Funkcjonowanie pod skosami
Po pierwsze: przeanalizuj drogę poruszania się i wygodne użytkowanie przestrzeni z obniżonym stropem – wydawać by się mogło, że niska sofa idealnie wpasuje się w niewysoką przestrzeń… owszem, jeśli ma spełniać tylko i wyłącznie charakter dekoracji, bo na pewno nie funkcjonalny. Zwróć uwagę na możliwość swobodnego użytkowania mebli ustawionych pod spadkiem dachu. Zmierz nie tylko poziom mebla, ale dodaj do tej wysokości odpowiednio więcej centymetrów potrzebnych do zmieszczenia użytkownika (swobodna wysokość to min. 190cm).
Zmniejszanie głębokości skosów
Po drugie: zmniejsz optycznie i fizycznie głębokość skosów. Wykonaj drugą ściankę lub głębszą zabudowę tak, aby minimalna wysokość do skosu wynosiła 80 cm. Będzie to szczególnie ważne tam, gdzie do czynienia mamy z ciemnymi wnętrzami doświetlonymi tylko poprzez okna połaciowe, a dach schodzi do samej ziemi i ścianka kolankowa praktycznie nie istnieje.
Powierzchnia pod skosami
Powierzchnia podłogi to nie wszystko. Zgodnie z zapisami prawa budowlanego i norm projektowych powierzchnia pomieszczenia, w której wysokość wynosi mniej niż 140 cm, nie jest w ogóle wliczana do powierzchni użytkowej. Zapisy norm nie są przypadkowe, jednak podyktowane ergonomią, bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Warto o tej wysokości pamiętać, chcąc urządzić wygodne gniazdko na poddaszu.
Wykorzystaj elementy konstrukcyjne
Widoczne elementy konstrukcji dachu: rustykalne belki, słupy z mieczami, ceglane kominy nadadzą pomieszczeniu na poddaszu urokliwy klimat. Jeśli masz tylko szansę, na odzyskanie i odsłonięcie konstrukcyjnych elementów, wykorzystaj je jako aranżacyjny niuans. Jeśli masz na to wpływ bezwzględnie zadbaj o odpowiednie docieplenie pomieszczeń na poddaszu i dobrą wentylację. Zimą ma być ciepło, a latem chłodno, nigdy na odwrót.
Wykorzystaj przestrzeń maksymalnie i rozsądnie
Wykorzystajmy każdy skrawek - wykonując meble pod wymiar we wnękach pod skosami. Wszelkiego rodzaju schowki, szafy wnękowe, półki na książki to idealne rozwiązanie do mieszkania pod skosami. Aranżując sypialnię łóżko ustaw w miejscu pełnej wysokości, tak aby móc swobodnie dość do niego z każdej koniecznej strony w pozycji wyprostowanej. Nie chcesz przecież nabawić się problemów z kręgosłupem lub guzów na głowie. Powierzchnia podłogi na poddaszu bywa często znacznie większa niż standardowo w pokoju. Nie daj się zwieźć przestrzeni i nie zagrać jej niepotrzebnymi sprzętami. Zadbaj o jak najwięcej wolnej powierzchni, wręcz pustawe poddasze będzie się lepiej prezentować i sprawiać wrażenie wyższego.
Kolory na poddaszu
Zawsze i bezwzględnie stosuj jasne kolory na stromych sufitach. Dzięki zastosowaniu bieli na skosach, nie będziemy mieli wrażenia spadającego nam na głowę sufitu, a także optycznie wygramy kilka centymetrów do wysokości. Biały kolor powiększa pomieszczenie i daje ładny efekt odbicia światła. Zrezygnuj z obudowy poddasza, deskami w typie boazerii, niepotrzebnie je przytłoczysz. Takie rozwiązanie dobrze wygląda tylko w typowym górskim domku.
arch. Monika Wolska - Gan
www.archiego.com
Szukasz fachowej porady dotyczącej remontu i aranżacji domu lub mieszkania? Interesują cię konkretne i niedrogie rozwiązania? A może dotychczasowy wystrój wnętrz już ci się znudził i masz ochotę coś zmienić, ale brakuje ci pomysłu? Skorzystaj z porad naszego eksperta! Architekt - Monika Wolska - Gan odpowie na każde twoje pytanie!
Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii (kategoria Wnętrza: Pomoc) przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić . Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas najdziesz odpowiedź na każde pytanie!
Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:
Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco? >>>
Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości >>>
BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora? >>>
Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię? >>>
Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu >>>
Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? >>>
Urządzamy salon. O czym warto pamiętać? >>>
Prysznic czy wanna? Co wybrać? >>>
Ciepło, cieplej, najcieplej. Wybieramy kominek >>>
Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy >>>
Ekspert radzi: Jak rozjaśnić ciemne wnętrze >>>
Wokół kanapy – sprawdzone sposoby na aranżacje kanapy >>>
Pomysł na szybką metamorfozę wnętrz >>>
Jak wybrać płytki na taras? >>>
Czy sufit musi być biały? Poznaj inne ciekawe pomysły! >>>
Jak zestawić kolor drzwi i podłogi?>>>
Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić. Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas znajdziesz odpowiedź na każde pytanie!
Te inspircje mogą ci się spodobać (kliknij w zdjęcie)!