Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak prać koce, ręczniki i kołdry? To łatwiejsze niż myślisz

Koniec listopada to dobra pora, by pomyśleć o tekstyliach codziennego użytku, takich jak ręczniki, kołdry i koce. Jak je czyścić i czy można prać je w pralce? Wyjaśniamy!

Jak prać koce, ręczniki i kołdry? To łatwiejsze niż myślisz
Czy koce można prać? Tę informację można znaleźć na metce fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Czy koce można prać?

W okresach zimowych ciężko rozstać się z miękkimi, ciepłymi pledami. Niestety stosunkowo szybko pokrywają się one niewidocznymi gołym okiem zanieczyszczeniami. Ponieważ sięgamy po nie rzadziej niż po kołdry, zaleca się je prać przynajmniej raz w miesiącu. Zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego je wykonano. O włókna naturalne dba się inaczej niż o syntetyki. Przed czyszczeniem sprawdźmy metkę dołączoną do tkaniny. Znajdziemy tam informację, czy producent dopuszcza pranie koca w pralce

Syntetyczny koc — jak czyścić?

Polar to jeden z najpopularniejszych materiałów, których wykonuje się pledy. Utrzymanie ich w czystości jest bardzo proste, dlatego poleca się go szczególnie alergikom, podobnie jak te wykonane z mikrofazy (mikrowłókien). Tego typu tkanina ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Dobrze chłonie wilgoć i przepuszcza powietrze, dzięki czemu okryte nim ciało nie poci się tak bardzo. Pranie koca z mikrofibry również nie sprawia żadnych problemów – wystarczy pamiętać o paru prostych zasadach.

koc polarowy Do prania koca polarowego nie używaj mocnych detergentów Fot. 123RF/PICSEL

Koc — jak prać?

Wszystkie rodzaje pledów ze sztucznych włókien, czyli:

  • koce polarowe
  • koce akrylowe
  • koce z mikrofibry

należy prać w niskiej temperaturze z dodatkiem płynu do delikatnych tkanin, bez stosowania proszku. Jeśli już chcemy wykorzystać silniejszy detergent do prania koca polarowego lub z mikrofibry, wybierzmy ten w formie żelu. Po niezbyt intensywnym (ok. 500 obrotów) odwirowaniu, tekstylia odwieszamy do wyschnięcia. Na samym końcu przeczesujemy ich włosie miękką szczotką, dzięki czemu będą miękkie, puchate i żaden z nich nie pokryje się meszkiem.

Jak czyścić koc wełniany?

Koce wełniane charakteryzują się dużą trwałością i nie wymagają częstego prania jak syntetyki.  Aby odświeżyć włókna takiego pledu, należy regularnie wystawiać je na zewnątrz, do wietrzenia.

koc wełniany Jak czyścić koc wełniany? Jeśli nie ma na nim plam, wystarczy wystawić go do wietrzenia na zewnątrz Fot. 123RF/PICSEL

Czyścić czy prać koc?

Zaplamiony pled z wełny, lepiej oddać do pralni chemicznej, gdzie zostanie wyczyszczony metodą „na sucho”. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, można wyprać go też ręcznie lub w pralce ustawionej na bardzo delikatny program. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 30 st. C. Używajmy detergentów, które zawierają dodatek lanoliny. Jest to wosk pozyskiwany z owczej wełny, który odnowi i wzmocni włókna pledu. Nieodpowiednie pranie koca ręcznie lub w pralce może go uszkodzić. Pamiętajmy, by go nie wykręcać ani nie rozciągać. Do suszenia rozkładamy go na płasko. 

Koc elektryczny — jak czyścić?

Koc elektryczny najlepiej czyścić ręcznie. Zanim zabierzemy się do pracy, upewnijmy się, że nie jest podpięty do sieci. W ciepłej wodzie rozpuszczamy niewielką miarkę detergentu, a później namaczamy w takim roztworze tkaninę przez 15 minut.

