Poradniki

Które urządzenia zużywają najwięcej prądu i jak temu zaradzić?

Wydawałoby się, że najwięcej energii pobierają duże urządzenia elektryczne, które na stałe są wpięte do sieci. Kiedy jednak spojrzymy na wskaźniki poboru mocy zainstalowane w domu, zaskoczyć nas może bardzo wysoki wynik czajnika elektrycznego. Analizując go, pod uwagę należy wziąć jednak pobór mocy w skali czasu użytkowania – chociaż uruchomiony czajnik pobiera wiele mocy, zwykle podgrzewa on wodę przez parę chwil, co sumarycznie daje do kilkunastu minut w ciągu dnia. Nieporównywalnie mniej niż lodówka, która z korzysta z prądu non stop.
Które urządzenia zużywają najwięcej prądu i jak temu zaradzić?
REKLAMA

Dopiero dzięki przemnożeniu poboru mocy w watach przez czas pracy urządzenia, możemy przekonać się, ile kosztuje nas utrzymywanie i użytkowanie sprzętów elektrycznych, co pozwala lepiej zrozumieć, ile ostatecznie płacimy za niezbędną energię. Jest to jeden z tych czynników, na które możemy realnie wpłynąć, chcąc zmniejszyć miesięczne opłaty. Niezmienne są natomiast inne opłaty m.in. dystrybucyjne, należne dostawcy prądu.

Czajnik to nie jedyne urządzenie, które pobiera dużo prądu, choć jedynie w krótkim okresie. Podobnie jest z pozostałymi urządzeniami, które generują dużo ciepła, takimi jak grzejniki, opiekacze, tostery, żelazka, gofrownice – ilość energii, której potrzebują do wytworzenia odpowiedniej ilości ciepła, w przeliczeniu na kilowatogodziny faktycznie jest wysoka – pamiętajmy jednak, że korzystamy z nich stosunkowo rzadko – zwiększone opłaty czają się gdzie indziej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(src: x-news.pl)

„Zdradliwym” urządzeniem jest… niepozorny ruter. Raz podłączony do sieci, dopóki zapewnia internet w komputerach i telefonach, raczej nie wzbudza niczyjego zainteresowania. Tymczasem cały czas pobiera energię, na poziomie ok. 5-8 W. Znów, aby dowiedzieć się, ile nas to kosztuje, musimy przemnożyć pobór mocy przez czas jego pracy. Ruter to jedno z tych urządzeń, w przypadku którego, dzięki zmniejszeniu okresu pracy, możemy realnie zaoszczędzić. W końcu działa on również wtedy, kiedy nie ma nas w domu oraz wtedy, kiedy nie korzystamy z internetu. Warto zatem na czas nieobecności odłączyć go od prądu. Aby nie było to zbyt uciążliwe, dobrze jest zaopatrzyć się w listwę zasilającą – jej koszt zwróci się w ciągu kilku miesięcy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

RTV
Urządzenia czekające w nasłuchu, posiadające nadajnik umożliwiający odbiór sygnału z pilota (tryb standby), również pobierają pewną ilość prądu – są to telewizory, dekodery, sprzęt audio, konsole do gier. Przykładowo, starsze modele telewizorów zużywają nawet do 50 W. Nowsze urządzenia przeciętnie w uśpieniu pobierają do 20 W, czyli ok. ~110 kWh, przyjmując, że pozostają w stanie spoczynku 15 godzin w ciągu doby, w skali roku. To dodaje do rachunku za prąd ok. 61 zł. Pobór energii zależy jednak od producenta sprzętu, zatem w przypadku różnych marek i modeli, osiągane wartości mogą być rozbieżne – większe, lub mniejsze. Aby przekonać się, jak działają gadżety, które trzymamy w domu, dobrze sprawdzić je samodzielnie. Znów, rozwiązaniem „prądożernosci” oczekujących na włączenie sprzętów jest podłączenie ich do listwy, która będzie wyłączana na czas, kiedy ich nie używamy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Ładowarki, akumulatorki i komputery
Wiele zostało powiedziane już o zawyżonym poborze energii przez ładowarki podpięte do instalacji elektrycznej, lecz nie ładujących baterii w telefonie. Przez długi czas straszyło się ich ponadprzeciętną prądożernością. Tutaj trzeba zweryfikować kilka popularnych poglądów – prawdą jest, że ładowarki podłączone do sieci pobierają prąd, jednak są to śladowe ilości, które w bardzo niewielkim stopniu wpływają na wysokość opłacanych rachunków. Znacznie więcej energii ładowarki i zasilacze pobierają, kiedy podłączone są do urządzeń, których akumulatory zostały już uzupełnione. Nie jest to jednak regułą — należy pamiętać, że poszczególne modele urządzeń od różnych producentów mogą wykazywać inne zachowania: część nowszych urządzeń jest wyposażona w systemy odpowiedzialne za blokowanie ładowania w chwili, kiedy bateria zostanie optymalnie „zapełniona”.

Warto zobaczyć: Co robić, gdy stłucze się żarówka energooszczędna?

Oświetlenie
Także oświetlenie jest jednym z czynników podnoszących wysokość rachunków płaconych za prąd. W jaki sposób ugrać tutaj trochę oszczędności? Najlepiej zacząć od podstaw, czyli wymiany obecnych świetlówek na żarówki energooszczędne lub LED. Nie zapominajmy także o starej zasadzie, że kiedy opuszczamy pomieszczenie, gasimy w nim światło. Chyba że za kilka minut mamy zamiar do niego wrócić – wtedy lepiej zostawić światło włączone. Nadmierne pstrykanie włącznikiem nie tylko powoduje większy pobór energii (żarówki energooszczędne muszą się „rozgrzać”), ale również przyczynia się do szybszego zużycia „świetlówki”.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię! 

Jak to jest z pralkami, zmywarkami i lodówkami?
Włączona lodówka pobiera ok. 60-80 watów – niewiele, ale warto pamiętać o skali użytkowania – lodówka „chodzi” stale, 365 dni w roku. Więcej energii pobiera wtedy, kiedy musi schłodzić swoje wnętrze – czyli np. po każdym otwarciu drzwi, schowaniu w niej cieplejszego dania lub jeśli znajduje się blisko źródła ciepła.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

„Prądożerne” są także inne urządzenia, bez których ciężko się obyć – pralka (w ciągu roku zużywa ok. 110-187 kWh) oraz zmywarka (189-270 kWh). Aby zaoszczędzić „kilka groszy” na ich pracy, pamiętajmy, by uruchamiać je tylko wtedy, kiedy są w pełni zapełnione, a także, by korzystać z trybów ekonomicznego zużycia energii. Pomocne może być także stosowanie wydajniejszych detergentów.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Dlaczego okna parują zimą i jak sobie z tym radzić?

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Nietypowe zastosowania coli w twoim domu

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Które urządzenia zużywają najwięcej prądu i jak temu zaradzić? "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.