?
Jak poradzić sobie z montażem reklamy, kiedy załatwisz już wszystkie formalności? W wielu przypadkach pomocny może być podnośnik koszowy.
Dlaczego zwyżka?
- Bezpieczeństwo — praca jest wykonywana z obudowanego kosza. Dzięki temu ryzyko upadku z wysokości jest zminimalizowane.
- Mobilność – koszem maszyny można sterować. Aby przemieścić się np. w bok, wystarczy zmienić jego ustawienie.
- Czas pracy — wykonuje się ją szybciej niż z rusztowania.
- Pojemność kosza – można w nim przetransportować nie tylko ludzi, ale też potrzebne narzędzia i materiały.
Najważniejszym aspektem jest, że reklama, niezależnie od tego, gdzie zostanie umieszczona, musi zostać poprawnie zamocowana. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, najlepiej zleć to zadanie fachowcom.
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski