Okiem eksperta

Dom zimą - jego zagrożenia

Okres zimowy wiąże się z dużą ilością zagrożeń, które również powstają wokół domu. Szczególnie największe ryzyko stanowi odwilż. Przyczynia się ona do powstawania wielu komplikacji w obszarze miejsca zamieszkania. Jesteś ciekaw jakich, a co więcej, jak można im zapobiec?

Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z jakimi zagrożeniami wiąże się zima?

Zimowa aura, która charakteryzuje się mrozami oraz opadami śniegu, stwarza wiele zagrożeń w otoczeniu miejsca zamieszkania. Można do nich zaliczyć:

  • powstawanie sopli na rynnach, które mogą się oderwać i spaść komuś na głowę,
  • nadmiar śniegu na dachu, który może się zsuwać lub doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku,
  • pozapychane rury, które utrudniają przepływ wody. W wyniku czego może dojść do rozerwania rynny,
  • najróżniejsze pęknięcia, rozszczelnienia oraz usterki.

Jak zniwelować zagrożenie?

Zagrożeniom występującym w czasie zimy w większości można zapobiec. Poczynając od zrzucenia śniegu z dachu, który w głównej mierze przyczynia się do powstawania sopli oraz obrywania rynien.

Jednak bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas działania, bo jak wiadomo, prace te najczęściej odbywają się na wysokości. Dlatego istotne jest, by zwrócić uwagę, aby te czynności były wykonywane przez osoby mające doświadczenie w takich realizacjach i  przy użyciu sprzętu, który również zapewni bezpieczeństwo oraz komfort pracy (np. podnośnik koszowy).

Jak wiadomo, lepiej być mądrym przed szkodą. Większości powyższych zagrożeń da się uniknąć, wykonując odpowiednie przygotowania jeszcze przed okresem zimowym.

  • Przede wszystkim ważna jest stała kontrola dachu, by zawczasu naprawiać wszelkiego rodzaju pękniecie, rozszczelnienia oraz usterki, które mogą się pogłębić pod wpływem mrozu lub pokrywy śniegu.
  • Warto zamontować śniegołapy lub płotki przeciwśniegowe, które zatrzymują śnieg na dachu, zabezpieczając przed niekontrolowanym zsunięciem.
  • Powinno się zadbać o drożność rynien, ponieważ im więcej znajduje się w nich zanieczyszczeń, tym większa ilość wody będzie wypływać poza rynnę.

Jak się pozbyć zagrożeń, gdy już zaistniały - konieczny sprzęt

Jeśli w okresie zimowym pojawiły się już jakieś zagrożenia, to w trybie natychmiastowym trzeba się ich pozbyć. Całe działanie powinno się przede wszystkim rozpocząć od wyboru odpowiedniego sprzętu, który umożliwi dostanie się na wymaganą wysokość.

Najbezpieczniejszą opcją jest podnośnik koszowy, który zapewni stabilność oraz bezpieczeństwo pracy. Alternatywą jest rusztowanie. Trzeba jednak pamiętać, że należy mu poświęcić zdecydowanie większą ilość czasu ze względu na jego rozłożenie i złożenie. 

Zima to czas, kiedy warto uważać na to, co znajduje się pod stopami i nad głowami. Jako właściciel lub zarządca posiadłości, z której zwisają sople wprost na chodnik, powinieneś zająć się nimi. Tak, aby uniknąć potencjalnego zagrożenia dla przechodniów. Pamiętaj jednak, by robiąc każdą pracę na wysokości zadbać o bezpieczeństwo.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dom zimą - jego zagrożenia"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.