Porady ogrodnicze

Jak się pozbyć żółtych plam pod pachami?

Plamy pod pachami na ulubionych koszulach są zmorą każdego. Przyczyn może być wiele. Pojawienie się przebarwień nie dość, że szpeci nawet najładniejszą koszulę, to wprawia nas w dyskomfort.
REKLAMA

Niejednokrotnie nie mamy ochoty nosić koszuli, na której widoczne są np. plamy z dezodorantu pod pachami. Dlatego, aby uniknąć takich sytuacji, warto dowiedzieć się, skąd biorą się przebarwienia oraz jak usunąć uporczywe plamy.

Jak powstają żółte plamy?
Plamy pod pachami nie należą do rzadkości. Najczęstszą przyczyną jest pot i antyperspirant. Oddziaływanie antyperspirantu na pot przyczynia się do powstawania białych plam pod pachami. Aby tego uniknąć, powinno się odczekać, aż antyperspirant wyschnie i dopiero założyć koszulę. W praktyce bardzo często to jednak nie jest możliwe. Plamy powstałe po antyperspirancie są bardzo trwałe i trudno je wywabić.

Podobnie jest z żółtymi przebarwieniami. To nic innego jak plamy z potu. Będąc w ciągłym ruchu, niestety nie sposób ich uniknąć. W celu usunięcia przebarwień, podobnie jak w przypadku antyperspirantu, powinno się działać błyskawicznie, zanim żółte plamy utrwalą się pod pachami ulubionej koszuli.

Białe i żółte plamy pod pachami koszul wyglądają bardzo nieestetycznie. Stosowanie środków chemicznych niesie w tym wypadku pewne ryzyko. Jak wywabić przebarwienia z delikatnych ubrań bez ich uszkodzenia? To proste, wystarczy wykorzystać w tym celu produkty spożywcze, które zapewne każdy ma w domu.

Soda oczyszczona
Z pomocą przychodzi oczywiście popularna soda oczyszczona. Ten produkt potrafi uratować niemalże w każdej sytuacji. Domowe sposoby czyszczenia z wykorzystaniem sody oczyszczonej cieszą się ogromną popularnością. Dzięki nim nie musimy wydawać pieniędzy na drogie środki chemiczne, których niewłaściwe użycie może zniszczyć nasze koszule.
Do usuwania plam pod pachami koszul można użyć także amoniaku, soku z cytryny, octu, soli, aspiryny, a nawet wody utlenionej. Większość produktów w połączeniu z sodą oczyszczoną tworzy mieszankę doskonałą. Tymi składnikami można usunąć zarówno plamy po antyperspirancie, jak i ciemne plamy z  potu.

Jeśli więc zauważymy plamy pod pachami koszuli, od razu działajmy. Absolutnie nie wolno prasować koszuli z plamami, ponieważ ciepło żelazka jeszcze bardziej je utrwali. Utrwalone przebarwienia bardzo trudno jest później wywabić.

Soda oczyszczona - nieoceniony pomocnik w każdym domu!

Przeczytaj również: Soda oczyszczona - nieoceniony pomocnik w każdym domu!

Przebarwienia z dezodorantu
Wiele osób, mimo że wie, które produkty dobrze radzą sobie z wywabianiem plam pod pachami, nie decyduje się na ich użycie. Powód? Niedowierzanie w skuteczność produktów spożywczych oraz strach przed zniszczeniem ulubionej koszuli. Uporczywe plamy z potu i  antyperspirantu dotknęły chyba każdego. Prześledźmy więc, jak usunąć plamy pod pachami koszul za pomocą sody oczyszczonej.

Pozbycie się żółtych czy białych plam pod pachami nie jest proste. Z uwagi na delikatny materiał koszuli należy unikać wszelkiego rodzaju wybielaczy chlorowych. Mogą one jedynie zaszkodzić, uwydatniając ciemne plamy. Zanim jednak przystąpimy do usuwania plam pod pachami koszuli, warto wykonać test koloru. Czynność najlepiej przeprowadzić na niewidocznym kawałku materiału. Dzięki temu upewnimy się, że nasza koszula nie zostanie odbarwiona po zabiegu.

Najprostsza metoda z zastosowaniem popularnej sody oczyszczonej polega na przygotowaniu roztworu z 4 łyżek sody i ¼ szklanki wody. Powstałą papkę należy wetrzeć np. szczoteczką do zębów w plamę i pozostawić na około godzinę. Następnie spłukać mieszankę i wyprać koszulę. Suszenie zalecane jest na zewnątrz, bez nadmiernej ingerencji dużego ciepła. Jeżeli plamy nadal są widoczne, czynność powinno się powtórzyć.

Można też namoczyć koszulę w wodzie, z dodatkiem sody oczyszczonej lub zrobić mieszankę soli, sody i wody. Sposób użycia analogiczny do pasty sodowej. Różnica polega na krótszym czasie nałożenia na plamy (ok. 15 min).

Widzimy więc, że plamy pod pachami na ubraniu to nie tragedia. Nie muszą też wiązać się z koniecznością wyrzucenia ulubionej koszuli czy bluzki. Stosując powyższe sposoby, zachowamy czystość ubrań i pozbędziemy się nieestetycznego defektu.

Sprawdź także więcej porad i informacji na temat usuwania plam w tych artykułach.

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Jak utrzymać w czystości materac do łóżka?
Jak się pozbyć plam z kawy? Kilka praktycznych sposobów
Czy poduszkę z pierza można uprać w pralce? Wyjaśniamy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak się pozbyć żółtych plam pod pachami?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.