Okiem eksperta

Znalazłeś gniazdo szerszeni? Sprawdź, czy dzwonić po strażaków, czy usunąć je samodzielnie

Znalazłeś gniazdo szerszeni pod swoim balkonem lub na dachu? Sprawdź, w jakiej sytuacji może usunąć je straż pożarna, a kiedy będziesz musiał zrobić to samodzielnie.

Znalazłeś gniazdo szerszeni? Sprawdź, czy dzwonić po strażaków, czy usunąć je samodzielnie
Straż Pożarna może pomóc w usunięciu gniazda szerszeni. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Szerszenie — charakterystyka

Szerszenie to owady należące do tej samej rodziny co osy, czyli osowatych. Ich odwłok jest żółty, ubarwiony czarnymi pasami. Samiec osiąga ok. 23 mm, samica (robotnica) maksymalnie 24 mm. Dla porównania osa osiąga maksymalnie 15 mm, więc jest znacznie mniejszym owadem. Dodatkowo  bzyczenie szerszeni jest niezwykle głośne, co bezpośrednio wiąże się z ich budową, czyli dużymi skrzydłami. Przez to łatwo rozpoznać ich obecność.

Szerszeń to owad, który dla człowieka jest szkodnikiem, ponieważ nadgryza dojrzałe owoce i korę młodych drzew, co przyczynia się do strat w sadownictwie i leśnictwie. Ponieważ ich użądlenia mogą być śmiertelne, gniazda w pobliżu siedzib ludzkich powinny być natychmiast usuwane i przenoszone w inne miejsce.

Warto jednak wiedzieć, że szerszenie są bardzo pożyteczne dla ekosystemu. Po pierwsze — eliminują słabsze osobniki, co w świetle praw natury jest ważne, bo prowadzi do naturalnej selekcji i tego, że za kilka czy kilkaset lat istoty ze świata fauny będą maksymalnie silne, wydajne i odporne na choroby. Po drugie — szerszenie żywią się głównie muchówkami oraz innymi owadami, regulując w ten sposób populację insektów uważanych za szkodniki, które mogą przenosić choroby groźne również dla człowieka.

Przeczytaj również: Zadomowiły się osy? Sprawdź, jak się ich pozbyć z balkonu, strychu i ogrodu

Czym grozi ukąszenie szerszenia?

Jeżeli nie jesteś uczulony na jad szerszenia, ukąszenie będzie po prostu bardzo bolesne (pojawi się obrzęk i zaczerwienienie). Wypij wówczas wapno (ma właściwości odczulające), a bolące miejsce posmaruj maścią odkażającą.

Sytuacja przedstawia się znacznie gorzej w przypadku uczulenia. Może wówczas dojść do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego (objawy to: duszności, omdlenia, utrata przytomności, świąd skóry, nudności), w przypadku którego należy się niezwłocznie wezwać pogotowie lub udać do szpitala.

Ukąszenie szerszenia jest bardzo bolesne. Fot. Pixabay

Kto powinien zająć się usuwaniem gniazda szerszeni?

Straż Pożarna to Służba bezpieczeństwa, która jest odpowiedzialna za usuwanie gniazd szerszeni oraz os. Czy straż pożarna może odmówić przyjazdu do gniazda szerszeni? Tak, strażacy mogą odmówić przyjazdu. Należy jednak pamiętać, że straż pożarna pomaga w tym jedynie w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Nie powinno się jej wzywać w przypadku, gdy szerszenie nie są w bezpośrednim otoczeniu i nie atakują.

Co zrobić, jeśli straż pożarna odmówi przyjazdu do gniazda szerszeni?

Istnieją wyspecjalizowane firmy zajmujące się profesjonalnie usuwaniem gniazd. Korzystając z takiego rozwiązania unika się ryzyka użądlenia.

W praktyce gniazda szerszeni często zlokalizowane są na wysokości. W związku z tym podczas usuwania ich gniazd wykorzystuje się podnośniki koszowe. Pod względem prac na wysokości jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Im szybciej usuniemy ich gniazda, tym mniej szerszeni bądź os namnoży się wokół miejsca, w którym mieszkamy.

Jak samodzielnie usunąć gniazdo szerszeni?

Jeżeli jednak uznasz, że chcesz usunąć gniazdo na własną rękę, na pierwszym miejscu powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Pamiętaj, aby podczas tego rodzaju prac:

  • założyć kilkuwarstwową odzież ochronną szczelnie okrywającą ciało,
  • założyć siatki osłaniające twarz oraz kapelusz,
  • przystąpić do usunięcia gniazda późnym wieczorem bądź podczas nocy (wszystkie owady są wtedy w gnieździe i uśpione),
  • użyć profesjonalnego środka owadobójczego (domowe sposoby rozwścieczą owady).

Do likwidacji szerszeni należy użyć profesjonalnego środka w sprayu. Fot. 123RF.com

Jak usuwa się gniazdo?

Odpowiednio ubrany i uzbrojony w środek owadobójczy wyceluj go z bezpiecznej odległości w lęgowisko. Następnie rozpyl zawartość preparatu wokół całego obszaru. Najlepiej opryskiwać je około 15 sekund. Po zakończeniu rozpylania oprysku, jak najszybciej oddal się od lęgowiska.

Jeśli gniazdo ulokowane jest na wysokości, warto wynająć do tego podnośnik. Będąc w koszu podnośnika oddalisz się od niego o wiele szybciej, niż schodząc np. z rusztowania.

Po upływie 24 godzin, w pełnym stroju ochronnym, możesz powrócić w miejsce bytowania szerszeni bądź os, by upewnić się, że wszystkie osobniki są już martwe. Jeśli tak, to możesz oderwać gniazdo od powierzchni za pomocą wilgotnej szmatki.

Grunt to bezpieczeństwo

Pamiętaj, że samodzielne usuwanie gniazda wiąże się z dużym ryzykiem. Jad tych owadów jest na tyle niebezpieczny, iż zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy, która pomoże się z nimi rozprawić.



EHC Pogotowie Wysokościowe

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

leszken

Zanim podejmiesz się "eksmisji" os/szerszeni upewnij się: 1. Że odróżniasz je d pszczół/trzmieli 2. Czy naprawdę ci przeszkadzają/zagrażają 3. Czy eksmisja będzie LEGALNA. Żeby nie okazało się, że gdy somsiad/nachbar doniesie pójdziesz z torbami.

violinek

Co kraj to obyczaj - w niemczech szerszenie i osy sa pod ochrona - kara za samowolne usuniecie gniazda moze dojsc do 25 000 €

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Znalazłeś gniazdo szerszeni? Sprawdź, czy dzwonić po strażaków, czy usunąć je samodzielnie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.