Poradniki

Jak zmniejszyć rachunki za wodę?

Jednym z większych obciążeń dla domowych wydatków są rachunki za wodę. Warto ją oszczędzać, nie tylko po to, by zmniejszyć ponoszone opłaty, ale również ze względu na dobro środowiska. 

REKLAMA

Aby zmniejszyć opłaty za wodę, nie trzeba przeprowadzać kosztownych inwestycji. Już kilka zmian w codziennych przyzwyczajeniach może przynieść obniżenie wysokości rachunków. Racjonalizacja i kontrola zużycia wody, modernizacja niektórych elementów domowej instalacji przyniesie realne oszczędności.

Jak zmniejszyć zużycie wody? Przegląd stanu technicznego

Szukanie oszczędności warto zacząć od przeglądu stanu instalacji hydraulicznej. Duże znaczenie dla zmniejszenia zużycia wody, a więc i wysokości rachunków, ma eliminacja wszelkich nieszczelności. Skontrolujmy uszczelki, sprawdźmy, czy ze spłuczek, kranów i pryszniców nic nie przecieka. Nawet, zdawałoby się, niewielkie przecieki z kranu nad wanną - 1 kropla na 2 sekundy – to ok. 0,6 m. sześc. w skali miesiąca.

Zobacz również: Jak obniżyć koszty ogrzewania?

W jaki sposób sprawdzić, czy woda „nie ucieka” z mieszkania? Jest na to kilka sposobów: warto zapisać sobie stan licznika i po upływie dwóch godzin, podczas których nie korzystaliśmy z wody, skontrolować jego wskazania. Jeśli wzrosły – w mieszkaniu jest niekontrolowany przeciek.

Zobacz więcej zdjęć

Problem z przepuszczającym wodę kranem łatwo zauważyć gołym okiem, nie tak jak w przypadku spłuczki toaletowej. Dodajmy więc do jej zbiornika kilka kropel barwnika spożywczego. Gdy wewnątrz muszli, mimo wcześniejszego braku spuszczania wody, pojawią się kolorowe ślady, oznacza to problem z nieszczelnością. Przeczytaj, jak naprawić cieknącą spłuczkę »

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zmniejszyć rachunki za wodę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.