Koc obciążeniowy — jak czyścić?

Sprawdzenie metki lub instrukcji czyszczenia jest szczególnie ważne przypadku koców sensorycznych. Upewnijmy się, że materiał, z którego wykonano obciążające wypełnienie, można moczyć i czy waga pledu nie przekracza dopuszczalnego udźwigu pralki. Koce i kołdry z obciążeniem w postaci szklanego granulatu lub kulek można z powodzeniem czyścić mechanicznie z dodatkiem delikatnego detergentu. 

Do prania ręczników nie dodawaj dużej ilości proszku do prania Fot. 123RF/PICSEL

Jak prać ręczniki?

Wydawać by się mogło, że ręczniki, którymi jedynie obcieramy ciało z nadmiaru wody, nie wymagają częstego prania. Nic bardziej mylnego! Wycierając naszą skórę, zdzieramy z niej martwy naskórek, który osadza się na włóknach tkaniny, co stanowi doskonałą pożywkę dla namnażających się bakterii, grzybów i roztoczy. Ich rozwojowi sprzyjają również wilgoć i wysoka temperatura, które często panują w łazience, gdzie najczęściej trzymamy ręczniki. Po każdym użyciu tkanina powinna gruntownie wyschnąć. Nawet jeśli stosujemy się do tej zasady, jednego ręcznika nie należy używać dłużej niż przez tydzień – optymalnie dobrze jest je wyprać już po trzech użyciach lub kiedy zaczną dziwnie pachnieć.

Piorąc ręczniki, powinniśmy unikać stosowania płynów zmiękczających. Nie wpłukują się one całkowicie z jego włókien, co więcej, składniki w nich zawarte sprawiają, że materiały tracą swoje chłonne właściwości. Warto również prać je osobno – w ciasno upakowanym tekstyliami bębnie pralki, środki piorące nie zostaną z nich dokładnie wypłukane. Jeśli chcemy, aby ręczniki pozostały miękkie i przyjemne w dotyku, do ich zmiękczania używajmy octu – zadowalające efekty uzyskamy już po dolaniu do pralki jednej szklanki tego „specyfiku”. Podobne rezultaty daje zastąpienie połowy zwyczajowej porcji proszku do prania, sodą oczyszczoną. W przypadku obu metod dobrze dodać do prania kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Jak prać pościel?

Poszewki powinniśmy prać przynajmniej raz w miesiącu lub częściej, jeśli śpimy nago. Kołdry i poduszki natomiast zaleca się czyścić ok. raz na 2-3 miesiące, w zależności od okoliczności. Jeśli akurat chorujemy, trzeba odświeżać je częściej.

Kołdry puchowe i z pierza — jak czyścić?

Zawsze warto wcześniej sprawdzić na metce, jaki sposób czyszczenia kołder zaleca producent – część z nich wymaga oddania do pralni chemicznej – domowa pralka może je nieodwracalnie zdeformować.

Piorąc kołdry w domu, pamiętajmy, że puch i pierze to bardzo delikatne materiały. Nie można ich prać z zastosowaniem silnych detergentów, zawierających specjalne enzymy czyszczące – należy wybrać produkty hipoalergiczne lub przeznaczone do prania tego typu materiałów. Aby zachować sprężystość puchu lub pierza, podczas wirowania dobrze jest umieścić w bębnie pralki wraz z pranymi tkaninami twardy, niewielki, dociążający element - np. piłeczkę tenisową. Wprawione w ruch będą uderzać o pierze, nie dopuszczając, by skupiło się w większe grudy.

Jak czyścić kołdry i poduszki z włókien syntetycznych?

Włókna syntetyczne z powodzeniami można prac w domu. Aby nie zbiły się i nie utraciły miękkości ani lekkości, pamiętać o praniu w umiarkowanych temperaturach. Unikajmy natomiast wirowania, które może odkształcić okrycie.

Redakcja Deccoria.pl

Pranie w pieprzu i aspirynie? To nie żart! na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.