Zaniedbana pralka może powodować różne problemy
Naturalną rzeczą jest, że pralka może czasem szwankować. Oczekiwania związane z czystymi i pachnącymi ubraniami, mogą jednak okazać się złudne. Plamy i zabrudzenia na naszych ubraniach po wyjęciu z pralki nie pojawiają się znikąd. Nie trzeba jednak panikować, lecz zastanowić się, co może je powodować. Często może okazać się, że przyczynę możemy usunąć samodzielnie. Bez konieczności wzywania fachowca.
W sytuacji, gdy pralka plami, powodem może okazać się nasze zaniedbanie. Każda pralka, bez względu na swój rodzaj, posiada tendencję do nagromadzania się brudu. Wszelkie zanieczyszczenia sprzyjają rozwojowi bakterii. Dlatego warto regularnie czyścić pralkę sprawdzonymi środkami (tu znajdziesz poradnik na temat wyboru odpowiedniego preparatu). Pozwoli to znacząco wydłużyć jej żywotność.
Przyczyny brudzenia ubrań przez pralkę
Przyczyną złej jakości naszego prania może być zbyt duża ilość proszku, wsypywana do pralki. Zalegająca z kilku prań nadmierna ilość proszku, po jakimś czasie tworzy żółtą, klejącą papkę i zostawia plamy na ubraniach. Dlatego tak ważne jest czyszczenie dozownika co jakiś czas.
W innej sytuacji, gdy pralka nie dopiera ubrań, może być to spowodowane przeładowaniem bębna. Wówczas urządzenie nie da rady dobrze uprać zabrudzonych rzeczy. W niektórych sytuacjach nasza pralka brudzi rdzą, a wtedy powstaje problem z usunięciem tych trudnych plam. Jest to spowodowane zaniedbaniem w pielęgnacji urządzenia oraz niewłaściwym użytkowaniem.
Brak regularnego czyszczenia bębna specjalnymi detergentami oraz zamykanie drzwiczek po wyjęciu prania może spowodować powstanie grzyba, a nawet rdzy. Zanieczyszczenia te osiadają na ubraniach i problem gotowy.
Co zrobić, gdy pralka brudzi ubrania
Sposobów jest wiele i w gruncie rzeczy to bardzo proste czynności, które każdy może wykonać samodzielnie, bez większej wiedzy technicznej. Gdy zauważymy taki problem, wystarczy po każdym praniu przecierać gumowe uszczelki i kołnierz pralki z nagromadzonego tam brudu.
Należy pamiętać także, że nadmierna ilość proszku nie dopierze lepiej ubrań. Wręcz przeciwnie, po krótkim czasie pojawi się w podajniku klejąca substancja, która spowoduje zabrudzenia. Dlatego powinno się sypać tyle proszku, ile wyznacza podajnik. Ważne jest też, aby nie prać nadmiernej ilości rzeczy. Wówczas pralka nie dopiera i ubrania wymagają kolejnego prania. Jeżeli natomiast zaobserwujemy, że nasza pralka brudzi rdzą, konieczne jest gruntowne czyszczenie pralki za pomocą detergentów. Nie wolno też po zakończonym praniu pozostawiać zamkniętych drzwiczek. Nie dość, że w pralce może pojawić się grzyb, to jeszcze istnieje ryzyko zagnieżdżenia się brzydkiego zapachu. Na walkę z plamami wykorzystuje się wiele domowych sposobów. Najbardziej popularne zabiegi oparte są na wykorzystaniu w tym celu octu, sody i wody utlenionej.
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Czyszczenie pralki octem — poradnik praktyczny krok po kroku
Jak się pozbyć plamy po rdzy z ubrań?
Dezynfekcja pralki… żelem do toalet – czy to dobra metoda?
Jak utrzymać w czystości materac do łóżka?
Jak się pozbyć plam z kawy? Kilka praktycznych sposobów