Z artykułu dowiesz się:
Jak działa okap?
Okap wydaje się urządzeniem zbędnym, dopóki w końcu nie zostanie zainstalowany w kuchni. Podczas przyrządzania posiłków — gotowania i smażenia — powstają duże ilości oparów, zawierających nie tylko parę wodną, ale też cząsteczki tłuszczu i zapachów. Słaba wentylacja sprawia, że wszystkie te zanieczyszczenia nie są odprowadzane z pomieszczenia, tylko osadzają się na ścianach, meblach, tkaninach, ubraniach, oknach – stopniowo tworząc lepkie warstwy brudu. Odpowiednio zaplanowany i niezakłócający pracy wentylacji grawitacyjnej wyciąg okapowy wspiera i usprawnia proces cyrkulacji powietrza w kuchni.
Skuteczną pracę wyciągu zaburzają wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Okap służy odprowadzaniu zapachów i nadmiernej ilości pary. Większe cząsteczki brudu i tłuszczu wychwytywane są przez kratki wentylacyjne, które osadzają się na nich w wyniku kontaktu rozgrzanego powietrza z chłodnym filtrem. To oznacza, że dla sprawnej pracy okapu niezbędne jest zachowanie przepuszczalności „rusztu”, który łatwo może się „zapychać”, z powodu ciągle nadbudowującego się brudu. Jak szybko wyczyścić filtr w okapie?
Czyszczenie okapu kuchennego krok po kroku
Regularne czyszczenie okapu nie jest trudne. Jak się zabrać do mycia wyciągu kuchennego? Ważne jest, by pamiętać nie tylko o konserwacji filtrów, ale także o wnętrzu urządzenia – w końcu to właśnie przez nie przechodzą opary z gotowania. Przed czyszczeniem urządzenia należy odłączyć je od źródła zasilania. Następnie wyjmujemy i czyścimy filtr, a na koniec usuwamy brud zgromadzony na obudowie sprzętu.
Jak wyczyścić filtr okapu?
- Soda oczyszczona
Do błyskawicznego wyczyszczenia brudnej kratki od okapu zastosować można sodę oczyszczoną. W sporym garnku — w takim, który pomieści cały filtr — zagotowujemy dużą ilość wody i rozpuszczamy w niej ok. ¾ szklanki sody oczyszczonej. Do wciąż gotującej się wody wkładamy kratkę wentylacyjną. W zależności od stopnia zabrudzenia trzymamy ją w podgrzewanym roztworze od jednej do nawet kilku minut, dopóki tłuszcz i inne zabrudzenia się nie rozpuszczą. Kiedy uznamy, że kratka jest wystarczająco czysta, wyjmujemy ją i pozostawiamy do wyschnięcia. Gotowe! Tyle wystarczy, by całkiem doczyścić filtr i usprawnić prace okapu.
- Płyn do naczyń
Przygotuj: dużą miskę, wodę, szczotkę, płyn do mycia naczyń
W misce z wodą rozpuść 7-8 porcji płynu do naczyń. Zanurz filtr w wodzie i potrząśnij nim kilka razy. Po 20 minutach, gdy osad namoknie, zetrzyj go szorstką szczotką.
Filtr można wyczyścić przy użyciu płynu do mycia naczyń. Fot.123RF.com
- Ocet
Aby rozpuścić nagromadzony na filtrze tłuszcz, spryskujemy go obficie mieszanką wody i octu (połączonych w proporcji 1:1) i zostawiamy na nim, by „popracowała” na ok. 10 minut. Później opłukujemy go wodą i osuszamy. Tym samym roztworem przecieramy obudowę okapu.
- Oliwa, olej, oliwka dla niemowląt
Jak usunąć tłuszcz z okapu? Aby usunąć z okapu lepki, tłusty osad warto sięgnąć po olej lub oliwę z oliwek, które doskonale go rozpuszczają. Nanosimy ją gąbką na filtr, po czym ścieramy ściereczką z mikrofibry, wcześniej namoczonej w ciepłej wodzie.
Zobacz więcej filmów z poradami dotyczącymi domowych porządków >>
src: Youtube.com, kanał: Uporządkowana
Nie zaleca się czyszczenia kratek z okapu w zmywarkach – wysoka temperatura i ciśnienie wody łatwo je uszkadzają i powodują rdzawe przebarwienia.
Warstwa brudu zalegająca wewnątrz okapu nie tylko osłabia jego działanie, ale sprawia też, że jego praca staje się bardziej hałaśliwa. Zaleca się, by metalowe filtry czyścić przynajmniej raz w miesiącu.
Przeczytaj również: Szybkie czyszczenie palników gazowych. Poznaj domowe sposoby
Jak umyć okap od wewnątrz?
Do tego zadania przydadzą się i szczotka do szorowania i gąbka do mycia naczyń, a nawet szczoteczka do zębów. Taki dóbr narzędzi umożliwi dotarcie do każdego brudnego zakamarka.